wtorek, 25 czerwcaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Ślady w kadrze

„Ślady Powstania Warszawskiego”- to hasło konkursu fotograficznego, który minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Małgorzata Omilanowska ogłosiła z okazji 70. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.

Szczegóły przedstawiono 29 lipca podczas briefingu prasowego w dawnej reducie powstańczej Bank Polski. – Po 70 latach od Powstania, jego ślady są ciągle obecne w przestrzeni miejskiej stolicy. Mimo, że są one ważnym elementem naszego dziedzictwa kulturowego, z każdym rokiem jest ich coraz mniej. Liczę na to, że mieszkańcy Warszawy i goście odwiedzający nasze miasto odkryją materialne ślady jego bohaterskiej, choć tragicznej przeszłości – mówiła minister Omilanowska. – Konkurs rozpoczniemy wraz z wybiciem Godziny W i będzie on trwał dokładnie tyle, ile powstanie warszawskie – 63 dni. Jest przeznaczony dla wszystkich – dla wybitnych fotografów zawodowych i dla amatorów; dla ludzi fotografujących profesjonalnym sprzętem i dla tych, którzy fotografują telefonami komórkowymi – byle w dobrej rozdzielczości. Zadaniem uczestników konkursu jest wyszukanie miejsc, które w sposób jednoznaczny kojarzą się z powstaniem warszawskim – mówiła minister kultury Małgorzata Omilanowska.

Konkurs ma zachęcić do spojrzenia na stolicę w trochę inny sposób niż na co dzień. – Nie tylko jako na miasto z cudownym Starym Miastem, pięknymi Łazienkami, urzekającym Wilanowem – choć oczywiście nieustannie miejsca te rekomendujemy; zachęcam jednak, byśmy spojrzeli na to miasto także z perspektywy historii – tłumaczyła szefowa resortu kultury.

W konkursie może wziąć udział każdy, kto w okresie 63 dni, w których obchodzona jest 70. rocznica Powstania Warszawskiego, wykona i prześle do Narodowego Centrum Kultury fotografię obiektu lub miejsca związanego z Powstaniem. Może to być napis na budynku, postrzelana ściana, ślad po kuli na pomniku, miejsce straceń czy wywózek.

Prace można przesyłać do 2 października włącznie. 20 najlepszych wyłoni komisja składająca się z artystów fotografików. Zostaną one zaprezentowane 11 listopada br. na specjalnej wystawie w Galerii Kordegarda.

Szczegółowe informacje znajdują się na stronie http://www.nck.pl/kategorie/slady-powstania.html