wtorek, 5 marcaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Nowy marszałek w Opolu

Dotychczasowy poseł na Sejm RP, Andrzej Buła z Platformy Obywatelskiej został nowym marszałkiem województwa opolskiego.

W trakcie nadzwyczajnej sesji sejmiku, która odbyła się 12 listopada, głos na niego oddało 18 radnych. Przeciwko jego kandydaturze zagłosowały 4 osoby, a 7 wstrzymało się od głosu. Tuż po wyborze Andrzej Buła powiedział, iż będzie dla niego zaszczytem praca z tak merytoryczną drużyną, jaką są pracownicy UMWO. – Polityka uprawiana będzie tylko tu, w sali obrad sejmiku. Żaden mieszkaniec województwa nie będzie dyskryminowany – zapowiedział. Zwracając się zaś do obecnej na sali żony prosił o wyrozumiałość.

Wcześniej radni przyjęli uchwałę w sprawie rezygnacji złożonej przez dotychczasowego marszałka Józefa Sebestę. Za jej przyjęciem opowiedziało się 29 radnych (tylu też było tego dnia obecnych na sesji).

Marszałek Sebesta na zakończenie swej pracy w zarządzie podziękował wszystkim, którzy – jak mówił – pomagali i pracowali na rzecz urzędu marszałkowskiego. Dążyliśmy do tego, by najważniejsze sprawy dla województwa, jak najlepiej załatwić – powiedział. Marszałek Sebesta w sposób szczególny odniósł się do współpracy z przewodniczącym sejmiku, Bogusławem Wierdakiem, podkreślając, że zawsze mieli podobny pogląd na wiele spraw. Zapowiedział, że będzie się starał – na tyle, na ile zdrowie mu pozwoli – wspierać pracę zarówno zarządu województwa, jak i sejmiku. – Budżet 2014 zapowiada się trudny, ale algorytm zadłużenia idzie o co najmniej 10 punktów w dół. Mam przekonanie, że województwo opolskie ze swoimi zasobami da sobie świetnie radę – powiedział na zakończenie.

Na tej samej sesji nowy marszałek Andrzej Buła zaproponował skład zarządu województwa. Na wicemarszałków zaproponował: Romana Kolka (MN), i Tomasza Kostusia (PO), na członków zarządu: Barbarę Kamińską (PO) i Antoniego Konopkę (PSL). W głosowaniu tajnym kandydaci otrzymali następującą ilość głosów: Roman Kolek – 19 „za”, 5 „przeciw”, 5 „wstrzymujących się. Tomasz Kostuś (odpowiednio) – 15-12-2, Barbara Kamińska – 18-10-1, Antoni Konopka – 18-4-7. Sejmik powołał Zarząd Województwa Opolskiego w poroponowanym składzie. (MS)