niedziela, 5 lutegoKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Żórawina: Będziemy dobrze współpracować

Rozmowa z Janem Żukowskim, wójtem gminy Żórawina

Czego redakcja „Gminy Polskiej” może życzyć panu, pana współpracownikom, radnym i całej waszej społeczności na progu roku 2019?

Jan Żukowski

Najważniejsze są święta Bożego Narodzenia i istotne jest, aby były to święta rodzinne, spokojne i żebyśmy wszyscy wypoczęli i zapomnieli choć na chwilę o pracy, polityce i cieszyli się tym wspaniałym, radosnym, choć jakże krótkim okresem. To przecież święta wielkiej nadziei, której życzę z całego serca wszystkim czytelnikom „Gminy Polskiej”, mieszkańcom naszej gminy i moim współpracownikom.

A w nadchodzącym roku?

Przyjdą jak zawsze nowe wyzwania, a przecież rok 2019 jest pierwszym rokiem nowej, już pięcioletniej kadencji, dlatego musimy już na początku dobrze się przygotować do czekających nas trudów i zadań dotyczących wszystkich sfer samorządowego życia.

Kiedy zostanie uchwalony budżet gminy Żórawina?

Mam nadzieję, że jeszcze w tym roku uda nam się go uchwalić, choć dopiero przed tygodniem powołaliśmy komisję budżetową. Trzeba też zdać sobie sprawę z tego, że mamy nową radę gminy, ale również przed nami nowa kadencja samorządowa, czyli nowe wyzwania dla nowych radnych, którzy muszą wdrożyć się do obowiązków i przyswoić sobie samorządową robotę.

Ma pan duże doświadczenie życiowe, ale również polityczne i samorządowe i na pewno już pan wie, jaka to będzie ta nowa Rada Gminy Żórawina. Czy będzie zgodna, czy da się z nią dobrze współpracować?

Uważam optymistycznie, że będziemy dobrze współpracować, ponieważ w radzie są mądrzy i rozsądni ludzie, którym na sercu leży dobro naszej małej ojczyzny oraz los mieszkańców gminy. To naprawdę odpowiedzialni ludzie i głęboko wierzę w to, że najważniejsza dla nich będzie praca na rzecz całej społeczności, czyli interes ogółu, a nie jakieś polityczne ambicje i partykularne interesy.

Właśnie na tym polega samorząd…

– …a ja niejednokrotnie podkreślałem, iż ustawa samorządowa jest – moim zdaniem – najlepszym aktem prawnym, który powstał podczas transformacji ustrojowej i dzisiaj daje szanse rozwoju polskich gmin. I nie boję się tego powiedzieć – całej naszej Ojczyzny. To właśnie samorząd odgrywa w naszym kraju największą rolę w wielu sferach życia – gospodarczej, turystycznej, sportowo-rekreacyjnej oraz społecznej. Dlatego powinniśmy szanować go i robić wszystko, aby w Polsce samorządność dalej się rozwijała, także dla dobrze pojętego interesu każdego z obywateli.

Polska rozwija się i jest budowana w samorządach…

– …a drogi, chodniki, termomodernizacje i rewitalizacje – czyli wzbogacanie infrastruktury – są sprawami niezmiernie istotnymi, lecz samorząd to również bezpieczeństwo, oświata, szkoły i przedszkola, służba zdrowia, opieka społeczna oraz stowarzyszenia i organizacje pozarządowe, ochotnicze straże pożarne, kluby sportowe, koła gospodyń wiejskich i ludowe zespoły artystyczne. Tym także się zajmujemy i można powiedzieć, że samorząd nie ma barw partyjnych, a jest w każdym calu pracą dla człowieka. Jestem wdzięczny i dumny z tego, że mieszkańcy gminy Żórawina w ostatnich wyborach samorządowych dali mi szansę kontynuować to, co przed laty razem rozpoczęliśmy.

A redakcja „Gminy Polskiej” życzy panu i całej waszej społeczności w Nowym Roku 2019 ziszczenia się wszystkich marzeń i realizacji zaplanowanych przedsięwzięć. Wesołych Świąt i Do Siego Roku!

Rozmawiał Sławomir Grymin

Rada Gminy Żórawina 2018-2023

Michał Duszyński (przewodniczący), Piotr Żelazo (wiceprzewodniczący), Jadwiga Babij, Przemysław Burzyński, Agnieszka Drapus, Michał Duszyński, Mariusz Damasiewicz, Magdalena Krawiec, Alicja Maligranda, Arkadiusz Poręba, Kamila Sieradzka, Małgorzata Szatkowska, Wojciech Suchodolski, Paweł Wójcik, Marian Zawiślak, Karolina Zielińska, Piotr Żelazo.

Przed nami Boże Narodzenie i Nowy 2019 Rok.
Z tej okazji wiele radości, pogody ducha, zdrowia, miłości
i wiele sił, aby budować naszą wspólną dobrą przyszłość
Mieszkańcom gminy Żórawina i Czytelnikom „Gminy Polskiej”

życzy wójt Jan Żukowski