czwartek, 12 grudniaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Związek jakich mało

W tych firmach, gdzie dzieje się wprawdzie dobrze, lecz nie robi się nic, by było jednak lepiej – powoli zaczyna być nie najlepiej. Kto bowiem stoi w miejscu, ten się cofa. Inaczej jest w Związku Międzygminnym Ślęza-Oława, którego kierownictwo wprowadza szereg istotnych zmian mających na celu polepszenie poziomu świadczonych usług.

ZMŚO zajmuje się kompleksową gospodarką odpadami komunalnymi, obsługując siedem gmin członkowskich – miasto Oława, Siechnice, Czernica, Borów, Ciepłowody, Przeworno i Żórawina, a wspólnym systemem tejże gospodarki objętych jest prawie 105 tysięcy mieszkańców i ponad dwa tysiące firm.

– Rok 2024, mimo trudności w roku poprzednim, był dla naszej firmy trochę łatwiejszy, choć musieliśmy się zmierzyć z wieloma wyzwaniami – ocenia dyrektor Biura ZMŚO Andrzej Ćwiek. – W końcu ubiegłego roku podpisaliśmy umowę dotyczącą odbioru odpadów komunalnych z naszych gmin członkowskich, natomiast w tym roku przeprowadziliśmy przetarg na obsługę Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych, a umowę podpisaliśmy na trzy i pół roku. Warto także podkreślić, że staramy się nie podnosić cen naszych usług – ostatnia podwyżka była w lipcu roku 2022. Naszej stawki na pewno nie podwyższymy w roku 2025, a także postaramy się jej nie zmienić w kolejnym. A przecież w tym roku w Polsce wiele gmin podniosło znacząco ceny dotyczące gospodarki odpadami komunalnymi, i w zasadzie stawka 40 zł od osoby za segregowanie odpadów stała się już standardem. Natomiast ZMŚO utrzymuje cenę 34 zł. Dzięki podejmowanym inicjatywom i prowadzonym różnym działaniom kontrolnym nasz system jest coraz szczelniejszy. Liczba osób objętych deklaracjami znacząco przewyższa liczbę osób zameldowanych. W większości gmin proporcje te są odwrócone. Ponadto chciałbym zaznaczyć, iż często mieszkańcom wydaje się, że w tej cenie jest jedynie odbiór i zagospodarowanie odpadów. Tak robi wprawdzie wiele gmin, lecz my wprowadziliśmy w tej opłacie szereg usług dodatkowych. Zatem zajmujemy się odbiorem i zagospodarowaniem odpadów, mamy PSZOK, do którego mieszkaniec może oddać bez limitu 45 frakcji odpadów, realizujemy również dodatkowe usługi w ramach taksówki odpadowej, do której dwa razy w roku można oddać wszelkie odpady. Taksówka funkcjonuje teraz w trzech gminach, ale w przyszłym roku dojdzie jeszcze gmina Czernica i wprowadzimy novum – taksówka będzie odbierać wszystkie elektroodpady w mieście Oława.

Dyrektor Andrzej Ćwiek

Na terenie Związku jest już ustawionych osiem pojemników do selektywnej zbiórki małych elektroodpadów i dodatkowe dwa znajdą się w mieście Oława i w Węgrach w gminie Żórawina. Planujemy również w przyszłym roku pilotażowo podstawić pojemniki do zbiórki dużych elektroodpadów. Mamy również 33 wydzielone punkty do zbiórki przeterminowanych leków. Poza tym w roku 2025 na platformie e-urząd będą wprowadzone konta klientów, dzięki którym mieszkańcy – po zalogowaniu się do swojego panelu – będą mogli sprawdzić wysokość opłaty, ewentualne zadłużenie i dokonać płatności przez bramkę płatniczą. Ponadto coraz większą popularnością cieszą się znicze elektryczne zasilane bateriami. Dbając o środowisko, Związek Międzygminny Ślęza-Oława postawił już w pięciu punktach pojemniki na akumulatorki i zużyte baterie ze zniczy. Jeśli projekt odniesie sukces i mieszkańcy będą korzystać z pojemników – podobne pojemniki pojawią się przy kolejnych cmentarzach zlokalizowanych na terenie gmin członkowskich Związku.

I bardzo ważna informacja – gminy członkowskie ZMŚO nie dopłacają do budżetu Związku, co oznacza, że system się samofinansuje.

S.G.

Zarząd ZMŚO: przewodniczący – Tomasz Frischmann, wiceprzewodniczący – wójt gminy Borów Waldemar Grochowski i wójt gminy Ciepłowody Łukasz Białkowski.