poniedziałek, 20 majaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Wojsławice. Czas liliowców

Urok i piękno Arboretum w Wojsławicach, filii Ogrodu Botanicznego we Wrocławiu, możemy od wielu już lat podziwiać przez cały sezon – od wczesnej wiosny po późną jesień.

Zawsze zachwyca bogatym i unikatowym drzewostanem stary podworski park. Cieszą kwitnieniem zwiastuny wiosny, wspaniała kolekcja magnolii, ogromny kwitnący sad czereśniowy, piękne odmiany róż i innych kwiatów, których nie sposób wymienić. Jeszcze teraz możemy kosztować owoce z ponad 2,5 tysiąca czereśni historycznych odmian.

Dopiero co przekwitły różaneczniki i azalie, z których to miejsce słynne jest daleko poza granicami naszego kraju. Przed nami jeszcze czas kwitnienia setek odmian różnych roślin, a przede wszystkim liliowców. Właśnie w wojsławickim Arboretum utworzono zbiór liliowców, w 2011 roku zweryfikowany jako Kolekcja Narodowa. Obecnie posiada ona ponad 3 tysiące odmian i jest największą i najlepiej prowadzoną kolekcją tego typu roślin w Polsce oraz jedną z największych w Europie. Jest systematycznie rozwijana od 2002 roku i corocznie sadzonych jest około 100 nowych odmian.

Liliowce to rośliny o wielu walorach – pięknych kwiatach, choć jednodniowych, mało wymagające i wieloletnie. Mają też swoją długą historię, od wieków uprawiane były m.in. w Chinach i Japonii, gdzie ceniono je także jako rośliny lecznicze i jadalne. W wojsławickim Arboretum zachwycają wspaniałe kolorowe wstęgi rabat liliowców spływające ze Wzgórza Czereśniowego – widok to niezapomniany. Można także zobaczyć niemal kompletny dorobek hodowlany znanego jezuity, brata Stefana Franczaka – 115 odmian liliowców, oraz inne odmiany polskich hodowców.

W lipcu w pełnej krasie są również japońskie tawuły, dziurawce i cieniolubne paprocie o koronkowej budowie liści. Puszyste kwiatostany rozwijają perukowce oraz tawułki – rośliny długowieczne mimo pozornej delikatności. Zapachem wabi rabata lawendy, róże i lipy. Gęstymi, kulistymi kwiatostanami zakwita guzikowiec.

Dyrektor Ogrodu Botanicznego – prof. Tomasz Nowak wraz z inspektor Arboretum – Hanną Grzeszczak-Nowak zaplanowali wiele atrakcji, i tak w sobotę 2 lipca zostanie otwarta wystawa roślin rabatowych i balkonowych, która będzie czynna do końca sezonu. Natomiast w niedzielę 3 lipca odbędą się warsztaty fotograficzne, a o godzinie 15 otwarcie wystawy fotografii Joanny Stogi, zatytułowanej „Barbarzyńca w ogrodzie”. O godzinie 16 rozpocznie się występ słynnego barda Romana Kołakowskiego pod tytułem „Kwiatki z polskiej rabatki”. W następny weekend – 10 lipca odbędzie się już jedenaste spotkanie liliowcowych entuzjastów, czyli HEMEROmania. Zaplanowano kiermasz roślin, sesję referatową, prezentację Kolekcji Narodowej Liliowców i o godzinie 16 urokliwy koncert tria harfowego Artrio z programem zatytułowanym „Endorfiny”. Wybierając się do Arboretum w Wojsławicach, warto pamiętać, że ten wspaniały park ma powierzchnię 62 hektarów. Można przyjechać z całą rodziną i zaplanować całodzienny piknik na rozległych trawnikach, przy wygodnych stołach. Jest również plac zabaw dla dzieci i trasa przystosowana dla osób na wózkach. Kasy czynne są od 9 do 18, a na terenie Arboretum można przebywać do godziny 20.