czwartek, 13 czerwcaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Żórawina: Na szlaku św. Wojciecha

Nieopodal wspaniałej perły manieryzmu – kościoła Trójcy Świętej w Żórawinie – 22 sierpnia zorganizowano Festiwal Średniowiecza, podczas którego wpisano tę miejscowość do Międzynarodowego Szlaku św. Wojciecha. Uroczystości były również świetną okazją nie tylko do znakomitej zabawy, ale także do zbierania środków finansowych na renowację wspaniałej żórawińskiej świątyni, która jest oczkiem w głowie nie tylko księdza proboszcza CEZAREGO CHWILCZYŃSKIEGO, ale także miejscowego samorządu i całej lokalnej społeczności.

Na Festiwal Średniowiecza w Dolnośląskiej Perle Manieryzmu samorząd gminy Żórawina zaprosił wielu znamienitych gości, w tym m. in. Piotra Oszczanowskiego – dyrektora Muzeum Narodowego we Wrocławiu, który mówił o historii i znaczeniu kościoła pw. Świętej Trójcy, prof. Konrada Czaplińskiego – twórcę Międzynarodowego Szlaku św. Wojciecha z Pragi do Gdańska, Juliana Golaka – samorządowca, wydawcę i pomysłodawcę utworzenia szlaku, który był inicjatorem sprowadzenia Wojciechowych relikwii do żórawińskiej świątyni, oraz Tytusa Czartoryskiego – przewodniczącego komisji kultury, nauki i edukacji Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego we Wrocławiu.

– Szlak św. Wojciecha jest szlakiem turystyczno-edukacyjnym – mówił podczas Festiwalu Tytus Czartoryski – a jego przygotowanie łatwe nie było, bowiem ilość wiadomości o św. Wojciechu odpowiada liczbie palców u ręki, a najbardziej znaną postacią, która zostawiła najwięcej śladów, jest biskup Moguncji i kronikarz Thietmar, który był przyjacielem Wojciecha. Na tej właśnie podstawie powoli zaczęliśmy opracowywać szlak, a żeby to zrobić, trzeba było się przenieść mentalnie w tamten okres, co było niesamowicie trudne. No a dzięki temu, iż Żórawina stała się częścią szlaku św. Wojciecha, miejscowość ta i cała gmina stają się coraz bardziej znane, i to nie tylko w Polsce.

– Miejsce, w którym się teraz znajdujemy, jest jednym z bogactw Dolnego Śląska – dodał Tytus Czartoryski. – Warto też podkreślić, że dzisiaj rozmawiamy o średniowieczu, któremu przez uczciwość i szacunek należałoby przywrócić to, co ono dało naszej cywilizacji. Choć często niesprawiedliwie jest odsądzane od czci i wiary, to właśnie średniowiecze pozwoliło wydobyć Europę z mroków pogaństwa i barbarzyństwa. A zmiany te pozwoliły nam czuć się dzisiaj ludźmi cywilizowanymi i żyjącymi w sposób, z którego możemy być dumni.

Wszystkim osobom zaangażowanym we wpisanie Żórawiny do szlaku św. Wojciecha dziękował wójt Jan Żukowski: – Dzisiaj na terenie naszej małej ojczyzny – gminy Żórawina – przeżywamy wielkie wydarzenie, bowiem dzięki ludziom wielkiego serca nasza gmina znalazła się na trasie tego szlaku i zapisana została w historii naszej ojczyzny. Właśnie dzięki ludziom, którzy włożyli w to tyle pracy i zaangażowania. Serdecznie dziękuję również mieszkańcom i wspólnocie parafialnej za wszelkie starania.

Kulminacyjnym punktem uroczystości było przecięcie wstęgi i odsłonięcie pamiątkowej tablicy dotyczącej szlaku św. Wojciecha.

Festiwal Średniowiecza stał się także miejscem relaksu i odpoczynku, bogatym w wiele atrakcji, w tym: stanowisko powroźnika, średniowieczną mennicę, warsztaty wikliniarza, kowala i garncarza, stanowiska do strzelania z bezpiecznych kusz oraz uzbrojenia. Można było zapolować także na niedźwiedzia i posilić się dzięki przysmakom historycznej kuchni.

Wieczorem zaś warto było wysłuchać koncertu „W najlepszym guście polskim” – utworów Józefa Elsnera, nauczyciela Chopina, w wykonaniu artystów Wrocławskiej Orkiestry Barokowej NFM.

S.G.