czwartek, 30 majaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

ZOO przyjazne dla zwierząt i ludzi

Szacowny jubilat – niedługo wrocławski ogród zoologiczny, otwarty 16 lipca 1865 roku, obchodzić będzie 150-lecie istnienia! – to nie tylko najstarszy, ale i największy ogród w Polsce. Zajmuje powierzchnię 33 ha, a na kolekcję składa się 6815 zwierząt reprezentujących 559 gatunków.

Dziś wrocławskie zoo to dla każdego chyba gościa miasta – a pewnie i regionu – punkt obowiązkowy! Z jednej strony – nowoczesne tematyczne ekspozycje fauny: pawilony Madagaskar i Sahara, wybieg niedźwiedzi brunatnych, Odrarium, które przybliża zwiedzającym Odrę od źródeł do morza, z jej mieszkańcami i roślinami, z drugiej – historyczne budynki z XIX wieku: Małpiarnia czy Terrarium. I superatrakcja – największe w Europie Afrykarium! To unikat nie tylko na skalę europejską, ale światową, gdyż prezentuje zwierzęta występujące tylko na jednym kontynencie – w Afryce, i to nie tylko organizmy wodne, ale i lądowe, których życie i przetrwanie w znacznym stopniu zależy od wody.

– Nasze Afrykarium jest inne od standardowego oceanarium, w którym tylko ryby, ryby i ryby – uśmiecha się prezes wrocławskiego zoo Radosław Ratajszczak. – My mamy także na przykład pingwiny, uchatki, manaty, krokodyle…

Wrocławskie zoo to także przepiękny park, po którym wędrówka jest ciągłym odkrywaniem mieszkańców tego miejsca. A jest co odkrywać! Wystarczy sobie uświadomić, że tu przecież mieszka rzadkość tak rzadka, że aż legendarna, czyli okapi, a dokładnie – trójka przedstawicieli tego skrajnie rzadkiego gatunku.

– Sądzę, że każdy z odwiedzających wrocławskie zoo znajdzie u nas jakieś fajne miejsce, które go zachwyci, bo zapraszam do nas wszystkich ciekawych świata, w którym żyjemy – mówi Radosław Ratajszczak i podkreśla, że misją wrocławskiego ogrodu jest zachowanie różnorodności biologicznej w trosce o pełnowartościowy rozwój przyszłych pokoleń. – Pragniemy tworzyć zoo przyjazne zarówno dla zwierząt, jak i naszych ludzkich gości – dodaje prezes.

Dziś już można spokojnie powiedzieć, że stworzenie takiego miejsca się udało!

Ata

Wrocławskie zoo jest czynne przez cały rok bez najmniejszych wyjątków, we wszystkie dni tygodnia, roku, niedziele i święta.
 

ZOO Wrocław na pomoc ginącym gatunkom

Zgodnie z Decyzją nr 269/2014 wydaną przez dyrektora Departamentu Administracji Publicznej, wrocławskie zoo prowadziło zbiórkę funduszy na wsparcie projektu „Pantanal Giant Armadillo” prowadzonego przez The Royal
Zoological Society of Scotland w brazylijskiej części Pantanal, na największych mokradłach świata, gdzie grupa biologów prowadzi długoterminowe badania, monitorując pancerniki w ich naturalnym środowisku.

Pancernik olbrzymi (Priodontes maximus) to największy przedstawiciel swojej rodziny. Osiąga 150 cm długości i masę około 50 kg. Mieszka w norach, blisko wody. Prowadzi samotny tryb życia, aktywny w nocy. Występował na obszarze niemal całej Ameryki Południowej, ale obecnie zalicza się do zwierząt zagrożonych wyginięciem. Działalność ludzi (polowania ze względu na mięso i dekoracyjny pancerz) spowodowała, że zniknął z większej części zasięgu występowania. Bardzo szybkiemu wymieraniu gatunku sprzyja również utrata naturalnych siedlisk (lasów deszczowych i sawanny). Jego obecność jest coraz mniej powszechna, a nadal pozostaje gatunkiem bardzo słabo poznanym.

Wspierany przez nas projekt badawczy ma na celu przybliżenie biologii i ekologii tego gatunku, jego wpływu na środowisko, a także poznanie innych zwierząt dzielących z nim siedliska i ochronę samych bagien, jako unikatowego ekosystemu. Więcej o pracy naukowców można się dowiedzieć na stronie: giantarmadillo.org.br. Na wsparcie projektu zebrano 3602,82 złotych.

Zarząd i pracownicy spółki ZOO Wrocław wszystkim Państwu bardzo dziękują za zaangażowanie. Zachęcamy do dalszego wspierania akcji ochroniarskich – każda złotówka to realna pomoc ginącym gatunkom.