czwartek, 13 czerwcaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Żmigród: Podziękowania i radość świętowania

Choć tegoroczna susza dała się we znaki rolnikom we wszystkich regionach kraju, to tradycji musi stać się zadość i trzeba podziękować Bogu i wszystkim tym, których życie i praca nierozerwalnie związane są z ziemią i jej płodami. Warto bowiem podziękować za plony i chleb, który codziennie trafia na polskie stoły. Tegoroczne radosne Święto Plonów gminy Żmigród zorganizowane zostało 24 sierpnia w Radziądzu i był to świetny czas uszanowania rolniczego, sadowniczego i pszczelarskiego trudu oraz wyśmienity relaks i kulturalna zabawa.

Dopisały także słoneczna aura i frekwencja oraz pomysłowość organizatorów dożynek: samorządu Żmigrodu, sołectwa Radziądz i żmigrodzkiego Zespołu Placówek Kultury.

Uroczystości zainicjowane zostały barwnym korowodem dożynkowym, który poprowadzili starostowie dożynek Ewa Rabczuk i Grzegorz Zawadzki, a przemaszerowali w nim przedstawiciele władz Żmigrodu oraz delegacje sołectw, radni i zaproszeni goście. Gdy korowód dotarł na radziądzkie boisko, tutaj właśnie odprawiono mszę świętą dziękczynną, której głównym celebransem był ksiądz Krzysztof Bartoszek, a podczas nabożeństwa poświęcono piękne wieńce dożynkowe pieczołowicie przygotowane przez 23 sołectwa z terenu gminy Żmigród. Po mszy przywitał gości, mieszkańców gminy i wszystkich uczestników dożynek ich gospodarz, burmistrz Robert Lewandowski.

– Dożynki są jedną z najpiękniejszych polskich tradycji, kultywowaną w naszej historii od wieków – mówił m.in. burmistrz. – To czas, w którym składamy najserdeczniejsze podziękowania rolnikom za całoroczny trud, bo to dzięki nim mamy pod dostatkiem chleba oraz całe bogactwo plonów ziemi. Wiemy, jak trudna jest praca rolnika, ile wymaga wysiłku i czasu i jak ważne są dla jej efektów niezależne od nich samych warunki atmosferyczne. Tym bardziej rolnikom należą się podziękowania i radość świętowania. Możecie, drodzy rolnicy, mieć dzisiaj satysfakcję, na którą ciężko zapracowaliście.

Później przyszedł czas na obrzęd dożynkowy przygotowany przez Zespół Ludowy Zielona Łączka, a starostowie przekazali burmistrzowi Robertowi Lewandowskiemu piękny, pachnący bochen chleba upieczony z mąki z tegorocznych zbóż.

Przyszła także pora na różne konkursy, występy i koncerty. Zaprezentowali się: Zespół Humorek i Polanickie Rusałki oraz Grupa Taneczna WM, ozdobą której są najmłodsze, zaledwie półtoraroczne artystki. Rozstrzygnięto też konkurs na najpiękniejszy wieniec dożynkowy, w którym zwyciężyło sołectwo Borzęcin, przed Kędziami i Rudą Żmigrodzką (wyróżniono Radziądz i Kaszyce Milickie). Niemałe emocje wzbudził też IV Turniej Sołectw Gminy Żmigród, którego triumfatorem zostało sołectwo Korzeńsko, przed Radziądzem i Osiekiem. Ponadto Radziądz przeprowadził loterię fantową, której głównymi nagrodami były: zestaw mebli ogrodowych, ekspres do kawy i rower.

A wieczór należał już do gwiazd disco polo i sceną zawładnęły kapele: Maczo, Łobuzy – a później to już zabawa taneczna z grupą Wabank, z którą uczestnicy dożynkowego święta balowali aż do późnych godzin nocnych.

HS