niedziela, 26 majaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Żmigród: Wykorzystać historyczną szansę

Rozmowa z Robertem Lewandowskim, burmistrzem Żmigrodu

Turystyka, rekreacja i wszelkie przedsięwzięcia poprawiające stan zdrowia mieszkańców są niezmiernie istotne dla każdej gminy…

– …a nasza gmina w myśl zasady zrównoważonego rozwoju realizuje inwestycje i pomysły, których oczekują nie tylko nasi mieszkańcy, ale również turyści. Oczywiście dalej będziemy wykonywać inwestycje drogowe i te dotyczące tzw. twardej infrastruktury, ale jeśli chodzi o zadania dotyczące turystyki, to naszym podstawowym zadaniem i priorytetem jest budowa niezależnych i bezpiecznych dróg rowerowych, które powstają głównie po trasie byłej kolejki wąskotorowej. Warto podkreślić, iż na dniach otwieramy pierwszy odcinek o długości blisko 10 km, a współdziałając z sąsiednią gminą Prusice, stworzymy ponad 16-kilometrową drogę rowerową. Kolejne 18 km zrealizujemy do końca października. Są to drogi o szerokości co najmniej dwóch metrów, o utwardzonej – głównie masą asfaltową – nawierzchni. Jest to bardzo dobra infrastruktura nie tylko dla rowerów, ale także dla rolek oraz biegaczy. Już daje się zauważyć, że nasi mieszkańcy masowo korzystają z tych ścieżek, dlatego oceniam, że są to inwestycje trafione. Trzeba też zaznaczyć, iż droga rowerowa budowana przez nas na terenie gminy Żmigród jest integralną częścią całości projektu dotyczącego połączenia Wrocławia z Doliną Baryczy. Wszystkie bowiem sąsiednie samorządy, począwszy od Milicza, poprzez Żmigród, Prusice, Trzebnicę i Wisznię Małą, realizują tę inwestycję równocześnie i dzięki temu pod koniec roku będzie można przejechać bezpieczną drogą rowerową z Wrocławia do Doliny Baryczy, wybierając różne warianty korzystania z powstałej infrastruktury. Przykładowo, można będzie dojechać koleją do centrum przesiadkowego w Żmigrodzie, tutaj wysiąść i z naszego miasta pojechać dalej rowerem.

To się tak mówi: „ścieżki rowerowe”, ale to są niemałe i kosztochłonne przedsięwzięcia infrastrukturalne, wykonywane zazwyczaj dzięki zewnętrznym środkom finansowym.

Oczywiście, że nie powstałaby tak duża inwestycja, gdyby nie granty z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego. Na wszystkie te zadania mamy 85-procentową dotację. Nie jest to tania infrastruktura, ponieważ 27 km dróg rowerowych, które w tym roku powstaną w Żmigrodzie, łącznie kosztuje około 13 mln zł. Wykorzystujemy historyczną szansę na zdobycie jak największych pieniędzy, aby zrealizować jak najwięcej inwestycji dla mieszkańców naszej gminy oraz dla turystów.

Powszechna rekreacja, sport, rower i rolki to w Polsce nie tylko moda, ale i sposób na lepsze i zdrowsze życie…

– …i jest to szeroko pojęta profilaktyka, bowiem zamiast się leczyć, lepiej przeciwdziałać schorzeniom. Im więcej ruchu, tym zdrowsze społeczeństwo, tym zdrowsi nasi mieszkańcy i mniej będziemy łożyć na leki i służbę zdrowia.

Żmigród
Rynek w Żmigrodzie

A na żmigrodzkim rynku ruch coraz mniejszy.

Wszystko dlatego, że wprowadzono system parkowania, który wymusza na parkujących wydrukowanie biletu i ogranicza bezpłatne parkowanie do godziny. Wyeliminowano zatem wcześniejsze sytuacje, że ktoś parkował samochód, zostawiając go na rynku na przykład na dziesięć godzin.

Termin wyborów samorządowych dalej nie jest znany. Za to samorządowcom grozi obniżenie zarobków.

Wolę tego nie komentować.

Rozmawiał Sławomir Grymin