Choć z wielu względów – przede wszystkim pandemicznych – rok 2021 nie był łatwy dla tej społeczności, gmina Żórawina rozwijała się więcej niż prawidłowo, zgodnie z przyjętymi wcześniej planami budżetowymi, a skali realizowanych przedsięwzięć mógłby pozazdrościć jej niejeden – i to nie tylko dolnośląski – samorząd. To przede wszystkim zadania w sferze ochrony środowiska, ale również te dotyczące wzbogacania bazy oświatowej, dróg i poprawy komunikacji. O tym, że w tej gminie dzieje się dobrze, świadczą także niezbicie wyniki miarodajnych rankingów samorządowych, w których gmina Żórawina plasuje się na eksponowanych miejscach.
Z gminą Żórawina nasza redakcja współpracuje, promując osiągnięcia miejscowego samorządu od roku 2004 – czyli, delikatnie mówiąc, okresu niezbyt ciekawego, spowodowanego niekompetencją ówczesnej władzy – aż po dzisiejszy dynamiczny rozwój.
– W roku 2004 gminę dotknął ogromny dramat, Żórawina była horrendalnie zadłużona, zupełnie się nie rozwijała, i były wtedy nawet sugestie, aby gminę zlikwidować – wspomina wójt Jan Żukowski. – Pojawił się prokurator, także zarząd komisaryczny, a gmina była w niechlubnej pierwszej dziesiątce najbardziej zadłużonych gmin w Polsce.
Zmieniły się wtedy władze w gminie, wójtem został Jan Żukowski i pod jego przywództwem samorząd krok po kroku wyprowadził gminę Żórawina na prostą.
– Dzisiaj odnosimy wiele sukcesów, jesteśmy postrzegani jako jedna z najlepiej rozwijających się gmin na Dolnym Śląsku i jesteśmy na 49. miejscu w Polsce – uśmiecha się wójt Żukowski. – Wspomnę też, że wcześniej – w trudnych dla nas czasach – zabiegałem o to, aby na naszym terenie powstała strefa ekonomiczna, ale nikt nie chciał z nami o tym rozmawiać. Dzisiaj zaś, dzięki konsekwentnej pracy całej naszej społeczności, mamy u nas wspaniałych, także zagranicznych inwestorów, działa prawie 600 firm, a gmina rozwija się dynamicznie. Warto też podkreślić, że zależy nam bardzo na ochronie środowiska i jesteśmy jedną z nielicznych gmin odbudowujących zbiorniki retencyjne. A najważniejsze, że nie jesteśmy zadłużeni, bowiem dzisiejsze zadłużenie gminy Żórawina wynosi około sześciu procent, dlatego nadal możemy śmiało planować kolejne inwestycje, czekając m.in. na dofinansowanie naszych wniosków z Polskiego Ładu.
Oczkiem w głowie żórawińskiego samorządu już od wielu lat jest oświata, czego najlepszym przykładem jest rozbudowywana Szkoła Podstawowa w Żórawinie.
– Poszukujemy również terenu pod budowę szkoły w Karwianach, Rzeplinie lub ewentualnie Komorowicach – wylicza wójt Jan Żukowski – ponieważ w tamtym rejonie mamy wielu mieszkańców i szkoła jest po prostu potrzebna. Poza tym rozwiązaliśmy też problemy komunikacyjne dzięki podmiejskim liniom autobusowym – także współpracy z PKS Oława – oraz liniom kolejowym.
Warto także wspomnieć, że 8 września w Żórawinie gościł Jego Ekscelencja Ambasador Belgii w Polsce Luc Jacobs wraz z małżonką, którzy złożyli wieńce na grobie jeńców belgijskich, francuskich i polskich zamordowanych w latach 1939-1945. W uroczystości uczestniczyły także dzieci i nauczyciele Szkoły Podstawowej w Żórawinie. Znakomici goście zwiedzili również – pod przewodnictwem dyrektora Muzeum Narodowego we Wrocławiu prof. Piotra Oszczanowskiego – „Dolnośląską Perłę Manieryzmu”, czyli miejscowy kościół pw. Świętej Trójcy i byli zauroczeni tym pięknym skarbem kultury.
S.G.
Łącznie z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg gmina Żórawina pozyskała 1 407 147 zł, dzięki czemu ukończono wiele inwestycji.
Remonty nawierzchni asfaltowych: ul. Młyńska i Szkolna w Węgrach, ul. Długopolska w Mędłowie, ul. Świerkowa i Kasztanowa w Żórawinie.
Budowa chodników: w Turowie, Bogunowie i Jaksonowie.
Budowa dróg: Suchy Dwór (droga dojazdowa do gruntów rolnych przy zakładzie Drob-fish), ul. Ślężna w Galowicach, ul. Klonowa i Lipowa w Mędłowie, ul. Malinowa w Suchym Dworze, ul. Jagiełły w Żórawinie oraz ul. Wesoła i Żeglarzy.
Przebudowa parkingów gminnych: wykonanie nawierzchni placu ZOZ w Żórawinie i budowa nawierzchni asfaltowej na placu przy cmentarzu w Żórawinie.
Podpisano też umowy dotyczące przebudowy ul. Długopolskiej w Mędłowie oraz drogi gminnej w Starym Śleszowie.
W Rankingu Finansowym Samorządu Terytorialnego w Polsce 2020 przygotowanym przez Katedrę Finansów Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, gmina Żórawina uplasowała się na 49. miejscu spośród 1533 gmin wiejskich w Polsce oraz na piątym miejscu na Dolnym Śląsku. Warto też podkreślić, iż eksperci wzięli pod uwagę: udział dochodów własnych w dochodach ogółem, relację nadwyżki operacyjnej do dochodów ogółem, udział wydatków inwestycyjnych w wydatkach ogółem, obciążenie wydatków bieżących wydatkami na wynagrodzenia i pochodne od wynagrodzeń, udział środków europejskich w wydatkach ogółem, relację zobowiązań do dochodów ogółem oraz udział podatku dochodowego od osób fizycznych w dochodach bieżących. Zważywszy na specyficzną sytuację w roku 2020 spowodowaną pandemią COVID-19, ranking uwzględnił także wydatki poniesione w celu realizacji zadań związanych z przeciwdziałaniem pandemii.
Od sierpnia tego roku gmina Żórawina – wspólnie z Wrocławiem i Siechnicami oraz gminą Kobierzyce – uruchomiła kursy komunikacji podmiejskiej na liniach:
903 ŻÓRAWINA SZKOŁA – Żórawina Osiedle – Szukalice – Rzeplin – Mędłów – Suchy Dwór – Biestrzyków – Borowska szpital – Ferio Gaj – TARNOGAJ
913 ŻÓRAWINA SZKOŁA – Żórawina Wrocławska – Rzeplin – Szukalice – Komorowice – Karwiany – Wysoka – Rondo Ojca Pio – Park Południowy – KRZYKI.
W przypadku linii 913 uruchomione zostaną dodatkowe kursy w godzinach szczytu, kończąc i rozpoczynając swoją trasę na nowym przystanku obok sklepu w Rzeplinie. Autobusy będą na początku kursowały w dni robocze – od poniedziałku do piątku.