środa, 19 czerwcaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Złoty Stok: Miasto z 1000-letnią tradycją górniczą

Złoty Stok to malownicze i przepięknie położone miasteczko u podnóża Gór Złotych w południowej części powiatu ząbkowickiego, przy drodze krajowej 46. Blisko stąd (około 20 km) do Ząbkowic Śląskich, niedaleko (tylko 82 km) do Wrocławia. A i sąsiedzi zagraniczni tuż, tuż, bo gmina graniczy bezpośrednio z położoną po stronie czeskiej gminą Bila Voda.

Miasto Złoty Stok zamieszkuje ponad 2800 mieszkańców. Powierzchnia miasta i gminy wynosi 76 km kw., a w pięciu wsiach wchodzących w skład gminy zamieszkuje około 1800 osób. Największym bogactwem są lasy o różnorodnym składzie gatunkowym, zajmujące blisko połowę powierzchni gminy. Złoty Stok to jedna z dwóch najstarszych osad górniczych w Europie z ponad 1000-letnią historią górnictwa złota. W XV wieku miasto otrzymało prawa miasta górniczego, herb i sztandar. W tym też czasie przypada największy rozwój górnictwa złota, a tym samym i miasta. Wybudowano mennicę, w której bito srebrne grosze i złote dukaty. Od XVII wieku rozpoczął się nowy okres w dziejach miasta związany z wydobywaniem złotonośnych rud arsenu. Eksploatację tutejszych złóż zakończono w 1961 roku.

W okresie świetności złotostockie kopalnie dostarczały około 8 proc. całej europejskiej produkcji złota oraz 2 proc. produkcji światowej. Miasto do obecnych czasów nosi wiele znamion miasta górniczego, a urzekające piękno otaczającej przyrody sprawia, że staje się bardzo atrakcyjnym punktem na turystycznej mapie Dolnego Śląska. Podejmowane są działania, które w perspektywie najbliższych kilku lat pozwolą określić Złoty Stok jako stolicę promocji Dolnego Śląska. Corocznie przybywa do nas ponad 160 tysięcy turystów z całej Polski i zagranicy. Złoty Stok oferuje tak wiele różnorodnych atrakcji, że każdy znajdzie coś dla siebie.


 

Atrakcje turystyczne Gminy Złoty Stok

• Podziemna trasa turystyczna „Kopalnia Złota” z podziemnym wodospadem, Muzeum Minerałów i Izbą Pamięci przy „Kopalni Złota”.

• Średniowieczny Park Techniki – to bardzo dokładna replika średniowiecznej osady górniczej, na którą składają się urządzenia zbudowane w skali 1:1, z repliką czołgu wymyślonego przez Leonarda da Vinci. To jedyna tego typu atrakcja w Europie!

• Leśny Park Przygody „Skalisko” (park linowy) – rozmieszczony na obszarze 7 hektarów lasu, na terenie byłego kamieniołomu, z ekstremalnymi przejściami i przejażdżkami „między niebem a ziemią”.

• Miejska Trasa Turystyczna (trasa po mieście Złoty Stok) – ukazuje najważniejsze zabytki miasta, z których najstarsze sięgają XV wieku.

• „Złota Ścieżka” – na trasie usytuowano 11 plansz mówiących o działalności górniczej, hutniczej i menniczej oraz o jej związkach ze środowiskiem i historią miasta.

• Liczne zabytki, w tym 17 wpisanych do rejestru zabytków. Warto zobaczyć: budynek dawnej mennicy, ratusz, dawny kościół ewangelicki, Kaplicę Świętej Trójcy, kamienicę Fuggerów.

• Barokowe kościoły w sołectwach Mąkolno, Chwalisław, Płonica, późnogotycki kościół w Laskach (później przebudowany w stylu barokowym) oraz neogotycki kościół parafialny w Złotym Stoku.

• Droga krzyżowa i kaplica św. Anny na Górze Krzyżowej.

• Kaplica św. Antoniego w Mąkolnie.

• Odrestaurowane dawne piece wapienne z platformą widokową.

• Punkt widokowy Jawornik Wielki (872 m n.p.m.), najwyższy szczyt Gór Złotych.

• Ponad 70 km ścieżek rowerowych połączonych z systemem ścieżek Euroregionu Glacensis.

• Około 44 km pieszych szlaków turystycznych, w tym Głównego Szlaku Sudeckiego im. Mieczysława Orłowicza.

• Ścieżka „Nordic Walking”, trasa szkoleniowa o długości 4,5 km oraz trasa treningowa o długości 17 km.

• Szlaki konne na terenie gminy: Chwalisław – Laski (długości 27 km) i Złoty Stok – Mąkolno – Płonica – Błotnica (długości 22,75 km).


 

Imprezy cykliczne

• Mistrzostwa Polski w Dogtrekkingu (punktowane w Pucharze Polski) – w maju po górskich trasach, na odcinkach 15, 25 i 40 km podąża corocznie około 200 teamów pies-człowiek. Udział biorą zawodnicy z całej Polski.

• Bieg na Jawornik – coroczny półmaraton górski na dystansie 10 i 21 km (11 lipca 2015 r.).

• „Gwarkiada” – reaktywowana, dwudniowa impreza plenerowa z historycznym pochodem śladami dawnych poszukiwaczy złota i złotostockich gwarków. To impreza mającą na celu promocję turystyczną gminy, powiatu ząbkowickiego i całego województwa dolnośląskiego (26-27 czerwca 2015 r.).

Punkt Informacji Turystycznej w Złotym Stoku, Rynek14, czynny od środy do piątku w godz. 13.00-19.00, w sobotę i niedzielę od 10.00 do 16.00, tel. 74 817 61 95, 602740971. (TS)