niedziela, 2 październikaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Żórawina: Piękna to tradycja…

Trzeciego września w dolnośląskiej perle manieryzmu – kościele pw. Świętej Trójcy – zostały zainicjowane dożynki gminne w Żórawinie. Święto Plonów, będące tradycyjnym podziękowaniem Bogu i ludziom związanym z rolnictwem za wielki wysiłek i dobre zbiory, zgromadziło wielu znakomitych gości i było świetnie zorganizowane.

– Chcemy podziękować Panu Bogu za te wszystkie dary, którymi nas nieustannie obdarza – mówił, witając w kościele wiernych, ks. dr Cezary Chwilczyński. – Dziękujemy także za trud pracy rolników, ogrodników, sadowników, wszystkich produkujących żywność. Chcemy modlić się, aby w trudnej rzeczywistości na kontynencie dotkniętym wojną, podczas pandemii i w czasie zbliżającego się światowego kryzysu, nikomu nie zabrakło chleba, i aby nikt nie cierpiał głodu w naszej ojczyźnie.

Składam uszanowanie rolnikom, sadownikom, ogrodnikom i pszczelarzom za ich trud, plony i chleb, który trafia na nasze stoły – mówił wójt Jan Żukowski.

Po mszy kolorowy korowód dożynkowy z orkiestrą Hanys Band, pocztami sztandarowymi i przedstawicielami sołectw z wieńcami dotarł do żórawińskiego parku, gdzie nastąpiło oficjalne otwarcie dożynek i przywitanie szacownych gości. Byli wśród nich m.in. samorządowcy różnych szczebli, w tym starosta wrocławski Roman Potocki, starosta oławski Zdzisław Brezdeń z żoną Agatą oraz wójt gminy Stoszowice i zarazem szef dolnośląskich ludowców, Paweł Gancarz. W uroczystościach udział wzięli również przedstawiciele duchowieństwa, oficerowie policji, druhny i druhowie strażacy, a także wielu mieszkańców gminy Żórawina i gmin ościennych. Starostowie dożynek Kamila Napierała i Stanisław Drzewiecki wręczyli tradycyjny bochen chleba gospodarzowi dożynek, wójtowi Janowi Żukowskiemu, który obiecał dzielić go sprawiedliwie.

– Dziękuję wszystkim wspaniałym gościom za to, że uświetnili nasze dożynki gminne, składam uszanowanie rolnikom, sadownikom, ogrodnikom i pszczelarzom za ich trud, plony i chleb, który trafia na nasze stoły – mówił wójt Jan Żukowski. – Dziękuję pracownikom Urzędu Gminy w Żórawinie za to, że pozyskali zewnętrzne środki finansowe na modernizację oświetlenia na terenie gminy. Rolnictwo oraz przetwórstwo wspaniale rozwijają się na terenie naszej gminy, ale oczkiem w naszych głowach jest także edukacja. To właśnie oświata jest dzisiaj swoistym inwestowaniem w przyszłość, a szkolne poczty sztandarowe na dożynkach świadczą niezbicie o tym, że w szkołach dzieci i młodzież uczone są szacunku do polskiej tradycji. Niewątpliwie mamy wspaniałych uczniów i pedagogów, a inwestowanie w oświatę jest mądre i jest też konieczne, a przyszłość nagrodzi nam ten finansowy trud. Dzisiaj na terenie naszej małej ojczyzny powstają koła gospodyń wiejskich, gdzie tworzone są wspaniałe produkty regionalne i zdrowa, ale równie smaczna żywność. Z tego jesteśmy bardzo dumni i zarazem wdzięczni wszystkim paniom, ale również panom, którzy należą do takich kół. Naszym rolnikom życzę dużo zdrowia, wytrwałości i Bożego błogosławieństwa, aby ta ziemia jak najwięcej rodziła i karmiła.

Obrzęd dożynkowy wyśpiewała kapela ludowa „Dolnoślązacy” z Ciechowa, a później już tylko występy artystyczne, w tym sekcji wokalnej z żórawińskiego GCK, formacji tanecznych i solistów z Art Dance Team i 45Step. Na koniec – rozstrzygnięcia konkursów, koncert Moniki Wiśniowskiej-Basel, finalistki ostatniej edycji The Voice of Poland – i wreszcie zabawa taneczna.

S.G.