piątek, 14 czerwcaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

LGD Ślężanie – Gorące Lato

Wakacje, połowa Polski na wakacjach, a u nas praca wre i kalendarz pęka w szwach. Zaczęły się rozliczenia pierwszych projektów grantowych, a aktualnie realizowanych jest ich już 65, w trzech różnych zakresach działania: rozbudowa i poprawa standardu infrastruktury turystycznej i rekreacyjnej, wydarzenia edukacyjne, kulturalne, rekreacyjne i artystyczne oraz opracowanie i publikacja materiałów promocyjnych prezentujących zasoby obszaru LGD. Realizujemy spotkania robocze i warsztaty, szkolimy kadrę i intensywnie przygotowujemy się do kolejnych naborów wniosków. Niestety, będą to już ostatnie środki dla naszych beneficjentów, chociaż otrzymaliśmy bonus w wysokości 770 tys. zł, który w całości przeznaczony będzie na tworzenie, podejmowanie i rozwój działalności gospodarczej na naszym terenie.

W sferze naszych zainteresowań pozostają dwa tematy, które staramy się realizować aktualnie i przeniesiemy ich kontynuację na kolejny okres programowania.

Będą to tematy związane z dbałością o środowisko naturalne, w tym ochrona pszczół i wszelkie działania edukacyjne z tym związane. To także organizacja w terenie łąk kwietnych i upraw miododajnych. W tej grupie działań znajduje się także edukowanie społeczeństwa o walorach ekologicznych i pozytywnym wpływie na środowisko upraw konopi przemysłowych. Do uprawiania konopi przekonujemy lokalnych rolników i nadal będziemy to robić, i to w szerokim zakresie. W tej grupie tematycznej przygotowujemy się do realizacji zadań edukacyjnych na temat gospodarki odpadami, ochrony i gromadzenia wód opadowych, kompostowania odpadów biodegradowalnych.

Drugą grupę naszych działań stanowi kontynuacja kreowania i promowania produktów lokalnych. W tym działaniu planujemy zwiększenie nacisku na jakość certyfikowanych przez nas produktów lokalnych, wspieranie lokalnych działań związanych z bezpośrednią sprzedażą produktów u producentów, a szczególnie rolników.

Duży nacisk kłaść będziemy na działania związane z rozwojem lokalnych działalności mających wpływ na rozwój lokalnej gospodarki.

Nasze działania w tym zakresie prowadzone były pod hasłem „Kupuj Lokalne – lokalne jest najlepsze”, a dzisiaj hasło to uległo ewaluacji i brzmi: „Kupuj Lokalne, Rozwijaj Własny Region”.

Z dumą prezentujemy Ślężańskie produkty lokalne i mamy świadomość, że jesteśmy już samowystarczalni jako region. Stoimy chlebem, prawdziwym, naturalnym i zdrowym. Do chleba też mamy co zaoferować: całą gamę serów, krowich i kozich, twarogowych, podpuszczkowych i twardych oraz prawdziwe wędliny w bardzo szerokim asortymencie, wytwarzanych w oparciu o stare receptury. Producenci z naszego terenu oferują całą gamę soków i przetworów owocowych (konfitur, dżemów oraz susz owocowy). Szeroka oferta miodów w podstawowym asortymencie, ale też miód faceliowy, olej konopny oraz susz z tych wspaniałych roślin i mąka z nasion konopi. Trzy browary rzemieślnicze i restauracyjne oferują kilkanaście gatunków bursztynowego trunku, przywracając regionowi dawną tradycję piwowarską. W okolicach Ślęży zaczyna przybywać winnic, na obszarze LGD Ślężanie działają już trzy winnice oferujące oficjalnie swoje wina szerokiemu odbiorcy. Powstają już kolejne, które lada moment zaistnieją na rynku. Śmiało możemy powiedzieć, że stajemy się także miejscem, gdzie powstają najpiękniejsze, najciekawsze pod względem estetycznych i najsmaczniejsze torty przygotowywane na każdą okazję zgodnie z zamówieniem klienta.

Poza asortymentem spożywczym chwalimy się szeroką gamą produktów artystycznych, rzemieślniczych i ciekawych usług. Wyroby kowala artysty i kaletnika to perełki wśród zanikających rzemiosł, ale też kamieniarze wykonujący szeroki asortyment gadżetów i drobnej galanterii.

Wartością dodaną jest powstały niedawno sklep Ślężański, który zgodnie z nazwą sprzedaje wszystko co Ślężańskie.

Zapraszamy do nas. To, co najciekawsze, znajdziecie Państwo na stronach:

www.wrotaregionu.pl

www.slezanie.eu