wtorek, 18 marcaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Żórawina: Nowe rozwiązania na start

Dzieje się tutaj naprawdę sporo, konsekwentnie i nowocześnie – i to nie tylko pod względem realizacji zadań inwestycyjnych, opracowywania dokumentacji projektowych i planowania przyszłych przedsięwzięć, ale również w sferze działań prospołecznych. W gminie Żórawina samorząd działa nowocześnie, wprzęgając do swojej pracy najnowocześniejsze rozwiązania – także sztuczną inteligencję.

Po ostatnich wyborach samorządowych na Dolnym Śląsku zmieniły się władze w ponad sześćdziesięciu samorządach. Nowi prezydenci miast, burmistrzowie i wójtowie to nie tylko kontynuacja wcześniej rozpoczętych inwestycji i realizacja dawno przyjętej strategii rozwoju gmin, to bardzo często nowe rozwiązania i pomysły na polepszenie komfortu życia mieszkańców. Dzieje się tak w gminie Żórawina.

Wójt Maciej Koba (w środku) i sekretarz gminy Andrzej Szawan (z lewej) spotkali się z wicewojewodą dolnośląskim Piotrem Sebastianem Kozdrowickim

Strategia będzie modyfikowana

– Oczywiście nasza gmina dysponuje także strategią rozwoju, która jest podstawowym dokumentem umożliwiającym pozyskiwanie zewnętrznych środków finansowych i realizowanie istotnych zadań infrastrukturalnych – mówi wójt Maciej Koba. – Dzisiaj mocno analizujemy naszą wcześniej ustanowioną strategię, bowiem zamierzamy ją modyfikować, biorąc pod uwagę cele, jakie nasz samorząd postanowił osiągnąć w przyszłości – także w kontekście podstawowych celów nakreślonych przez Unię Europejską na tę oraz kolejną siedmiolatkę. W te cele – używając kolokwializmu – zamierzamy się wstrzelić, bowiem ułatwi nam to funkcjonowanie na rynku funduszy zewnętrznych. Chcielibyśmy, aby modyfikowana strategia gminy Żórawina była po prostu strategią naszą, ponieważ bywa często, że w wielu gminach strategie opracowywane są na kolanie – bardzo szybko – na zasadzie kopiuj-wklej. Natomiast my pragnęlibyśmy, aby nasza strategia rozwoju gminy była stworzona w każdym akapicie i zdaniu, właśnie tylko dla naszej gminy. Aby były w niej przestawione nasze główne potrzeby rozwojowe i aby współgrała ona z celami rozwojowymi Unii Europejskiej.

Przetargi i projekty

Nie ma żadnych specjalnych problemów z realizacją tegorocznego budżetu gminy Żórawina.

– Jestem zadowolony, ponieważ rozpoczęliśmy już procesy inwestycyjne – ogłosiliśmy przetargi, które mają wyłonić wykonawców zadań, a niektóre z nich już rozstrzygamy – podkreśla wójt Maciej Koba. – Zatem niedługo przejdziemy do realizacji dużych inwestycji zaplanowanych w budżecie, ale wykonujemy mniejsze zadania,
np. drogowe. Zima się kończy i trzeba już remontować drogi, ale także zajmujemy się modernizacją szkół i generalnie rzecz biorąc budynków użyteczności publicznej. Ponadto, myśląc o niedalekiej przyszłości, przystępujemy do realizacji projektów dotyczących przyszłych inwestycji, na co zabezpieczyliśmy fundusze w budżecie na rok 2025. Bez tych projektów nie mamy przecież możliwości pozyskiwania zewnętrznych środków finansowych.

Kanalizacja, woda i termomodernizacja urzędu

Dzisiaj najważniejsze dla żórawińskiego samorządu projekty związane są ze sprawami bytowymi.

– Rozbudowujemy oczyszczalnię, kończymy budowę kanalizacji w Suchym Dworze oraz rozpoczynamy budowę kanalizacji w Szukalicach – wylicza wójt Maciej Koba. – Ponadto przystępujemy do planowania budowy sieci kanalizacyjnej w całej naszej gminie i zakończyliśmy opracowanie koncepcji dotyczącej zaopatrzenia w wodę newralgicznych miejsc – tam, gdzie dzisiaj mamy spory odbiór wody, a jednocześnie borykamy się z niewystarczającymi możliwościami jej dostawy. Poza tym procedujemy nasze Park&Ride w Żórawinie i Węgrach, i wyłoniliśmy wykonawcę inwestycji związanych z infrastrukturą sportową. Będziemy także instalować kolejne punkty świetlne, chcąc doświetlać zaciemnione dzisiaj miejsca, i podpisaliśmy umowę na dofinansowanie rewitalizacji – a w zasadzie termomodernizacji – budynku Urzędu Gminy w Żórawinie. Niebawem rozpoczniemy tę inwestycję, lecz dzisiaj nie wiem, czy uda nam się ją skończyć jeszcze w tym roku.

Bronić i chronić ludzi

Niedawno we Wrocławiu dolnośląscy samorządowcy spotkali się z ministrem spraw wewnętrznych Tomaszem Siemoniakiem. Debatowano przede wszystkim o projekcie ustawy o ochronie ludności i obronie cywilnej, w tym o roli samorządów, które będą miały istotne miejsce we wdrażaniu jej w życie.

– Dobrze, że w tej sprawie zaczęło się wreszcie coś dziać – uważa wójt Maciej Koba. – Wojna na Ukrainie trwa już trzy lata, a my dopiero teraz mamy ustawę o obronie cywilnej i ochronie ludności. Cieszę się z tego, że będziemy mogli niebawem rozpocząć pewne działania, i oby za nimi poszły odpowiednie zewnętrzne środki finansowe. Ale – jak to zwykle bywa – przynajmniej jeśli chodzi o ochronę ludności, najwięcej obowiązków cedowanych jest na samorząd, który nie wyręczy we wszystkim państwa.

Pomocna sztuczna inteligencja

Nie tylko inwestycje infrastrukturalne realizowane są w tym roku przez żórawiński samorząd.

– Jesteśmy jedną z nielicznych gmin korzystających z chatbot i voicebot – podkreśla wójt Maciej Koba. – Chatbot jest skróconą formą obsługi strony internetowej i penetruje strony nie tylko naszej gminy, lecz także Powiatu Wrocławskiego i urzędu marszałkowskiego. A voicebot przeznaczony jest dla osób niezbyt dobrze radzących sobie z komputerem, gdzie na pytania odpowiada sztuczna inteligencja. Mamy również pomysł dotyczący ochrony przed sztuczną inteligencją, której używanie niesie ze sobą wiele pozytywów, lecz także zagrożenia. A przy tym udało nam się pozyskać prawie 700 tys. zł na modernizację naszego systemu komputerowego – w tym oprogramowania – i niedługo gmina Żórawina będzie jedną z najnowocześniejszych gmin pod względem zabezpieczenia AI.

H.S.

Trzynastego lutego w Gminnym Centrum Kultury w Żórawinie wójt Maciej Koba, sekretarz gminy Andrzej Szawan, radny Powiatu Wrocławskiego i przewodniczący Rady Gmina Żórawina Wojciech Jański uroczyście wręczyli członkom Klubu Seniora Karty Seniora Aglomeracji Wrocławskiej. Na spotkaniu przedstawiono także zasady, warunki uczestnictwa i zaprezentowano partnerów zaangażowanych w to przedsięwzięcie. Wydarzenia kulturalne, zajęcia sportowo-rekreacyjne, porady lekarzy specjalistów – wszystko w atrakcyjnych cenach jest na wyciągniecie ręki dzięki przynależności do tego programu. Jest jeszcze sporo Kart Seniora do przekazania i warto dołączyć do grona aktywnych seniorów. Warto skorzystać z tych przywilejów czekających na Was! Zajęcia są na stronie www.gminazorawina.pl i profilu FB.

Wójt Maciej Koba i sekretarz gminy Andrzej Szawan spotkali się z wicewojewodą dolnośląskim Piotrem Sebastianem Kozdrowickim. Głównym tematem spotkania był rozwój gminy Żórawina – perspektywy i plany inwestycyjne gminy na rok 2025, w tym dofinansowania do dróg gminnych.

Wójt Maciej Koba i sekretarz gminy Andrzej Szawan spotkali się z Bartoszem Huzarskim, komentatorem Tour de Pologne, i Przemysławem Bednarkiem – członkami Zarządu Dolnośląskiego Związku Kolarskiego. Tematem rozmowy była organizacja na terenie gminy Żórawina etapu Międzynarodowego Wyścigu Kolarskiego „Ślężański Mnich Bruki & Szutry”, a w przyszłości także innych zawodów wykorzystujących warunki terenowe i geograficzne gminy. Ponadto zainicjowano koncepcję otwarcia sekcji lub szkółki rowerowej dla dzieci i młodzieży, która miałaby współpracować z klubem Ślęza Sobótka Bike Academy prowadzonym przez Przemysława Bednarka. Planowany już jest nabór na trenera – najlepiej pedagoga, który zechciałby zostać sportowym opiekunem nowej sekcji rowerowej.