czwartek, 18 lipcaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Żórawina: Dziękując Bogu i ludziom

Mszą dożynkową w kościele pw. Świętej Trójcy – europejskiej perle manieryzmu – rozpoczęły się 2 września dożynki gminne w Żórawinie. Wiernych w świątyni przywitał ksiądz proboszcz Cezary Chwilczyński, lecz głównym celebransem mszy świętej dożynkowej był rektor metropolitarny Wyższego Seminarium Duchownego we Wrocławiu ksiądz profesor Włodzimierz Wołyniec.

– Przychodzimy podziękować Panu Bogu za tegoroczne zbiory, za dary Pana Boga rosnące na naszych polach, w sadach i ogrodach – mówił ksiądz Cezary Chwilczyński. – Chcemy wyrazić nasze dziękczynienie za wszelkie łaski i Boże błogosławieństwo, którymi Pan Bóg nas obdarza, a w sposób szczególny tych, którzy pracują na roli, w ogrodach i sadach.

Po mszy ksiądz prof. Włodzimierz Wołyniec poświęcił złożone przed kościołem wieńce dożynkowe. Później uformował się barwny korowód, na czele którego grała Orkiestra Hanys Band, a za nią poczty sztandarowe, starostowie dożynek Magdalena Napierała z Węgier i sołtys Marcin Osiński z Wilkowic, duchowni, przedstawiciele sołectw z pięknymi wieńcami samorządowcy, goście Święta Plonów oraz mieszkańcy gminy Żórawina. Korowód dotarł na pobliskie boisko nieopodal szkoły podstawowej, gdzie powitano gości uroczystości i wygłoszono okolicznościowe przemówienia. Ale wcześniej – zgodnie z tradycją – Ludowy Zespół Śpiewaczy „Brzykowianie” z Brzykowa, ubrany w oryginalne i piękne tuligłowskie stroje wystąpił z obrzędem dożynkowym. Później starostowie dożynek obdarowali tegorocznym bochnem chleba gospodarza Święta Plonów, wójta gminy Żórawina Jana Żukowskiego, który obiecał dzielić go sprawiedliwie.

– Witam całym sercem naszych kochanych rolników, dziękującza ich pracę, za trud i za to, że ten chleb jest na naszych polskich stołach – mówił m.in. wójt Jan Żukowski. – Za to wam, drodzy rolnicy, jeszcze raz serdecznie dziękuję. Jako samorządowcy będziemy was wspierać, a jest dzisiaj z nami nasz starosta powiatu wrocławskiego Roman Potocki. Dzisiaj w rolnictwie sytuacja nie jest łatwa, lecz rolnicy są bardzo oddani Bogu i ludziom, i z niejednych opałów już wychodzili. A my w gminie Żórawina mamy najlepszych rolników, bowiem produkujemy najzdrowszą żywność na Dolnym Śląsku, będąc w międzynarodowym programie PURE dotyczącym wpływu odżywiania na zdrowotność mieszkańców. Dziękuję rolnikom za ich pracę i za ogromny trud oraz paniom i panom sołtysom, którzy przygotowali dzisiejsze Święto Plonów. Jestem też niezmiernie wdzięczny kołom gospodyń wiejskich.

Gościem dożynek w Żórawinie byli również senator Kazimierz Michał Ujazdowski, Andrzej Ćwiek, dyrektor Związku Międzygminnego Ślęza – Oława, samorządowcy, w tym radni powiatowi i gminni, przedstawiciele wojska, policji i straży pożarnej.

Był to również świetny czas na dobrą zabawę, muzykę i taniec. Wystąpił chór Żórawianki oraz zespoły Red Dywan, Czarno-Czarni i Redlin – można też było poszaleć na zabawie tanecznej. Gmina Żórawina uhonorowała i podziękowała rolnikom, ale Żórawina pokazała również, że potrafi zorganizować fajne święto i kulturalnie się bawić – dzięki władzom tej gminy, dzięki jej urzędnikom, pracownikom Gminnego Centrum Kultury oraz sołtysom i kołom gospodyń wiejskich.

S.G. (TS)