sobota, 20 kwietniaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Debiut wielokrotny

Kolejna premiera – polska prapremiera! – i kolejna niespodzianka… „Z twoją córką? Nigdy!” Antonina Procházki Teatr Komedia pokaże nie w Teatrze Lalek, ale – po raz pierwszy! – na Scenie na Bielanach, nowym miejscu na teatralnej mapie Wrocławia. Po raz pierwszy też pokaże czeską komedię.

– Nigdy nie zajmowaliśmy się czeską sztuką – przyznaje Wojciech Dąbrowski z Wrocławskiego Teatru Komedia, który spektakl reżyseruje i zagra w nim jedną z głównych ról. – Czeska farsa została bardzo dobrze przetłumaczona przez Jana Węglowskiego, który zresztą w spektaklu jako aktor zadebiutuje. Czesi komedię pokazują w poważny sposób, odmienny od angielskiego sposobu prezentacji fars. Nie puszczają do publiczności oka. My pokażemy coś „pomiędzy”.

To kolejny przystanek na coraz ciekawszej drodze, jaką Wrocławski Teatr Komedia od czasu pewnego idzie – już bowiem poprzednia premiera, bardzo dobra „Kolacja na cztery ręce” Paula Barza, z tradycyjną angielską farsą nic wspólnego nie miała. Widzowie obejrzą premierę na scenie zaaranżowanej w jednym ze studiów ATM-u na Bielanach. – Liczymy, że rozszerzymy ofertę kulturalną po tamtej stronie Wrocławia, korzystając z okazji, że niewiele jest we Wrocławiu scen z większą widownią – przekonuje Wojciech Dąbrowski.

„Z twoją córką? Nigdy!” to historia perypetii dwóch par małżeńskich (Szimandlowie i Koukolikowie), z których jedna postanawia ponownie wyjechać po latach w podróż poślubną, a druga ma w tym czasie zaopiekować się ich córką. Co z tego wyniknie? Na pewno działo się będzie wiele i działo się będzie zabawnie, do tego z piosenkami Karela Gotta w tle. W rolach głównych zobaczymy Wojciecha Dąbrowskiego, Łukasza Płoszajskiego i Aleksandrę Zienkiewicz (obydwoje z obsady „Pierwszej miłości”), Beatę Rakowską (z Teatru Współczesnego) i Michała Koterskiego (kojarzonego m.in. z „Dniem świra”), który zadebiutuje na scenie. – Może od tego spektaklu zacznie się moja przygoda z teatrem? – zastanawia się Koterski.

Na scenie ATM-u pojawią się także artyści wrocławskiego „Capitolu” – Piotr Małecki i Katarzyna Kot-Małecka, którzy zatańczą. Ten taniec to kolejny debiut w Teatrze Komedia.

Tak więc nowy spektakl Wrocławskiego Teatru Komedia to nie tylko debiut na nowej scenie, ale i nowe pomysły, nowe spojrzenie na geografię komedii i nowe aktorskie twarze. Warto zobaczyć, co z tego wyniknie.

Anita Tyszkowska