niedziela, 16 czerwcaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Żonkile pamięci

Akcja „Żonkile” to ważny projekt edukacyjny przypominający o Powstaniu w Getcie Warszawskim. Ten desperacki heroiczny zryw jest na świecie symbolem walki o godność, jednak w Polsce powstanie w getcie wciąż pozostaje mało znane. Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie chce, aby to się zmieniło, aby pamięć o Powstaniu stała się jednym z elementów kształtujących tożsamość mieszkańców stolicy i wspólnej świadomości historycznej Polaków i Żydów.

Pierwszą edycję „Żonkili” MHŻP zorganizowało 19-21 kwietnia ubiegłego roku na ulicach Warszawy i wielu innych miast w Polsce. Ponad 500 wolontariuszy rozdało ponad 50 tys. papierowych żonkili oraz około 80 tys. ulotek z informacjami o powstaniu. Żonkile zostały także zasadzone wokół budynku Muzeum Historii Żydów Polskich (naprzeciw Pomnika Bohaterów Getta) oraz na terenie Muzeum Powstania Warszawskiego.

Projekt nagłośniły polskie i zagraniczne media, żonkile nosili prezenterzy większości ogólnopolskich stacji telewizyjnych oraz wszyscy uczestnicy uroczystych obchodów 70. rocznicy Powstania w Getcie Warszawskim – w tym prezydent Polski Bronisław Komorowski.

W tym roku 19 kwietnia przypada w Wielką Sobotę – czas szczególny dla chrześcijan, ale także dla wyznawców judaizmu, którzy będą wtedy obchodzić Pesach. Akcja „Żonkile” wpisze się z pewnością w ten refleksyjny okres.

Organnizatorzy chcą, aby żonkil stał się symbolem pamięci o bohaterach powstania rozpoznawanym na całym świecie, a sama akcja nabrała międzynarodowego charakteru. Dlatego do współpracy przy projekcie zapraszają partnerów z całego świata. W samych tylko latach 2014–2016 organizatorzy chcą przygotować ok. 500 tys. kwiatów i ulotek informacyjnych, które rozdawać będą setki wolontariuszy. (oko)