wtorek, 25 czerwcaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Międzybórz: Grzyby i pyrki czekają

Rozmowa z Jarosławem Głowackim, burmistrzem Międzyborza

Za wami już ponad siedem miesięcy tegorocznej pracy samorządowej…

– …i był to – używając kolokwializmu – okres rozruchowy, bowiem zaczynają pojawiać się środki unijne, a my z Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych będziemy budować ponadkilometrowy odcinek drogi w mieście. Poza tym spływa jeszcze trochę pieniędzy z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich i dzięki temu udało się nam dofinansować jeszcze trzy drogi. Ale generalnie wszyscy stoimy w blokach startowych i czekamy na to, co będzie, bo na razie nie jest to wszystko zbyt przejrzyste.

Tak samo było przy programowaniu 2007-2013.

– Podchodzę sceptycznie do sprawy, bowiem zapowiadana góra pieniędzy rozchodzi się na poszczególne grupy zadań i zostaje z niej tylko wierzchołek. Ale z drugiej strony ukłon dla urzędu marszałkowskiego, ponieważ mimo tego, że wypadliśmy poza Zintegrowane Inwestycje Terytorialne, to stworzono dla nas alternatywę – Oś Strategicznych Interwencji, która powstała na wniosek marszałka dolnośląskiego. Udało się stworzyć siedem obszarów podobnych do ZIT-owskich i my jesteśmy w Obszarze Interwencji Doliny Baryczy. Razem są w nim 22 gminy.

A na czym najbardziej wam zależy?

– Na razie przygotowujemy projekty pod inwestycje drogowe, przedszkola i rozbudowę obiektów sportowych.

Lecz nie tylko inwestycjami gmina Międzybórz żyje…

– …i dlatego zapraszam czytelników „Gminy Polskiej” na wrześniową, trzecią edycję Święta Grzyba Leśnego. Ponadto 11 października odbędzie się także trzecia edycja Gminnego Pyrkowania w Bukowinie Sycowskiej. Natomiast
6 września zapraszamy po południu na Bieg Zbójnika, który odbędzie się w konwencji „od maluszka do staruszka”.

Zatem?

– Zapraszamy wszystkich serdecznie do Międzyborza, na gościnną ziemię, a także na miłą, kulturalną zabawę.

Rozmawiał Sławomir Grymin


III Święto Grzyba Leśnego – 26 września 2015 (sobota) – Niwki Książęce (plac przy świetlicy sołeckiej); 9.00 – zbiórka i rejestracja grzybiarzy; 9.30-13.00 – grzybobranie (wejście w las z przewodnikami); od 13.00 – konkursy z nagrodami, prezentacje artystyczne, tematyczny namiot Nadleśnictw Syców i Antonin, wystawy rękodzieła i produktu lokalnego, potańcówka pod gwiazdami z DJ-em.  Gminne Pyrkowanie – 11 października w Bukowinie Sycowskiej.  Bieg Zbójnika (6 września).  Dożynki Gminne w Międzyborzu – 29 sierpnia 2015 – Dziesławice (plac przy świetlicy sołeckiej), powitanie gości, delegacji i poświęcenie wieńców dożynkowych; 16.00 – polowa msza św. dożynkowa z udziałem Zespołu Folklorystycznego „Międzyborzanie” (część obrzędowa w wykonaniu zespołu „Pod Pretekstem” i „Wieś się śmieje” – dożynkowe zmagania na wesoło); 18.30 – kapela TuCSok i zespół taneczny „Ipoly” (Węgry); 19.30 – zabawa z zespołem „Presto”.