czwartek, 18 lipcaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Duszniki Zdrój. Międzynarodowy Festiwal Chopinowski

Piotr Paleczny – dyrektor artystyczny festiwalu, zaprasza

– Aż trudno uwierzyć, że to już po raz trzydziesty pierwszy spotyka mnie przyjemność, zaszczyt i radość powitania Państwa w Dusznikach-Zdroju. Serdecznie zatem witam miłośników muzyki Fryderyka Chopina oraz entuzjastów pianistyki. Wszystkich Państwa gorąco zapraszam do wysłuchania recitali 78. edycji Międzynarodowego Festiwalu Chopinowskiego.

Jestem głęboko przekonany, że koncerty tegorocznego festiwalu spotkają się z Państwa wielkim zainteresowaniem i okażą się wielkimi wydarzeniami, a wrażenia i emocje, jakich dostarczą Państwu artyści, pozostaną na długo w pamięci. Nazwiska zaproszonych muzyków są bowiem gwarancją najwyższego poziomu artystycznego koncertów. Festiwal otworzy recitalem Francesco Piemontesi, nazywany „czarodziejem dźwięku”. Nadzwyczajne emocje gwarantują również wykonawcy następnych wieczornych koncertów, tak wspaniali i lubiani pianiści, jak Federico Colli, Lukas Geniušas, Yulianna Avdeeva, Anna Geniushene, skrzypaczka Hina Maeda, a także Kate Liu, która wystąpi jako ostatnia na tegorocznym Festiwalu. Szczególną uwagę Państwa chciałbym zwrócić na recital wiolonczelowy Camilli Thomas, której towarzyszyć będzie pianista Julien Brocal. Otóż proszę sobie wyobrazić, że w Dworku Chopina usłyszymy wiolonczelę niezwykłą– instrument Antonia Stradivariego, którego dźwięku słuchał Chopin na krótko przed śmiercią, kiedy fragmenty Sonaty g-moll op. 65 grał dla umierającego Fryderyka jego przyjaciel, wiolonczelista Auguste Franchomme — ówczesny właściciel tego instrumentu. Kompozycje Franchomme ’a znajdą się również w programie koncertu i wydaje mi się, że ten szczególny wieczór będzie jednym z najbardziej wzruszających festiwalowych wydarzeń.

Tegoroczny festiwal zbiega się ze 110. rocznicą urodzin zmarłego przed dziewięciu laty prof. Jana Ekiera– pianisty, kompozytora, pedagoga, autora Narodowego Wydania Dzieł Fryderyka Chopina, a jednocześnie mojego niezapomnianego Mistrza. Jestem jednym z wielu pianistów, którzy rozwój swych umiejętności i osobowości artystycznej zawdzięczają prof. Ekierowi. Dlatego proszę pozwolić, że z festiwalowych Dusznik, we wspólnym pianistów imieniu, wyrażę Profesorowi słowa naszej głębokiej wdzięczności.

Szanowni Państwo, doprawdy niewiele jest miejsc na świecie (jeśli w ogóle takie są), gdzie można w ciągu kilku zaledwie dni wysłuchać gry i poznać artystyczne osobowości „najlepszych spośród najlepszych” pianistów młodego pokolenia –zwycięzców wielu prestiżowych konkursów, jakie odbyły się w ciągu ostatnich miesięcy na świecie.

Taką niecodzienną okazję proponuje Państwu tegoroczny 78. Międzynarodowy Festiwal Chopinowski w Dusznikach-Zdroju. Wykonawcami popołudniowych recitali będą bowiem wspaniali młodzi artyści – wielokrotni zwycięzcy i laureaci ostatnich edycji wielkich, międzynarodowych konkursów pianistycznych, jakie ostatnio odbyły się w Bydgoszczy, Tel Awiwie, Genewie, Paryżu, Helsinkach, Dublinie, Utrechcie, w kanadyjskim Calgary oraz w Warszawie. Naszymi gośćmi będą nadzwyczaj utalentowani pianiści: Mateusz Krzyżowski, Kevin Chen, Giorgi Gigashvili, Hyuk Lee, Piotr Pawlak, Illia Ovcharenko, Yukine Kuroki oraz Jakub Kuszlik. Kariery tych młodych adeptów sztuki pianistycznej rozwijają się bardzo dynamicznie, radzę więc zapamiętać ich nazwiska.

Równie ciekawie zapowiada się „Nokturn” –tradycyjne wieczorne spotkanie z artystami, którego gospodarzem będzie tym razem gdański aktor, Maciej Konopiński.

Tegoroczny festiwalowy Kurs Mistrzowski poprowadzą wspaniali pedagodzy– fenomenalna osobowość polskiej pianistyki prof. Lidia Grychtołówna oraz mieszkający w Berlinie wybitny pianista i pedagog Eldar Nebolsin. Uczestnikami Kursu będą jak zwykle finaliści ostatniej edycji 3-etapowego Ogólnopolskiego Konkursu Pianistycznego, którego organizatorem jest Narodowy Instytut Fryderyka Chopina.

Szanowni Państwo, nie pozostaje mi nic innego, jak w skupieniu przyłączyć się do Państwa, aby wspólnie odbierać wszystkie artystyczne emocje i niuanse nastrojów, jakie popłyną do nas z estrady Dworku Chopina i razem z Państwem cieszyć się nimi.

Piotr Paleczny