poniedziałek, 22 kwietniaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Żmigród: Bieganie po smoczemu

Rozmowa z Robertem Lewandowskim, burmistrzem Żmigrodu

Na wiosnę w Żmigrodzie jak zawsze mnóstwo imprez kulturalno-sportowych…

– …i to z jednej strony nasze tradycyjne cykliczne imprezy, ale również nowości. Otóż 22 maja wraz z Nadleśnictwem Żmigród otworzymy Centrum Edukacji Ekologicznej. Nasza część inwestycji dotyczyła trzeciego etapu modernizacji zespołu pałacowo-parkowego i w ramach tego wykonaliśmy kanał do spływów kajakowych, który łączy rzekę Barycz ze stawami. Ponadto na ścieżce przyrodniczej zamontowano sześć tablic. Powstała także ścieżka edukacyjna, na której zamontowano między innymi leśną krzyżówkę, skocznię, koło wiedzy i obracane kwadraty. Centrum Edukacji Ekologicznej dysponuje salą edukacyjno-konferencyjną i salą wystawową z ekspozycją multimedialną, a 24 maja będzie dniem otwartym dla wszystkich w zespole pałacowo-parkowym w Żmigrodzie i spotkamy się z wieloma atrakcjami. A później Europejski Tydzień Sportu – cykl imprez sportowo-rekreacyjno-kulturalnych (od 26 maja do 31 maja), zakończonych w zespole pałacowo-parkowym i wszystko w ramach obchodów Dnia Dziecka). W czerwcu, od 13 do 14, zapraszamy do Żmigrodu na Dni Smoka, a w pierwszym dniu bieg na 10 km o godzinie siedemnastej. Zapraszamy wszystkich do biegania, można zapisywać się internetowo na stronie maratonów polskich.

Czy pan też pobiegnie?

– Oczywiście, że tak! Będzie to już mój trzeci start i zamierzam walczyć o życiówkę, ale najważniejszy jest udział w tej zabawie i promowanie aktywnego i zdrowego stylu życia. Po biegu przez całą noc na terenie targowiska będą występować krajowe i zagraniczne gwiazdy muzyki klubowej. A 14 czerwca będzie dniem rodzinnym – na początku parada smoków, a w finale Żmigrodzkich Dni Smoka wystąpi Ania Wyszkoni. Zatem przed nami wiele interesujących imprez i zapraszamy wszystkich do Żmigrodu. Oczywiście liczymy na dobrą pogodę i świetne humory naszych mieszkańców i gości.

Rozmawiał Sławomir Grymin

 

Żmigród na sportowo

„Maraton na raty” składa się z dziesięciu biegów po 4,22 km. Biegi odbywają się raz w miesiącu – od lutego do listopada – po ścieżkach zespołu pałacowo-parkowego w Żmigrodzie. W tym roku sześć kolejnych etapów: 24 maja, 28 czerwca, 19 lipca, 16 sierpnia, 20 września, 18 października i 15 listopada. Europejski Tydzień Sportu dla Wszystkich, łącznie ze Sportowym Turniejem Miast i Gmin – od 26 maja do 1 czerwca. W ubiegłym roku w 63 imprezach sportowych uczestniczyło ponad siedem tysięcy osób, a gmina Żmigród zajęła pierwsze miejsce w województwie dolnośląskim i ósme w Polsce. Szósty Żmigrodzki Bieg Smoka (13 czerwca) organizowany jest w ramach Żmigrodzkich Dni Smoka, których główną gwiazdą będzie Ania Wyszkoni.