poniedziałek, 20 majaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Żórawina: Tradycja i współczesność

Dzień Patrona był – jak co roku – obchodzony w Gimnazjum im. Armii Krajowej w Żórawinie niezwykle uroczyście. 16 maja 2014 r. o godz. 8.00 poczet sztandarowy, uczniowie, nauczyciele, rodzice i zaproszeni goście udali się do kościoła parafialnego pod wezwaniem św. Józefa Oblubieńca NMP, aby uczestniczyć w mszy świętej.

Po mszy, w szkole, rozpoczęła się część oficjalna uświetniona pieśniami żołnierskimi w wykonaniu chóru szkolnego pod kierunkiem pani Joanny Golińskiej. Organizatorzy nie zapomnieli, że w tym roku przypada 70. rocznica bitwy o Monte Cassino, zebrani obejrzeli materiały archiwalne, a dr Tomasz Gałwiaczek, pracownik IPN-u, w krótkiej prelekcji nakreślił rolę Polaków w bitwie otwierającej aliantom drogę na Rzym. Następnie prezes Zarządu Okręgu Dolnośląskiego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Ryszard Filipowicz po obejrzeniu zdjęć z Powstania Warszawskiego uświadomił nam, iż współcześni powinni przejąć od byłych żołnierzy AK to, co najważniejsze – odwagę, altruizm, radość życia, wiarę w wartości; bohaterów utożsamiamy z martyrologią, zapominając, że byli to przede wszystkim cudowni, radośni ludzie, ,,którzy w życie potrafili wcielić dwa wspaniałe ideały: braterstwo i służbę”.

To prawdziwa lekcja historii, której uczestnikiem był również Jerzy Kil – ofiarodawca eksponatów prezentowanych w Izbie Pamięci. Nie obyło się bez wspomnień i łez, wzruszenia nie kryła dyrektor Zuzanna Hauza, pomysłodawczyni uczczenia Dnia Patrona w taki właśnie sposób. Część oficjalna zakończyła się bardzo miłym akcentem: Julia Feret, Adrian Pytel, Rafał Wszołek i Karolina Stolecka otrzymali z rąk wójta gminy Jana Żukowskiego stypendia dla uzdolnionej młodzieży za osiągnięcia artystyczne.

Następnie rozpoczęła się gra terenowa. Udzielano pierwszej pomocy, szyfrowano wiadomości, wykazywano się logicznym myśleniem i wiadomościami na temat Armii Krajowej, a nawet rzucano granatem! Gra przebiegała sprawnie, z zachowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa i dostarczyła wszystkim wielu emocji. Zwyciężyła klasa IIIa, za nią uplasowały się IIa i Ib.

Serdeczne podziękowania należą się również Radzie Rodziców. W sumie cała społeczność szkolna udowodniła, że z godnością nosi imię Armii Krajowej.

Agnieszka Szutenbach


 


 

Debata drogą do Sejmu Dzieci i Młodzieży


 

Drugiego kwietnia w Gimnazjum im. Armii Krajowej odbyła się debata, której przeprowadzenie było istotną częścią projektu edukacyjnego i elementem rekrutacji do Sejmu Dzieci i Młodzieży.


 

Sejm Dzieci i Młodzieży zbiera się w Międzynarodowym Dniu Dziecka, a Polska jako pierwszy kraj w Europie zorganizowała tego typu przedsięwzięcie. W projekcie brały udział dwuosobowe zespoły uczniów z gimnazjów (z Gimnazjum im. Armii Krajowej: wiceprzewodnicząca samorządu uczniowskiego Karolina Stolecka i przewodnicząca samorządu Paulina Piotrowska) i szkół ponadgimnazjalnych z całej Polski. Najwyżej ocenione prace były podstawą do zakwalifikowania się uczniów na listy posłanek i posłów. W tegorocznej edycji wśród wyróżnionych byli uczniowie z żórawińskiego gimnazjum. Uczestniczyli w pracach komisji sejmowej nad projektem uchwały dotyczącej bieżącej edycji Sejmu Dzieci i Młodzieży. Zasiedli także w sali plenarnej Sejmu i zagłosowali nad przygotowanym projektem.

Milena Śledź