piątek, 14 czerwcaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Żmigród: Budżet zrównoważonego rozwoju

Rozmowa z Robertem Lewandowskim, burmistrzem Żmigrodu

Notowania piłkarza Roberta Lewandowskiego spadły znacznie, ale to akurat pana nie dotyczy, bowiem wręcz przeciwnie – burmistrz Robert Lewandowski po wygranych wyborach samorządowych ma się całkiem dobrze i jego notowania wzrosły w porównaniu do poprzednich wyborów. Ale mówiąc poważnie, to jest już uchwalony budżet miasta i gminy Żmigród. Jak głosowała nowa rada?

– Jestem zadowolony z sesji budżetowej, bowiem budżet przeszedł zdecydowaną większością głosów – na 15 radnych, 13 głosowało za jego uchwaleniem, a dwoje wstrzymało się od głosu. A wynika to z tego, że budżet nasz można nazwać obiektywnym. Nie faworyzuje żadnej z części gminy, lecz jest sumą faktycznych potrzeb strategicznych zrównoważonego rozwoju. Budżet był wcześniej dokładnie omówiony na komisji, a radnych najbardziej – i jest to oczywiste – interesowały inwestycje.

Jaka jest jego wysokość?

– Wynosi 70 mln zł, z czego 9 mln zł przeznaczymy na inwestycje, ale w tym roku będziemy się na pewno ubiegać o finansowe środki zewnętrzne z różnych projektów i zapewne nasz budżet się powiększy.

Jakie będą priorytety inwestycyjne?

– Przede wszystkim rozpoczynamy budowę przyszkolnej krytej pływalni w ramach programu urzędu marszałkowskiego „Dolnośląski Delfinek”. U nas będzie też dodatkowo jacuzzi, brodzik, sauny i centrum fitness. Zatem powstanie mały kompleks sportowo-rekreacyjny, który będzie dopełnieniem istniejącej infrastruktury sportowej funkcjonującej na potrzeby szkoły podstawowej w Żmigrodzie i kończącego swoją działalność gimnazjum. Przyda się on także wszystkim mieszkańców naszej gminy, bowiem szkoła ta ma od lat pełnowymiarową salę gimnastyczną, dwa boiska wybudowane w ramach programu „Orlik” – piłkarskie ze sztuczną nawierzchnią i boisko wielofunkcyjne z nawierzchnią poliuretanową, a ponadto ministadion lekkoatletyczny.

Oby pływalnia stała się takim samym sukcesem jak budowa otwartego basenu w Żmigrodzie, która była strzałem w dziesiątkę

– …i dalej ten basen cieszy się wielką popularnością. Latem nawet tysiące ludzi korzystają z niego w weekendy, a pływalnia zabezpieczy korzystanie przez ludzi ze sportów wodnych przez cały rok oraz naukę pływania dla dzieci i młodzieży. Warto też podkreślić, że kompleks ten nie będzie drogi w utrzymaniu tak jak np. aquapark z pełnowymiarowymi basenami, gdzie trzeba przeznaczyć dużo energii do nagrzania tak wielkiej ilości wody.

Co do aquaparków, to w wielu miejscach w kraju stały się przysłowiowymi samorządowymi kulami u nogi. Najpierw gminy ambitnie budowały te obiekty, a później miały niemałe kłopoty z ich utrzymywaniem.

– Z roku na rok te koszty na utrzymanie rosną w związku z coraz wyższymi kosztami energii i jest to stały koszt obciążający budżet gminy. Ponadto w tym roku – a najpóźniej w roku 2020 – wybudujemy trzy świetlice, a przed nami także inwestycje drogowo-chodnikowe, będziemy również projektować i rozbudowywać oświetlenie uliczne w miejscach, które się urbanizują.

Na pewno wasza gmina zmieniła się na lepsze w ostatnich latach…

– …i choć może w moich ustach nie zabrzmi to zbyt obiektywnie, ale bazuję na tym, co słyszę od mieszkańców i znajomych, a z tego wnioskuję, że coraz więcej ludzi jest zainteresowanych osiedleniem się w gminie i mieście Żmigród.

To przede wszystkim dzięki pracy wykonanej w ciągu wielu lat przez samorząd, ale również konsekwencji w szerokim promowaniu Żmigrodu.

– Rzeczywiście, sukces Żmigrodu jest wypadkową wszechstronnych działań, ale najważniejsze jest to, iż żyje się u nas coraz lepiej dzięki dobrej infrastrukturze oraz skomunikowaniu gminy, do której z Wrocławia trasą S5 można dotrzeć w niecałe pół godziny.

Czy w waszym tegorocznym budżecie znalazły sięśrodki finansowe na wsparcie organizacji pozarządowych?

– To ważna sfera działalności naszego samorządu i mamy u nas kilkadziesiąt prężnie działających organizacji pozarządowych – od klubów sportowych, klubów seniora po ochotnicze straże pożarne i koła gospodyń wiejskich. Każdemu staramy się pomóc i z roku na rok przeznaczamy na tę pomoc coraz większe środki finansowe, ale samorządowi to się opłaca, bowiem ludzie zrzeszeni w stowarzyszeniach działają społecznie, integrując gminę. Gdyby samorząd – poprzez swoje instytucje – miał organizować niektóre z wydarzeń, imprezy kulturalne i sportowe, kosztowałoby to nas drożej, a ponadto nie wiem, czy potrafilibyśmy zrobić to lepiej. Z drugiej strony ci społecznicy poprzez pracę w stowarzyszeniach świetnie się realizują i budowane są trwałe więzi społeczne. Krótko mówiąc, działalność organizacji pozarządowych wpływa na atrakcyjność, różnorodność i funkcjonowanie gminy.

Przecieżżycie to nie jest jedynie praca i dom…

– …i jeśli co weekend coś się u nas fajnego dzieje, to znaczy, że społeczność gminy jest aktywna i jest to warte podkreślenia.

A co w tej nowej kadencji będzie najważniejsze dla waszego samorządu?

– Nie ma dzisiaj jakiegoś priorytetu, który znacznie przeważałby nad innymi zadaniami. Będą natomiast wiodące kierunki naszej działalności, czyli inwestowanie, ściąganie jak największej liczby inwestorów, stworzenie klastra kolejowego oraz sport i turystyka.

A nasza redakcja życzy panu i całemu żmigrodzkiemu samorządowi, abyście państwo mieli dużo sił i szczęścia w realizacji wszystkich zaplanowanych przez was celów, a wszystkim czytelnikom polecamy piękny polski i europejski Żmigród, gdzie fajnie się odpoczywa, dobrze teżżyje i z powodzeniem inwestuje.

Rozmawiał Sławomir Grymin

Rada Miejska w Żmigrodzie 2018-2023

Jan Czyżowicz (przewodniczący), Halina Szaniawska (wiceprzewodnicząca), Rafał Adam Zagórski (wiceprzewodniczący), Patryk Ireneusz Andrzejewski, Joanna Maria Kantor, Patrycja Augustyniak-Seredyńska, Zofia Maksymowicz, Bożena Żołnierowicz, Mariusz Cłapka, Joanna Balcerzak, Artur Skrzypek, Robert Marzec, Andrzej Kubik, Justyna Gawot-Turowska, Justyna Machi-Skibińska.