piątek, 19 kwietniaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Żmigród: Zaproszenie do pływania

Rozmowa z Robertem Lewandowskim, burmistrzem Żmigrodu

Rozmawiamy na terenie kompleksu sportowego w Żmigrodzie, a właściwie na nowym otwartym basenie i muszę przyznać, że jest to obiekt naprawdę imponujący, żeby nie powiedzieć – piękny. Naprawdę zrobił na mnie duże wrażenie.

– Cieszę się, że ten obiekt robi wrażenie na osobach spoza naszej gminy, bowiem jest to spojrzenie obiektywne. Nie ukrywam także, że naszym pracownikom, którzy doglądali tej inwestycji, i mnie osobiście też bardzo się podoba. Muszę podkreślić, że przed przystąpieniem do projektowania objeździliśmy trochę Polskę, aby wybrać odpowiednią koncepcję. Większość optowała za basenem krytym, ale trzeba mierzyć siły na zamiary i sądzę, że wybraliśmy optymalną koncepcję basenu odkrytego – ładnego, nowoczesnego obiektu z podgrzewaną wodą. Zatem sezon tutaj będzie trwał nie tylko przez okres wakacji, ale pewnie dłużej.

Basen składa się jakby z dwóch części…

– Jest basen sportowy składający się z sześciu torów, duży basen rekreacyjny z trzema zjeżdżalniami i podwójny brodzik dla dzieci. Wszystko jest częścią Ośrodka Sportu i Rekreacji w Żmigrodzie, gdzie przed kilku laty zrobiliśmy ściankę wspinaczkową, plac zabaw, nowoczesny stadion i wielofunkcyjne boisko.

Czyli jest tak, jak w mądrych książkach piszą.

– Obiekt jest fajnie położony – przy drodze krajowej, obwodnicy Żmigrodu – i łatwo tu trafić. Wszystkich serdecznie tutaj zapraszamy. Basen uroczyście otworzyliśmy 5 lipca, wszystko jest nowe, czyste, a najważniejsze, że funkcjonalne.

Niemało kosztowała ta inwestycja, zarówno ludzkiego wysiłku, jak i pieniędzy.

– Po przetargu jest to ponad 6 mln zł, ale udało się nam zdobyć półtoramilionową dotację. Ponadto od takich obiektów możemy sobie odliczyć podatek VAT. Wychodzi więc, że mniej więcej połowa kosztów to udział własny gminy; drugą połowę stanowią środki z wspomnianych przeze mnie źródeł.

Nie samą pracą ludzie żyją

– Właśnie! Uważam, że basen był potrzebny naszej społeczności. We współczesnym świecie sport i rekreacja są wyznacznikami zdrowego trybu życia. Ludzie biegają, uprawiają nordic walking, jeżdżą na rowerze i chętnie pływają.

Żmigrodzianie mogą brać przykład ze swego burmistrza…

– …który wziął się za siebie i biega.

Jaka będzie druga połowa roku w waszej gminie?

– Sporo projektów uda się sfinalizować, m.in. pod koniec roku ukończymy inwestycję kanalizacyjną i dzięki temu miasto będzie całkowicie skanalizowane. Powiat wykona wszelką infrastrukturę drogową na ul. Kościuszki w Żmigrodzie – nawierzchnię, chodnik i drogę dla rowerów. Poza tym zagospodarujemy plac z tyłu naszego urzędu miasta i zbudujemy boisko wielofunkcyjne z poliuretanu w Barkowie.

Rozmawiał Sławomir Grymin