poniedziałek, 20 majaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Bez biletów i legalnie

Od 1 sierpnia w gminie wiejskiej Lubin rusza pierwsza w regionie komunikacja publiczna bez biletów

W gminie Lubin już od 1 sierpnia autobusy komunikacji publicznej będą przewoziły pasażerów bez żadnych opłat. O tym zadecydowała Rada Gminy Lubin na wniosek wójt, Ireny Rogowskiej.

Stało się to po zakończeniu przez gminę Lubin współpracy z miastem Lubinem w sprawie prowadzenia wspólnego zbiorowego transportu publicznego. Prezydent miasta zażądał od gminy zwiększenia o 100 proc. opłat za kontynuowanie komunikacyjnego porozumienia (z ok. 2 mln zł rocznie do ok. 4 mln zł).  Gmina Lubin licząca 14 300 mieszkańców znalazła tańsze rozwiązanie uruchamiając własną komunikację. Ponieważ do tej pory gmina nie uzyskiwała dochodów z biletów, gdyż wpływy z tego tytułu w wysokości 700 tys. zł trafiały dotychczas do kasy miejskiej, Rada Gminy postanowiła zrezygnować z opłat za przejazdy do czasu, kiedy odbędzie się w połowie 2015 r. przetarg na przewoźnika obsługującego gminę przez kolejne lata.