Tegoroczne Europejskie Dni Dziedzictwa odbywają się podczas dwóch weekendów: 9 i 10 września oraz 16 i 17 września. Tegoroczna edycja odbędzie się pod hasłem „Żywe dziedzictwo – tradycje od pokoleń”. W całej Polsce – w tym oczywiście i na Dolnym Śląsku – zaplanowano dziesiątki wydarzeń. Będą wystawy, koncerty, konkursy, warsztaty, prelekcje, oprowadzania tematyczne, gry terenowe, festyny, spotkania autorskie…
Temat przewodni tegorocznej edycji EDD związany jest z jubileuszem 20-lecia uchwalenia konwencji UNESCO w sprawie ochrony niematerialnego dziedzictwa kulturowego, a także 10-leciem Krajowej Listy Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego.
– Dziedzictwo kulturowe to nie tylko zabytki i zbiory obiektów – tłumaczy Agnieszka Szepetiuk-Barańska, koordynatorka EDD na Dolnym Śląsku. – To również tradycje oraz żywe formy wyrazu odziedziczone po naszych przodkach i przekazywane kolejnym pokoleniom, takie jak tradycje ustne, tradycyjne umiejętności rzemieślnicze, wiedza i praktyki dotyczące przyrody czy sztuki widowiskowe.
Warto jednocześnie dodać, że Europejskie Dni Dziedzictwa to największy w Europie projekt społeczno-edukacyjny, a także najważniejsze święto zabytków kultury Starego Kontynentu. Głównym celem EDD jest szeroko pojęta edukacja historyczna i kulturalna, promowanie różnorodności regionalnego dziedzictwa kulturowego, podkreślenie wspólnych korzeni kultury europejskiej oraz propagowanie dialogu międzykulturowego.
Drugi i trzeci weekend września również dla mieszkańców Dolnego Śląska wiązał się będzie z dziesiątkami bezpłatnych i wyjątkowych zarazem wydarzeń, które odbędą się między innymi w Bielawie, Bolesławcu, Bolkowie, Dusznikach-Zdroju, Głogowie, Gryfowie Śl., Jeleniej Górze, Karpaczu, Kątach Wrocławskich, Kłodzku, Legnickim Polu, Miłkowie, Oleśnicy, Oławie, Orzeszkowie, Polanicy-Zdroju, Siedlimowicach, Siedlęcinie, Strudze, Sycowie, Szklarskiej Porębie, Świdnicy, Wrocławiu, Złotoryi i Złotym Stoku.
Na uczestników Europejskich Dni Dziedzictwa czekają intrygujące wydarzenia. W Muzeum Archeologiczno-Historycznym w Głogowie będzie można oglądać trzynastowieczny posąg księżnej Salomei Głogowskiej, który po ponad 70 latach nieobecności wrócił do miasta jako depozyt Muzeum Narodowego we Wrocławiu. Także tam odbędą się warsztaty czerpania papieru i kaligrafii, podobnie jak w jedynym w Polsce młynie papierniczym w Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju.
Aktywnie zapowiadają się spacery po zabytkowych zespołach zamkowych i pałacowo-parkowych w Bobolicach, Dalkowie, Łomnicy, Oławie, Strudze, Wałbrzychu, Wleniu czy podwrocławskiej Leśnicy. Zwiedzanie Domu Oppenheimów, Pałacu Leipzigera i willi Georga Haasego, niegdyś prywatnych rezydencji, a współcześnie siedzib znanych instytucji, albo odczytywanie symboli i znaków na kamienicach z XIX i XX w., to niektóre z propozycji wędrówek po Wrocławiu. W Złotoryi zaś zaplanowano spacer historyczny, podczas którego będzie można poznać historię bitwy o Złotoryję w ramach kampanii napoleońskiej 1813 r.
Swoje sekrety i zakamarki odkryją przed zwiedzającymi skarbnice dziedzictwa pokoleń – bazylika w Legnickim Polu i Bolesławiecka Bazylika Maryjna, a także kaplica na Śnieżce, kościoły w Miłkowie, Gryfowie Śl., Jaworze, bazylika w Jeleniej Górze, wrocławska Kaplica Hochberga czy Hala Stulecia znajdująca się na prestiżowej Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Jeżeli chodzi o spotkania autorskie, to między innymi w Domu Carla i Gerharta Hauptmannów w Szklarskiej Porębie zaplanowano spotkanie z Marcinem Wawrzyńczakiem, autorem książek o ludziach gór, a w bibliotece w Polanicy-Zdroju z Moniką Bisek-Grąz, autorką książek popularnonaukowych o historii i kulturze Dolnego Śląska. Natomiast w Oławie odbędzie się spotkanie z prof. Aleksandrą Skrzypietz i dr. Stanisławem Jujeczką, autorami książek o Sobieskich (to jedno z wydarzeń w ramach wspólnego cyklu pn. „Z Sobieskimi przez Oławę”). Muzeum Etnograficzne we Wrocławiu zaprasza na spotkania: z Joanną Kuciel-Frydryszak, autorką książki „Chłopki. Opowieść o naszych babkach”, która w ostatnich miesiącach stała się księgarskim bestsellerem, a także z Tamarą Włodarczyk, która opowie o swojej najnowszej publikacji „Wrocławski jidyszkajt”. Tam także spotkanie z Alanem Weissem, pomysłodawcą inicjatywy „Spod ziemi patrzy Breslau” oraz spektakl dokumentalny „Pamiętnik”, dopełniający wystawę czasową „Nie zapomnisz. Pamięć, pamiątka, pamiętnik”.
Pełną informację o wydarzeniach tegorocznych EDD znaleźć można na stronie edd.nid.pl.
Koordynatorem ogólnopolskim EDD jest Narodowy Instytut Dziedzictwa. Koordynatorem regionalnym EDD na Dolnym Śląsku jest Muzeum Narodowe we Wrocławiu i jego oddział Muzeum Etnograficzne.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Patronem medialnym EDD jest miesięcznik „Gmina Polska. Krajowy Przegląd Samorządowy”
(oto)