czwartek, 23 marcaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Dolnośląskie spotkanie starostów

13 marca w Starostwie Powiatowym we Wrocławiu odbyło się nadzwyczajne posiedzenie Konwentu Powiatów Województwa Dolnośląskiego.

Podczas spotkania starostwie mieli możliwość zadawania pytań wojewodzie dolnośląskiemu – Jarosławowi Obremskiemu, wicewojewodzie Jarosławowi Kesa, dolnośląskiemu wojewódzkiemu inspektorowi sanitarnemu Jackowi Klakočarowi, dolnośląskiemu kuratorowi oświaty Romanowi Kowalczykowi oraz zastępcy komendanta miejskiego Policji – Przemysławowi Kozioł.

Sytuacja na terenie województwa dolnośląskiego, podobnie jak na terenie kraju jest dynamiczna – powiedział podczas Posiedzenia Nadzwyczajnego Konwentu Starostów Województwa Dolnośląskiego Jarosław Obremski. Nikt z państwa nie zdejmie odpowiedzialności za podejmowanie decyzji, każdy powiat adekwatnie do istniejącej na jego terenie sytuacji musi reagować. Panika jest niewskazana – tłumaczymy i uspokajamy. Najlepszym wyjściem z sytuacji jest ograniczenie liczby kontaktów, co już zostało rozpoczęte przez wstrzymanie zajęć edukacyjnych w szkołach. Bardzo ważnym krokiem w działaniu urzędów jest ograniczenie kontaktów bezpośrednich przy jednoczesnym zapewnieniu obsługi telefonicznej i za pośrednictwem e-PUAP.

Wojewódzki Inspektor Sanitarny tłumaczył istotę obecnych działań w kraju i regionie, podkreślając różnice pomiędzy kwarantanną domową dla osób zdrowych i podejrzanych o nosicielstwo wirusa do izolacji chorych ( w warunkach szpitalnych). Wg światowych raportów sprawdza się samo ograniczanie wychodzenia z domów, ograniczenia zbiorowisk, targowisk, racjonale korzystanie z zakupów w sklepach wielkopowierzchniowych.

Dolnośląski kurator odniósł się do sytuacji szkół specjalnych, ośrodków socjoterapii i ośrodków wychowawczych oraz poradni psychologiczno – pedagogicznych, co do ich funkcjonowania decyzje mają zapaść w najbliższych dniach.

Starostowie dolnośląscy wystosują apel do wojewody o określenie asortymentu i zabezpieczenia z rezerw podstawowych materiałów oraz środków ochrony bakteriobójczej.