sobota, 20 lipcaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Cztery samorządowe dni

W połowie października na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich „rządzili” samorządowcy i firmy, które chcą działać na rzecz małych ojczyzn.

Targi Gmina i salon Investfield, które od 14 do 17 października odbywały się na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich, skupiły spore grono przedsiębiorców zajmujących się m.in. aranżacją przestrzeni miejskiej, zarządzaniem usługami publicznymi, informatyzacją i cyfryzacją obszarów miejskich. Byli też przedstawiciele samorządów lokalnych, parków technologicznych i centrów obsługi inwestora.

Na tegorocznej ekspozycji nie zabrakło nowości oraz prezentacji innowacyjnych rozwiązań. Cztery samorządowe dni w Poznaniu uzupełniły też wydarzenia towarzyszące, które cieszyły się sporym zainteresowaniem.

Jednym z takich wydarzeń był zorganizowany już po raz trzeci Kongres Samorządów GMINA. Całodniowe spotkanie było wielką debatą nad rozwojem regionów oraz aktualnymi potrzebami i problemami lokalnych społeczności i władz. A tematów do rozmów nie brakowało, bo chociaż wszyscy opowiadają o wyjątkowym znaczeniu samorządów lokalnych, to rzeczywistość nie zawsze jest wesoła. Więcej – nie brakowało tych, którzy przekonywali, że częściej ona „skrzeczy” niż się „uśmiecha”.

Jako pierwszy przemawiał Andrzej Byrt, prezes Międzynarodowych Targów Poznańskich, który podkreślił znaczenie targów Gmina oraz rolę, jaką spełniają w branży samorządowej. Tuż po jego wystąpieniu odbyła się sesja plenarna, która zmotywowała panelistów do rozmowy na temat nowej roli samorządów w polityce i gospodarce Polski. W wyminie poglądów uczestniczyli m.in.: Jan Grabkowski – starosta powiatu poznańskiego, Tomasz Kayser – wiceprezydent Poznania i Rafał Jurkowlaniec – prezes Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Pozostała część konferencji prowadzonych w ramach Kongresu podzielona była na dwie ścieżki tematyczne: społeczno-infrastrukturalną i finansowo-inwestycyjną.

Dla przedstawicieli władz samorządowych szczególne znaczenie miała możliwość zaczerpnięcia wiedzy podczas szkoleń, debat i intensywnych rozmów. A tych nie brakowało. Te oficjalne to chociażby spotkanie poświęcone nowej roli samorządów w polityce i gospodarce Polski. Dyskutowano o rozwoju handlu w małych miejscowościach, próbując odpowiedzieć na pytania, czy lokalne władze powinny wpływać na strukturę sieci handlowej w gminie oraz co jest korzystniejsze: duża liczba małych placówek czy kilka większych marketów? Zastanawiano się, jaki ma wpływ struktura handlu na lokalną gospodarkę. Sporo czasu poświęcono też relacjom między biznesem i samorządem. Rozmawiano o wspólnych działaniach dla lokalnego rozwoju – co największe firmy w regionie mogą dać gminie, a co gmina może dać przedsiębiorcom – oraz jak partnerstwo biznesu i samorządu może przyczynić się do lokalnego rozwoju.

Oczywiście dyskusje i debaty nie odmienią rzeczywistości, na którą wielu narzekało, niemniej jednak pokazują kierunki, w których należy zmierzać. Wskazują problemy, które towarzyszą lokalnym samorządowcom każdego dnia, a których zmiana często nie zależy od nich. Problemem jest chociażby nieprzestrzeganie konstytucyjnej zasady adekwatności: zakres działań samorządów poszerza się, natomiast w parze z dokładanymi obowiązkami nie idzie wzrost środków finansowych przeznaczonych na ich realizację. Uczestnicy targów wskazywali także na niską jakość prawa oraz upolitycznienie samorządów, które czasami przeszkadza w działaniu na rzecz dobra wspólnego.

Osoby poszukujące nowatorskich rozwiązań w zakresie konkurencyjności polskich miast wzięły udział w konferencji „Polskie Miasto Przyszłości”. Duże zainteresowanie zwiedzających wzbudziła także kwestia inteligentnego przemieszczania się po mieście, którą zaprezentowali specjaliści z Zespołu Doradców Gospodarczych TOR w ramach konferencji „Smart City – jak inteligentnie przemieszczać się po mieście”. Tegoroczne targi ubarwiła również konferencja „Wieś polska – wieś innowacyjna” zorganizowana przez Krajowe Stowarzyszenie Sołtysów.

Targi Gmina i salon Investfield były dla samorządowców szansą do nawiązania ciekawych kontaktów, które na przykład mogą zaowocować sporymi oszczędnościami przy opłatach za energię elektryczną (propozycje Grupy IEN). Były też okazją do poznania sposobu zorganizowania ładnych i bezpiecznych placów zabaw (z jednej strony firmy zajmujące się designem, z drugiej Centrum Kontroli Placów Zabaw).

Ważną częścią była też oferta inwestycyjna prezentowana na przykład przez Agencję Mienia Wojskowego oraz bezpośrednio przez samorządy. Wśród tych ostatnich wymienić można chociażby Leżajsk, powiat oławski, Zamość, Opalenicę, Słupsk, Kostrzyn nad Odrą, województwo lubuskie, Koszalin, województwo świętokrzyskie…

Trzy firmy biorące udział w targach Gmina otrzymały prestiżowe nagrody – Złote Medale MTP za najbardziej innowacyjne produkty tegorocznej edycji. To ważne wyróżnienie potwierdzające doskonałość produktu otrzymali przedstawiciele ASTRINI-DESIGN ze Święciechowa za kolekcję stojaków na rowery, ASTROMAL Sp. z o.o. ze Święciechowa za drezynę oraz działająca w Gdańsku PPU OMEGA Sp. z o.o. za zaprezentowany system kontroli odpadów dla gmin XTrack. Na uwagę zasługuje również zaangażowanie, z jakim wystawcy przygotowali się do targów. Acanthus Aureus, czyli nagroda za najatrakcyjniejsze stoisko, przypadła firmie ASTRINI-DESIGN.

Tomasz Miarecki