czwartek, 25 kwietniaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Żórawina: Na samorząd można liczyć

Rozmowa z wójtem gminy Żórawina JANEM ŻUKOWSKIM

Czy piękna i ciepła wiosna przyniosła choć trochę optymizmu do waszej gminy?

– Rok 2023 nie zaczął się łatwo, na co wpływ miały przede wszystkim duża inflacja, olbrzymi wzrost cen – także nośników energii i materiałów budowlanych – oraz trudności z odpowiednim zaplanowaniem budżetu. Niestety, wpływy z podatku PIT zostały samorządom zmniejszone, są perturbacje ze zbilansowaniem dochodów z wydatkami, a dalekosiężne planowanie w tej sytuacji jest jak przysłowiowe wróżenie z fusów.

Wójt Jan Żukowski

Z drugiej strony żórawiński samorząd dał sobie świetnie radę z zaopatrzeniem mieszkańców w opał na zimę.

– Rzeczywiście, na samorządy została scedowana dystrybucja węgla, co przecież nie jest ich zadaniem własnym i do tej pory tym się nie zajmowały. Dla naszej gminy było to ogromne przedsięwzięcie i sporo różnych problemów. Wiązało się to bowiem ze stworzeniem odpowiedniego zaplecza – przygotowania w trybie pilnym pracowników, odpowiednich placów, składów, wagi itp. Dzięki Bogu daliśmy sobie ze wszystkim radę i bez fałszywej skromności mogę stwierdzić, że mieszkańcy naszej gminy są zadowoleni z dystrybucji opału.

A przecież obaw było sporo…

– Ludzie bali się, co będzie tej zimy z dostawami węgla, a my baliśmy się razem z naszymi mieszkańcami. Przecież polskie samorządy – także gmina Żórawina – nie były przygotowane do handlowania opałem. Ale samorząd – jak to często bywa – sprawdził się i to przejdzie na pewno do historii polskiej samorządności. Okazało się, iż w trudnych warunkach i czasach na samorząd można liczyć.

Gdy trzeba było pomagać uchodźcom wojennym z Ukrainy, też się sprawdziliście…

– …bo czy można było inaczej? Ludzie dotknięci rosyjską agresją potrzebowali pilnej pomocy i tutaj, w gminie Żórawina, otworzyliśmy nasze serca. Natychmiast przygotowaliśmy odpowiednie pomieszczenia dla ukraińskich uchodźców i ich przygarnęliśmy. Cała nasza społeczność zdała świetnie ten trudny egzamin i jestem niesamowicie wdzięczny mieszkańcom za ich empatię, serdeczność, zrozumienie, cierpliwość oraz hojność. Nasi mieszkańcy to po prostu wspaniali ludzie, potrafią otworzyć swoje serca i nie liczyć się z czasem i kosztami.

A dzisiaj?

– Stoimy przed kolejnymi wyzwaniami, realizując tegoroczny budżet i rozwiązując problemy związane m.in. z przedszkolem i żłobkami. Dzisiaj rozbudowujemy szkołę w Żórawinie, mamy już projekt budowy szkoły w Rzeplinie i chcemy, aby przy każdej z naszych szkół była nawet sala sportowa. Ponadto przeznaczamy duże środki finansowe na budowę kanalizacji, rozbudowujemy oczyszczalnię ścieków, dalej będziemy inwestować w infrastrukturę drogową oraz budować świetlice wiejskie.

Koła Gospodyń Wiejskich jednoczą gminną społeczność

Gmina Żórawina wspiera organizacje pozarządowe, stowarzyszenia, Ochotnicze Straże Pożarne, ale także Koła Gospodyń Wiejskich, będące motorem dobrego działania i krzewienia tradycji.

– Nasze Koła Gospodyń Wiejskich jednoczą naszą społeczność. Biorą też udział w międzynarodowym programie PURE – dotyczącym m.in. wpływu odżywiania na zdrowie mieszkańców – którego gmina jest beneficjentem. Promują zdrową i smaczną żywność, i są ostoją tradycji, kultury i dobrej roboty. Jestem naprawdę szczęśliwy i zbudowany tym, że Koła Gospodyń Wiejskich tak wspaniale funkcjonują w naszej gminie.

Rozmawiał Sławomir Grymin

Na początku lutego rozpoczęła się budowa remizy strażackiej dla druhów z Węgier. Do tej pory wykonano drogę dojazdową do działki, na której powstaje inwestycja, zebrano humus, wykopano ławy fundamentowe, które zazbrojono, a ponadto ławy zostały zalane betonem i obsypane piachem. W ramach zamówienia powstanie parterowy budynek biurowo-socjalny wraz z dwustanowiskowym garażem na wozy strażackie. Będzie też zaplecze do zajęć szkoleniowych i pomieszczenia magazynowe na środki gaśnicze, sprzęt i wyposażenie. Obiekt zostanie podzielony na strefy: czerwoną – brudną i zieloną – czystą. Zakończenie prac zaplanowano w pierwszym kwartale roku 2024.

W marcu wójt Jan Żukowski podpisał z nowym wykonawcą umowę dotyczącą dokończenia rozpoczętej w roku 2021 rozbudowy szkoły podstawowej w Żórawinie. Wartość zadania wynosi brutto 10 310 097,88 zł.

Pod koniec ubiegłego roku w siedzibie Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu wiceminister klimatu i środowiska, pełnomocnik rządu ds. odnawialnych źródeł energii Ireneusz Zyska, prezes zarządu WFOŚiGW Łukasz Kasztelowicz, zastępca wójta gminy Żórawina Tomasz Gracz i skarbnik gminy Krzysztof Bagiński podpisali umowę dotyczącą wymiany źródeł ciepła i poprawy efektywności energetycznej w lokalach znajdujących się w budynkach wielorodzinnych w ramach programu „Ciepłe mieszkanie”. Przez trzy lata programem będzie objętych około 200 mieszkań z terenu gminy Żórawina – dotacja wyniesie 4,6 mln zł.

W kwietniu w gminie Żórawina, w Starym Śleszowie, odbyło się spotkanie integracyjne Kół Gospodyń i Gospodarzy Wiejskich. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele kół z Galowic, Krajkowa, Starego Śleszowa, Węgier, Wilczkowa, Mędłowa i Rzeplina. Przybyli także: zastępca wójta Tomasz Gracz, sekretarz gminy Monika Baron-Witka, Marta Ćwiklińska – dyrektor Gminnego Centrum Kultury oraz dyrektor Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej Dorota Rokicka. Głównym punktem spotkania było odśpiewanie hymnu KGiGW, nad którym wspólnie podczas wielu spotkań pracowali członkowie kół.

Było to pierwsze, ale z pewnością nie ostatnie takie spotkanie, wartości płynące z rozmów między członkami kół a gminą budują wzajemne zaufanie i stwarzają warunki do dalszej i lepszej współpracy.