środa, 17 kwietniaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Afrykarium i współpraca ze Wschodem

Minister Ekaterina Belyakova, przedstawiciel handlowy Federacji Rosyjskiej w Warszawie zwiedziła powstające we wrocławskim zoo Afrykarium. Nie zabrakło też rozmów o mozliwości inwestycji na Dolnym Śląsku i intensyfikacji gospodarczej współpracy pomiędzy Polską a Rosją.

– Jestem pod ogromnym wrażeniem – powiedziała po wizycie we wrocławskim zoo minister Ekaterina Belyakova, przedstawiciel handlowy Federacji Rosyjskiej w Warszawie. Minister Beylakowa zwiedziała powstające w ogrodzie Afrykarium  – nowoczesny kompleks przedstawiający różne ekosystemy związane ze środowiskiem Czarnego Kontynentu, będące pierwszą tego typu atrakcją turystyczną w Europie Środkowej. Rosjanie zainteresowani są budową podobnego obiektu  w petersburskim zoo, z którym wrocławski ogród współpracuje od kilkudziesięciu lat. Prezes Radosław Ratajszczak pełni rolę mentora rosyjskiej instytucji z ramienia EAZA (Europejskie Stowarzyszenia Ogrodów Zoologicznych i Akwariów), udzielając porad dotyczących jej rozwoju.
– Zoo w Petersburgu wymaga gruntownej przebudowy. Znajduje się w samym centrum miasta, w pobliżu  Ermitażu, Pałacu Zimowego licznych muzeów, teatrów i galerii. Wybudowanie w nim podobnego obiektu jak wrocławskie Afrykarium, przyciągnęłaby miliony turystów. Jestem pod ogromnym wrażeniem waszej inwestycji-pomysłu, rozmachu i jakości prac budowlanych prowadzonych przez Inter-System – mówiła minister Ekaterina Belyakova.
– Petersburskie zoo jest jednym z najstarszych w Rosji. Pracują tam doskonali fachowcy, a ogród ma bardzo dobre wyniki w zachowaniu i rozmnażaniu gatunków. Jednak zoo potrzebuje przebudowy i Rosjanie chcą ją zakończyć w ciągu najbliższych 5 lat- mówił  Radosław Ratajszczak dyrektor ZOO Wrocław sp. z o.o.
Minister Beylakowa przyjechała na Dolny Śląsk na zaproszenie Dolnośląskiej Agencji Współpracy Gospodarczej, z którą współpracuje od prawie dwóch lat.
– Zależy nam na eksporcie usług budowlanych z Dolnego Śląska. Mamy tu wiele bardzo dobrych, doświadczonych firm, które mogłyby zaistnieć na rosyjskim rynku. Mogą konkurować zarówno jakością, jak i ceną – twierdzi Tomasz Tykierko,  prezes DAWG.
Kolejny punktem wizyty Ekateriny Beylakovej była Specjalna Strefa Ekonomiczna w Legnicy. Minister zapoznała się z warunkami dla rosyjskich inwestycji.
– Rosyjskie firmy chętnie inwestują w Europie. Np. w Czechach działa ok. 17 tys. firm z kapitałem rosyjskim. Podobnie jest w Niemczech.  W Polsce sytuacja z rosyjskimi inwestycjami jest bardzo trudna, dotychczas Polska nie była przyjazna dla rosyjskich inwestycji. Moim zdaniem warunki są tutaj bardzo atrakcyjne i będziemy współpracować by jak najwięcej rosyjskich inwestycji tu przyszło, byśmy mogli wspólne robić produkty konkurencyjne na globalnych rynkach. Bardzo doceniamy, że Dolnośląska Agencja Współpracy Gospodarczej wyszła z taką inicjatywa, korzystną dla obydwu stron- mówiła Beylakowa.
Baylakowa spotkała się także z władzami Wrocławia. Efektem ma być nawiązanie przez miasto współpracy z Peteburgiem.
Minister Belyakova odpowiada za kontakty gospodarcze na linii Rosja – Polska (gaz, inwestycje, eskport/import). To trzecia jej wizyta na Dolnym Śląsku. Poprzednie zaowocowały m.in. wspólną inwestycją w Obwodzie Leningradzkim, gdzie powstaje giełda rolno-spożywczą. Dolnośląscy rolnicy i wytwórcy będą sprzedawali swoje produkty. Z kolei w okolicach Soczi i Kirowogradu dolnośląskie firmy jeszcze  w tymroku mają rozpocząć budowę sieci giełd rolno- przetwórczych. Swoje towary mają tam sprzedawać zarówno producenci żywności, jak i sprzętu do jej przetwarzania i przechowywania.
Dzięki min. Beylakovej Dolny Śląsk nawiązał również kontakty z rosyjskimi tour operatorami, a region-głównie miejscowości uzdrowiskowe -zaledwie w kilka miesięcy odwiedziło blisko 30 tys. rosyjskich turystów. Minister umożliwiła także legnickiej spółce KGHM Metraco nawiązanie niezwykle ważnej, bezpośredniej współpracy handlowej z rosyjskim producentem celulozy i papieru, o co spółka bezskutecznie zabiegała od kilku lat.

*   *   *
Dolnośląska Agencja Współpracy Gospodarczej została nominowana do tytułu Jakość Roku 2014. Spółkę doceniono za projekt budowy Centrum Innowacji wraz z Dolnośląskim Inkubatorem Technologicznym we Wrocławiu, jak również szerokie działania na rzecz  MŚP oraz rozwoju gospodarczego regionu. Konkurs organizowany jest przez Fundację Qualitas Europejskie Centrum Promocji Dobrych Praktyk Biznesowych. Partnerem programu jest Polskie Centrum Badań i Certyfikacji. Tegoroczna, IX edycja, zostanie rozstrzygnięta na przełomie 2014/2015 roku