poniedziałek, 22 kwietniaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Korfantów: Radnych trzeba szanować

Rozmowa z Januszem Wójcikiem, burmistrzem Korfantowa

Gratuluję panu przekonywającej wygranej w wyborach na burmistrza Korfantowa…

– Dziękuję, ale ponad 1600 osób zagłosowało na moją rywalkę… Tych ludzi szanuję i w czasie tej kadencji spróbuję ich do mnie przekonać, a najlepszym orężem będzie moja dobra praca. Dzisiaj, gdy jestem już burmistrzem Korfantowa, wszyscy są dla mnie równoprawnymi mieszkańcami naszej gminy i na rzecz wszystkich będzie pracował zarządzany przeze mnie samorząd.

Jest nowa Rada Miejska w Korfantowie, od której też będzie zależało niemało. Jest proste przełożenie – dobra współpraca włodarza gminy z radnymi to dobre widoki na rozwój gminy.

– Rada liczy 15 radnych, z czego moje zaplecze – czyli wstępna koalicja Forum Samorządowego i PSL-u – to 11 głosów, na które mogę liczyć. Z drugiej strony, byłem radnym w gminie i w powiecie nyskim i zawsze uważałem, że z radą trzeba współpracować i traktować ją podmiotowo.

Nie wolno zatem radnych traktować z góry…

– …i na przykład podsuwać im uchwały na ostatnią chwilę. Radnych, tak jak włodarzy, wybrali obywatele w demokratycznych wyborach. Należy ich szanować. Oczywiście, że zdarza się, iż trzeba podejmować szybkie decyzje, ale to rzadkość. Przecież tak naprawdę burmistrz czy wójt wykonują uchwały rady!

Ale na przykład w starożytnym Rzymie było trzech konsulów, jednak gdy przychodziło do wojny, to wybierano jednego, aby przewodził. Wojny wprawdzie w samorządzie nie ma, ale przychodzi czas wyzwań – związany z nowym unijnym programowaniem – i w dużej mierze od włodarza gminy będzie zależało, czy gmina uzyska odpowiednie granty. Dzisiaj jeszcze nie ma naborów…

– …i jest to taki okres wyczekiwania, bowiem fundusze nie są jeszcze podzielone.

A jaki jest budżet Korfantowa?

– To budżet przygotowany przez byłego burmistrza i byłą radę, który otrzymaliśmy w spadku 16 listopada. Jest to budżet trudny i mocno obciążony, w którym zawarta jest kontynuacja kilku zadań. To budżet realistyczny, ale dla mnie nie jest budżetem chwały i splendoru. Kończymy w nim wodociągi, zaczynamy budowę kanalizacji i nowej oczyszczalni ścieków, a nie są to inwestycje zbyt popularne wśród mieszkańców. Ważne dla nas są drogi i jeszcze raz drogi, a także chodniki.

Zatem życzę panu na nowy rok 2015, aby najważniejsze dla waszej społeczności zadania zostały planowo zrealizowane.

Rozmawiał Sławomir Grymin


 

Janusz Wójcik urodził się w roku 1964 w Raciborzu i mieszka w Kuźni Ligockiej. Żonaty, dwie córki, bezpartyjny. Ukończył Wydział Ekonomiczny (zarządzanie i marketing) na Politechnice Częstochowskiej. W latach 1994-1998 radny Rady Miejskiej w Korfantowie, 1998-2002 – przewodniczący tej rady. W latach 2006-2010 był radnym powiatu nyskiego, 2010-2014 – przewodniczącym komisji rewizyjnej w tym powiecie. Od roku 2011 był przewodniczącym Powiatowej Rady Zatrudnienia i wiceprezesem Zarządu Powiatowego Związku OSP RP w Nysie, a od roku 2002 dyrektorem ZGKiM w Korfantowie.


 

Rada Miejska w Korfantowie

Jan Ryszard Duś (przewodniczący), Janina Miszczak (wiceprzewodnicząca), Stanisław Nasienniak (wiceprzewodniczący), Piotr Paweł Arndt, Bernard Byczkowski, Józef Piotr Gacek, Władysława Agnieszka Kłokosińska, Magdalena Dominika Krasoń, Wiesława Grażyna Kulig, Urszula Maślanka, Stanisława Jadwiga Misiura, Mateusz Pępek, Barbara Krystyna Sikora, Jan Damian Zawadzki, Janusz Mariusz Żabiński


 

Zdrowia, pogody ducha, spełnienia marzeń, sukcesów w pracy,

rodzinnych radości i wiele słońca w roku 2015

Czytelnikom „Gminy Polskiej”

życzy

burmistrz Janusz Wójcik