wtorek, 25 czerwcaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Żórawina: Muzyczne ambasadorki

O gminie Żórawina można sporo usłyszeć także dzięki wielu występom i sukcesom odnoszonym przez dzieci i młodzież z zespołów wokalnych działających przy żórawińskim Gminnym Centrum Kultury.

Prężnie działa Gminne Centrum Kultury w Żórawinie, a świadczy o tym niezbicie liczba festiwali, na których występują zespoły przy nim działające oraz zdobyte przez nie nagrody i wyróżnienia.

– W maju ubiegłego roku w Młodzieżowym Centrum Kultury w Legnicy odbył się XXII Ogólnopolski Festiwal Piosenki Ekologicznej Ekopiosenka, a naszą placówkę reprezentowały dwa zespoły wokalne, Majule i Ósemka, które awansowały do przesłuchań finałowych – wspomina Marta Mickiewicz, instruktorka ds. muzyki. – A Majule w kategorii zespół wywalczyły drugie miejsce. Natomiast w październiku ubiegłego roku młodsze dzieci z klasy czwartej z zespołu Pikolo brały udział w Ogólnopolskim Festiwalu Piosenki Zuchowej i Dziecięcej we Wrocławiu, po raz drugi zajmując drugie miejsce. Ponadto w grudniu dwie nasze solistki, Magdalena Lip i Małgorzata Wieczorkiewicz, wraz z zespołem Ósemka uczestniczyły w XXV Festiwalu Poezji Śpiewanej Mimoza 2017 we Wrocławiu, gdzie zespół uplasował się na drugim miejscu, a Małgosia Wieczorkiewicz wyśpiewała wyróżnienie.

Także ubiegłoroczny listopad był bardzo owocny dla młodych żórawińskich artystek, bowiem zespół Majule otrzymał wyróżnienie na pierwszym Festiwalu Piosenki Poetyckiej Radostki i smuteczki zorganizowanym przez Centrum Edukacji Kulturalnej Dzieci i Młodzieży we Wrocławiu. Ale jak to w życiu bywa, nie zawsze wszystko udaje się najlepiej i czasami trzeba poznać smak porażki. Na początku grudnia w MDK Śródmieście we Wrocławiu odbyły się przesłuchania do Międzynarodowego Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Będzinie, na którym GCK w Żórawinie reprezentowały zespoły Pikolo, Ósemka i Majule, lecz żaden z nich nie zakwalifikował się do finału.

– Chcę jednak podkreślić – mówi Marta Mickiewicz – że Majule już czterokrotnie przystąpiły do finałowych przesłuchań w Będzinie, w których udział bierze wiele zespołów zza wschodniej granicy i o czołowe lokaty jest niezmiernie trudno, ale nasze dziewczyny bardzo godnie reprezentowały naszą gminę. A co do najbliższej przyszłości, to w styczniu będziemy występować na trzech festiwalach kolędowych – w Legnicy, Brzegu i Wrocławiu.

HS