piątek, 26 kwietniaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Karkonoskie plany

Pierwszy całoroczny kompleks tras rowerowych, pieszych i narciarskich, a także wyciągów dostosowanych do przewozu jednośladów powstanie w Karkonoszach.

Koszt nowej inwestycji szacowany jest na 140 mln zł. Jej powstanie zostało zaplanowane wokół góry Czoło w Sosnówce. Inwestor twierdzi, że Centrum Sportów Sosnówka w pełni uwzględnia uwarunkowania przyrodnicze oraz wymogi ochrony środowiska. Inwestorem jest Gmina Podgórzyn przy udziale zewnętrznego inwestora strategicznego. Przez ostatnie lata inwestycja budziła sporo wątpliwości. Podobno jednak teraz jest lepiej…

– Będzie to pierwszy tak kompleksowy ośrodek w Karkonoszach działający cały rok. Takiego obiektu nie ma w regionie, a plusem inwestycji – poza walorami turystycznymi – jest to, że odciąży oblegany obszar szczytowych partii Karkonoszy objętych ścisłą ochroną KPN oraz stworzy alternatywę spędzania wolnego czasu dla turystów z okolicznych kurortów Karpacza i Szklarskiej Poręby. Lokalna baza noclegowa zapewni gościom ośrodka komfort wypoczynku. Dotąd turyści, zatrzymujący się na pobyt na terenie naszej gminy, chcąc skorzystać z atrakcji, musieli dojeżdżać do większych ośrodków, które w sezonie letnim i zimowym są przepełnione. Centrum Sportów Sosnówka zapewni im na miejscu możliwość różnorodnych form aktywności o różnym stopniu zaawansowania – mówi Mirosław Kalata, wójt Podgórzyna.

W nowym centrum sportowym będą działać dwa 4-osobowe i trzy 6-osobowe wyciągi kanapowe o łącznej długości 4910 i 5175 metrów, dostosowane do przewozu rowerów, z najdłuższym odcinkiem Miłków – Czoło Wschód liczącym 1765 metrów. Znajdzie się tam także siedem tras rowerowych o długości około 7000 metrów, liczne szlaki piesze i przyrodnicza ścieżka edukacyjna. Oczywiście nie zabraknie infrastruktury dla sportów zimowych. Powstanie 6360 metrów tras narciarskich. Najdłuższe nartostrady będą mieć 2100 i 2000 metrów, łącząc Czoło oraz Miłków – o różnorodnym poziomie trudności, jak i nachyleniu.

Inwestor przedsięwzięcia w Sosnówce zapowiada, że podczas inwestycji duży nacisk zostanie położony na zrównoważony rozwój, przy zachowaniu bioróżnorodności. Obiekt powstanie z pełnym poszanowaniem zasad ochrony przyrody. Obecny projekt ośrodka to jego czwarta wersja. Każda kolejna różniła się od poprzedniej większym naciskiem na te właśnie kwestie i ograniczeniem pierwotnie planowanych elementów inwestycji, które chociaż potencjalnie mogłyby zagrażać środowisku naturalnemu.

Zrezygnowano z wielu elementów, tak aby maksymalnie dopasować się do wszystkich zaleceń dotyczących ochrony środowiska. Wcześniej m.in. przedstawiciele nadleśnictwa mieli sporo zastrzeżeń i obaw związanych z planowaną inwestycją. W trakcie prac nad studium zagospodarowania przestrzennego skala obiektu oraz jego parametry techniczne zostały dostosowane do wszystkich sugestii sformułowanych przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska we Wrocławiu, Karkonoski Park Narodowy i Zarząd Województwa Dolnośląskiego. Analiza rekomendacji przyniosła zmiany i zaowocowała rozwiązaniami, które optymalnie chronią przyrodę KPN oraz jego otuliny.

Środowisko naturalne odgrywa dużą rolę w tym projekcie. Zaplanowane jest przygotowanie ścieżki edukacyjnej, która przybliży bogactwo przyrodnicze tego obszaru. Rolą ścieżki będzie podnoszenie świadomości ekologicznej, promocja bioróżnorodności regionu oraz ochrona pobliskiego Karkonoskiego Parku Narodowego i obszaru Natura 2000. Powstaną tablice tematyczne prezentujące m.in. gatunki i siedliska chronione roślin i zwierząt.

(ipr)