niedziela, 21 lipcaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Międzylesie: Tu jest najpiękniej

Dwudziestego pierwszego września 2013 r. w Goworowie odbył się piąty finał konkursu „Piękna Wieś Dolnośląska”. Każdy, kto był w Goworowie, widział, jak bardzo na tytuł Najpiękniejszej Wsi Dolnośląskiej Goworów zasługuje!

Uroczystość rozpoczęła msza święta w kościele pw. Świętych Piotra i Pawła w Goworowie, którą koncelebrowali proboszczowie dekanatu Międzylesie pod przewodnictwem księdza dziekana Jana Tracza oraz gospodarza parafii – księdza Marka Hamesa. Po mszy goście ruszyli na spacer po Goworowie, ale najważniejszym punktem wizyty było otwarcie siłowni „Fitness” na sali gimnastycznej. Wstęgę przecinali liderzy dolnośląskich wsi – wójt gminy Dzierżoniów Marek Chmielewski, wójt gminy Kłodzko Stanisław Longawa i burmistrz Międzylesia Tomasz Korczak. Następnie na boisku w Goworowie odbyła się uroczystość wręczenia nagród konkursowych, której oprawę artystyczną stworzyły występy pań z Akademii Ruchu z Goworowa, zespołu „Łużyczanki” z Wolimierza, „Róża” z Różanki, „Oset” z Goworowa i „Międzylesianie” z Międzylesia. Gości witali sołtys Goworowa Wiesława Łysiak, liderka odnowy wsi Goworów Małgorzata Płaziak oraz burmistrz Tomasz Korczak z prowadzącą uroczystość Teresą Sobierską. Nagrody laureatom wręczyli: Włodzimierz Chlebosz – członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego oraz Paweł Czyszczoń – dyrektor Wydziału Obszarów Wiejskich UMWD.

Wiesława Łysiak, sołtys Najpiękniejszej Wsi Dolnośląskiej, nie kryła wzruszenia: – Chciałabym podziękować wszystkim, dzięki którym ten nasz sukces stał się możliwy. Bez pomocy burmistrza Tomasza Korczaka wielu spraw nie udałoby się załatwić, bez pomocy i współdziałania nadleśnictwa i naszej straży pożarnej nie doszlibyśmy do miejsca, w którym dziś jesteśmy… Serdecznie dziękuję Radzie Sołeckiej Goworowa za otwartość na pomysły i pomoc w ich realizacji. Dziękuję lokalnym przedsiębiorcom, którzy wspierają nas finansowo i rzeczowo! Szczególnie dziękuję mieszkańcom Goworowa, bo bez ich pomocy i zjednoczenia dla osiągnięcia wspólnych celów nigdy by się nam nic nie udało zrobić!

Przedstawiciele wsi Pęgów – zeszłorocznej Najpiękniejszej Wsi Dolnośląskiej przekazali Goworowowi puchar przechodni – pięknego koguta. Po uroczystości odbyła się zabawa, która trwała do późnej nocy!


 

Kategoria „Najpiękniejsza Zagroda”

 1. Przemysław Kruszyński z Rościsławic (gm. Oborniki Śląskie) – 2000 zł

 2. Jagna Jankowska z Wolimierza (gm. Leśna) – 1500 zł

 3. Joanna i Piotr Wrońscy z Owiesna (gm. Dzierżoniów) – 1000 zł

Wyróżnienie: zagroda Marioli i Józefa Matłów z Różanki (gm. Międzylesie).


 

Kategoria „Najlepszy start w Odnowie Wsi”

 1. Czaple (gm. Pielgrzymka) – za projekt „Nasza Wieś – Wsią Aktywną” – 4000 zł

 2. Domanice (gm. Wińsko) – za projekt „Piękne Domanice mamy, wizję wsi spełniamy” – 3000 zł

 3. Mikułowa (gm. Sulików) – za projekt „Zwiększenie zaangażowania mieszkańców wszystkich pokoleń” – 2000 zł

Wyróżnienie oraz nagroda rzeczowa: Nowa Wieś Wielka (gm. Paszowice) – za projekt „Realizacja programu krótkoterminowego odnowy wsi Nowa Wieś Wielka, zapisanego w sołeckiej strategii rozwoju z kwietnia 2010 roku”.


 

Kategoria „Najlepsze przedsięwzięcie Odnowy Wsi”

 1. Radwanice (gm. Radwanice) – za projekt „Niech połączy nas tradycja” – 3000 zł

 2. Żelazno (gm. Kłodzko) – za projekt „Lato na ludowo – festiwal wiejski” – 2000 zł

 3. Kuźniczysko (gm. Trzebnica) – za projekt „Izba Tradycji Młynarskich” – 1000 zł

Wyróżnienie oraz nagrodą rzeczową: Osola (gm. Oborniki Śląskie) – za projekt „Okolice Aktywnego i Zdrowego Człowieka”.


 

Kategoria „Najpiękniejsza Wieś”

 1. Goworów (gm. Międzylesie) – 6000 zł

 2. Nowy Gierałtów (gm. Stronie Śląskie) – 4000 zł

 3. Gogołowice (gm. Lubin) – 2000 zł


 

Po raz pierwszy przyznano nagrodę specjalną za ład przestrzenny i kulturowy. Otrzymała ją wieś Wolimierz (gm. Leśna). Dwa wyróżnienia otrzymały: Malin (gm. Wisznia Mała) i Borówka (gm. Prusice).