środa, 29 majaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Mistrz i Nauczyciel

Znakomity wrocławski aktor, reżyser i pedagog Bogusław Danielewski obchodzi w tym roku jubileusz 90. urodzin. Wrocławski Teatr Komedia ma zaszczyt uczcić ten doniosły fakt, organizując w dzień jego urodzin, 16 kwietnia, uroczysty koncert jubileuszowy.

To nasz Mistrz i Nauczyciel – mówi Wojciech Dąbrowski, dyrektor Wrocławskiego Teatru Komedia, a w jego głosie wyraźnie słychać wielkie M i N. Benefis, przygotowywany w Komedii, jest hołdem, jaki wrocławskie środowisko artystyczne składa wielkiemu artyście i szlachetnemu człowiekowi. Na scenie Komedii w jubileuszowym koncercie wystąpi więc bardzo wielu artystów, wśród nich aktorzy Pantomimy, Capitolu, Teatru Lalek i oczywiście Komedii. Staną także przed Jubilatem i publicznością studenci Akademii Muzycznej i Teatralnej, będzie taniec i muzyka – zatańczą tancerze ze Szkoły Tańca Alicji Sobańskiej i Katarzyna Kot-Małecka, zagra Bartek Pernal z zespołem, przygotowana jest także wystawa fotografii Bogusława Danielewskiego ze zbiorów Teatru Polskiego we Wrocławiu. Ale najważniejszy oczywiście będzie sam Jubilat, który – co na początku benefisu zobaczymy na specjalnie przygotowanym filmie – z wdziękiem i szybkością zawodnika parkouru pędzić będzie (nie całkiem osobiście…) do teatru… – I wreszcie, docierając nie tylko filmowo do nas, powie, że szybciej już nie może – uśmiecha się Wojciech Dąbrowski.

Szesnastego kwietnia oddać będzie więc można wielkiemu aktorowi hołd. – To naprawdę Mistrz, z którego trzeba brać przykład – podkreśla Wojciech Dąbrowski. – Wspaniały Nauczyciel, od którego zawsze i wszystkiego można się nauczyć… Gra z nami, w Komedii, od dziesięciu lat, można go zobaczyć w roli Dyndalskiego w Zemście Aleksandra Fredry, do niedawna grał też w Słonecznych chłopcach Neila Simona. W pełnej formie przybiega do nas do teatru, chce grać, chce z nami być i to jest dla nas wielki zaszczyt!

Ata

 

BOGUSŁAW DANIELEWSKI

Bogusław Danielewski
Bogusław Danielewski urodził się 16 kwietnia 1928 roku w Gdyni. Zadebiutował w 1948 na scenie Estrady Bałtyckiej w Gdańsku. Następne lata swojej pracy artystycznej związał z Wrocławiem (poza krótkim wyjątkiem, jakim był jego angaż w gdańskim Teatrze Wybrzeże). Bogusław Danielewski od 1954 roku był członkiem zespołu aktorskiego wrocławskiego Teatru Polskiego, w którym zagrał kilkaset ról. Zagrał również kilkadziesiąt ról w spektaklach telewizyjnych oraz filmach fabularnych. Ponad 20 lat był wykładowcą na Wydziale Wokalno-Aktorskim Akademii Muzycznej we Wrocławiu. Ma na swoim koncie wiele spektakli, które reżyserował na scenach operetkowych, operowych i w teatrach dramatycznych, również na zamówienia zagraniczne, m.in. z Włoch i Niemiec. Otrzymał wiele prestiżowych nagród, wielokrotnie przyznano mu słynne wrocławskie Iglice (w tym 3 razy Złotą), jest laureatem Nagrody Miasta Wrocławia, został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Złotym Medalem Gloria Artis.

Pan Bogusław, mimo dostojnego wieku, prowadzi cały czas bardzo aktywne życie artystyczne. Występuje na scenie, prowadzi zajęcia z młodzieżą, chętnie służy młodym adeptom aktorskiej profesji swoim doświadczeniem i szlachetną radą. Wrocławski Teatr Komedia ma zaszczyt współpracować z Bogusławem Danielewskim już od ponad dziesięciu lat. Ostatnią realizacją, w której bierze udział, jest „Zemsta” Aleksandra Fredry, gdzie znakomitą rolą Dyndalskiego niezmiennie podbija serca widowni.