piątek, 14 czerwcaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Zrównoważona turystyka

W ubiegłym miesiącu w formule online odbyła się konferencja „Zrównoważona turystyka. Biznes dla europejskich obszarów górskich”.

Jednym z uczestników konferencji był Władysław Ortyl, marszałek województwa podkarpackiego. Jak będzie kształtował się biznes i turystyka w kontekście europejskich obszarów górskich? – na to pytanie próbowali wspólnie odpowiedzieć uczestnicy konferencji. Konferencja miała na celu zrozumienie wspólnych wyzwań i możliwości na najniższym poziomie działalności turystycznej w obszarach górskich.

Władysław Ortyl w swojej wypowiedzi zwrócił uwagę przede wszystkim na konieczność powołania do życia Strategii Karpackiej, która byłaby odpowiedzią na wszystkie bolączki krajów regionu karpackiego.

– Teraz też są środki unijne w Karpatach, ale ich wdrażanie, wydatkowanie nie jest skoordynowane, więc nie ma efektu synergii. Dla nas wzorem jest Strategia Alpejska, która pozwoliła się rozwinąć krajom alpejskim, i do tego dążymy – mówił.

Marszałek podkreślał też, że ważnym elementem turystyki są uzdrowiska. Mówił również o ogromnej szansie, jaką jest rozwój korytarza komunikacyjnego Via Carpatia.

(umwp)