piątek, 21 czerwcaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Zostań Młodym ZOOlogiem

Już za kilka dni wakacje i jak co roku powraca temat, jak spędzić je jak najlepiej. Lato w mieście wcale nie musi być nudne, a doskonałą zabawę można połączyć ze zdobywaniem wiedzy.

Podobnie jak w poprzednich latach, wrocławskie zoo zaprasza dzieci na wakacyjne półkolonie. Początek tej niezwykłej przygody już od 10 lipca. To najpewniej jedna z najlepszych lekcji przyrody dla przyszłych młodych ekologów, przyrodników czy miłośników natury, którzy wyrosną na świadomych i otwartych mieszkańców naszej planety.

Zajęcia odbywają się pod opieką fachowców

Zoo we Wrocławiu zaprasza na stacjonarne półkolonie dla dzieci od 7. do 12. roku życia. W lipcu i sierpniu odbędzie się sześć tygodniowych turnusów – od poniedziałku do piątku, w godzinach od 8 do 16. Atrakcji na pewno nie zabraknie.

W tym roku – jak zapewniają organizatorzy – poczujemy moc żywiołów, które są esencją świata: mają zarówno moc tworzenia, jak i niszczenia. Ziemia, woda, ogień i powietrze mają przyporządkowane określone kolory i zmysły, zwierzęta i rośliny, miejsca, strony świata, jak i fazy księżyca oraz pory dnia i roku. W ciągu pięciu dni turnusu uczestnicy wzlecą do gwiazd, odwiedzą planetarium, dowiedzą się, co łączy żywioły z naszymi znakami zodiaku, zabawią się w małych alchemików i przyjrzą się zwierzętom. Jakim? To też niespodzianka.

Bliskie spotkania ze zwierzętami to jeden z punktów półkolonii

– Nasze półkolonie cieszą się coraz większym zainteresowaniem zarówno rodziców, jak i dzieci – mówi Marta Zając-Ossowska, dyrektor Wydziału Edukacji. – Podczas każdego turnusu rozwijamy wrażliwość dzieci i młodzieży na piękno przyrody, zwracamy uwagę, że Matka Ziemia jest tylko jedna, a wymieranie gatunków jest smutnym faktem. Dajemy dzieciom siłę i nadzieję, że jeszcze nie jest za późno, by zadbać o środowisko naturalne. Promujemy postawy proekologiczne, a także zachęcamy do zdrowego stylu życia w otoczeniu przyrody. Powołując się na najnowsze badania naukowe dotyczące dobroczynnego wpływu kontaktu z przyrodą na ludzi, jesteśmy przekonani, że zajęcia wśród drzew oraz zwierząt to jest coś, czego potrzebują uczniowie. Musimy bowiem pamiętać, że człowiek jest nieodłącznym elementem natury i tylko w jej otoczeniu może harmonijnie się rozwijać – zachęca.

Półkolonie w zoo uczą przez zabawę. Nie zabraknie też takich atrakcji jak rejs statkiem, park linowy, gry i zabawy na świeżym powietrzu… Dzieci nie tylko dowiedzą się więcej o zwierzętach i poznają je z bliska, ale poćwiczą współpracę w grupie oraz zdolności interpersonalne, dzięki którym w przyszłości mogą stać się bardziej otwarte i wrażliwe na otaczający je świat i ludzi. Zajęcia będą prowadzone przez profesjonalnych zooedukatorów i opiekunów zwierząt, a podopieczni będą pod stałą opieką wykwalifikowanych wychowawców.

Warto się spieszyć, ponieważ zainteresowanie jak co roku jest bardzo duże, a miejsca zawsze rozchodzą się jak świeże bułeczki. Dla usprawnienia procesu, w tym roku organizatorzy uruchomili zapisy online. Z kalendarza dostępnego na stronie www.zoo.wroclaw.pl/edukacja/polkolonie/ można wybrać dogodny poniedziałek (turnusy półkolonii startują właśnie wtedy). Forma online jest jedyną dostępną opcją zapisów.

Edukacja to poznawanie nieznanego

Organizatorzy w ramach półkolonii zapewniają: bilety wstępu do zoo, opiekę wykwalifikowanej kadry w godzinach od 8 do 16, ubezpieczenie NNW, dwa posiłki dziennie (obiad i podwieczorek oraz nielimitowana ilość wody dla dzieci), realizację programu półkolonii „Młody ZOOlog” oraz sprzęt konieczny do realizacji programu półkolonii.

Oczywiście są też wymagania stawiane żądnym przygody uczestnikom wakacji w ogrodzie. Wymagany jest wygodny strój oraz obuwie sportowe, mały plecaczek, drugie śniadanie, bidon, krem z filtrem UV, okulary przeciwsłoneczne.

Koszt turnusu półkolonii to 990 zł dla jednego uczestnika. Jeżeli dziecko posiada kartę roczną do zoo, koszt turnusu półkolonii wynosi 910 zł.

(inf)

Zdjęcie: Zoo Wrocław