poniedziałek, 22 kwietniaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Żórawina: Muzyczna droga

Muzyka łagodzi obyczaje – to wiemy wszyscy… Muzyka to także droga do piękna, harmonii, do radosnego spojrzenia na życie. I dlatego przyciąganie do muzyki młodych, którzy otwierają się na świat, jest czymś znakomitym, a tak właśnie dzieje się dzięki działalności sekcji wokalnej Gminnego Centrum Kultury w Żórawinie.

Sekcja wokalna Gminnego Centrum Kultury w Żórawinie zakończyła stary rok II Koncertem Świątecznym ,,Święta blisko”. Na scenie wystąpili wszyscy uczestnicy zajęć muzycznych. Licznie zgromadzona publiczność miała możliwość wysłuchania tradycyjnych polskich kolęd oraz piosenek świątecznych zarówno polskich, jak i zagranicznych. Koncert połączono z podsumowaniem i wręczeniem nagród laureatom I Gminnego Konkursu Plastycznego ,,Piosenka świąteczna w obrazie”.

Dla młodych wokalistów nie były to ostatnie wykonania piosenek bożonarodzeniowych. W styczniu zespoły brały udział w kilku festiwalach kolędowych o randze ogólnopolskiej. Zespoły: Pikolo i Ósemka wystąpiły w Legnicy na XVII Dziecięcym Festiwalu Kolęd i Pastorałek. Młodsze Pikolo wywalczyło I miejsce w swojej kategorii wiekowej, natomiast Ósemka otrzymała wyróżnienie. Kolejny występ to XI Festiwal Kolęd i Pastorałek ,,Świąteczne Śpiewanie” w CEDiM we Wrocławiu. Konkurs przeznaczony jest wyłącznie dla zespołów dziecięcych. Centrum Kultury reprezentowała grupa Pikolo. Najstarszy zespół, Majule, pokazał swoje umiejętności wokalne na X Ogólnopolskim Festiwalu Kolęd i Pastorałek, organizowanym przez GCKiS w Miłkowicach. Dziewczyny wyśpiewały I nagrodę i otrzymały nagrodę finansową. Ostatnim tegorocznym konkursem kolędowym był XVIII Przegląd Kolęd i Pastorałek w Brzeskim Centrum Kultury. Ze względu na czas ferii zimowych w festiwalu wzięła udział jedynie grupa Majule. Tym razem niestety bez nagrody.

W lutym wokalistki uczestniczyły w Festiwalu Piosenki Religijnej ,,Corda Cordi” w Brzegu oraz w XII Dolnośląskim Przeglądzie Piosenki i Pieśni Patriotycznej we wrocławskim MDK Krzyki. Zespół Majule wyśpiewał II nagrodę na festiwalu religijnym, natomiast na przeglądzie patriotycznym żórawińskie wokalistki zdobyły aż trzy nagrody: I miejsce – Małgorzata Wieczorkiewicz, I miejsce – zespół Ósemka i II miejsce – Magdalena Lip.

Marzec to przede wszystkim XXI Gminny Przegląd Piosenki w Gminnym Centrum Kultury. To duża impreza gminna, w której wezmą udział wszystkie zespoły oraz większość solistów uczestniczących w warsztatach wokalnych. Następne plany to udział zespołu Ósemka w marcowej, XXIII edycji Wielkiej Nagrody Wrocławia „MY WROCŁAWIANIE SAMI SWOI, czyli najpiękniejsze jest to, co przed nami” w MDK Krzyki we Wrocławiu oraz wokalne zmagania podczas konkursu ,, Przebój z jajem” w Świdnicy.