niedziela, 26 majaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Żórawina: Chleba naszego powszedniego…

Delegacje dożynkowe sprzed Gminnego Centrum Kultury przemaszerowały z kapelą i radosnym śpiewem do świątyni – jednego z najpiękniejszych i najcenniejszych dolnośląskich kościołów pw. Świętej Trójcy w Żórawinie – ale 26 sierpnia początkiem dożynek gminnych była uroczysta msza dziękczynna celebrowana przez księdza proboszcza Waldemara Masłowskiego.

W kościele starostowie dożynek – sołtys Żórawiny Jolanta Piasecka i sołtys Galowic Józef Gabryel – prosili Pana Boga o błogosławieństwo dla tegorocznych plonów, o dobre zbiory, siły do pracy i sprzyjający los. – Duży bochen chleba trzeba dzielić sprawiedliwie i równo i będziemy prosić Boga, aby nam w tym pomagał – mówił ks. Waldemar Masłowski. – Aby dodawał nam sił i zdrowia, bowiem wiemy, jak dużo trzeba poświęcenia, aby po wielu szarych dniach przyszedł taki święty dzień jak dziś. Coraz rzadziej prosimy „chleba naszego powszedniego daj nam dzisiaj Panie”, coraz trudniej jest nam dzielić się chlebem. Ale dziękuję wam spracowani żniwiarze, za chleb i za to, że tę ziemię uprawiacie.

Po mszy podziękował rolnikom za ich pracę wójt Jan Żukowski: – Kiedy rolnik kończy żniwa, zbierając ostatnie kłosy, kobiety plotą piękne wieńce, pieką chleb i przychodzą do swojej świątyni, aby ten chleb położyć na boskim ołtarzu i podziękować Bogu. Chleb bowiem jest podstawą życia, a praca rolnika – jednym z najważniejszych zawodów, o czym mówił niejednokrotnie nasz kochany święty Jan Paweł II. Dzisiaj też solidaryzujemy się z rolnikami z Pomorza, których przed kilkoma dniami doświadczyła boleśnie ogromna nawałnica, niszcząc ich dobytek.

Ksiądz proboszcz po nabożeństwie poświęcił ustawione przed świątynią wieńce dożynkowe, następnie uformował się korowód, który przemaszerował do parku. Właśnie tutaj, wśród wielu zaproszonych zacnych gości
– m.in. starosty wrocławskiego Romana Potockiego, Piotra Regieca – dyrektora wrocławskiego oddziału Agencji Nieruchomości Rolnych i dyrektora Mirosława Kuleszy z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa – a także miejscowych radnych i mieszkańców gminy Żórawina, symbolicznie starostowie dożynek przekazali chleb i plony wójtowi Janowi Żukowskiemu i staroście Romanowi Potockiemu. Później przyszedł czas na obrzęd dożynkowy z kapelą Dolnoślązacy, występy zespołów i chóru (Żórawianki, Coty, Wilczkowianki, Marvical, Retro), na dobre jadło i na tańce do późnych godzin, a gmina Żórawina już nie pierwszy raz pokazała, że przoduje nie tylko w pracy, ale także w kulturalnej zabawie.

Sławomir Grymin