wtorek, 25 czerwcaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Złotoryja – gmina: Zawsze warto pomagać

Rok ubiegły nie był łatwy dla samorządu gminy Złotoryja. Miejscową społeczność dotknął dramat związany z pożarem największego budynku komunalnego i utratą dachu nad głową wielu mieszkańców gminy. Z drugiej strony miejscowy samorząd doświadczył tego, jak ważny jest międzyludzki solidaryzm, empatia, sąsiedzka pomoc i dobre serca.

– Cieszę, się z tego, że rok 2016 jest już za mną – mówi wójt Maria Leśna. – Zachorowałam i nie był to dla mnie łatwy okres życia, ale także dla naszego samorządu był czasem trudnym. Z jednej strony budżet i plany zrealizowaliśmy wcale nieźle, ale we wrześniu dotknęło nas wielkie nieszczęście – pożar naszego największego budynku komunalnego, w wyniku czego z dnia na dzień stanęliśmy przed arcytrudnym zadaniem zapewnienia dachu nad głową dwudziestu rodzinom. To wielki stres i dużo ludzkiego cierpienia, a my jesteśmy niezbyt bogatą gminą wiejską i nie byliśmy w stanie od ręki rozlokować pogorzelców w lokalach zastępczych.

Samorząd gminy Złotoryja i ludzie, którzy stracili swój dom, nie zostali pozostawieni samym sobie. – Poprosiliśmy wszystkie samorządy dolnośląskie o pomoc i wiele z nich odpowiedziało na nasz apel, a ponad dwadzieścia wsparło nas finansowo – uśmiecha się pani wójt. – Mogliśmy wyremontować kilka lokali, w których umieściliśmy pogorzelców, a dzięki wojewodzie dolnośląskiemu otrzymaliśmy dla nich specjalne zasiłki. Pomogły nam również lokalne media i miejscowe stowarzyszenie „Nasze RIO”, które zorganizowało w jeden dzień akcję zbierania pieniędzy i zebrali ponad 30 tys. zł. Złotoryja i Wojcieszów udostępniły nam czasowo swoje lokale komunalne, a cztery mieszkania kupiliśmy na wolnym rynku, z czego dwa trzeba było remontować. Poza tym dwa nasze lokale odzyskaliśmy. Pomogli nam również zwykli ludzie, firmy i instytucje, którzy wpłacali pieniądze na specjalnie przez nas utworzone konto i robią to do tej pory. Za zebrane pieniądze dzisiaj kupujemy ludziom sprzęt domowy, bowiem pogorzelcy często stracili wszystko. Dzisiaj dla nas najważniejszym zadaniem będzie ukończenie budowy budynku socjalnego, która trwa już drugi rok. Mam też nadzieję, że rozpoczniemy remont tego, który spłonął.

S.G. (TS)


 

Samorządy, które wsparły finansowo gminę Złotoryja: samorząd województwa dolnośląskiego, Rudna, Oława, Wojcieszów, Świerzawa, gmina Chojnów, Pielgrzymka, Kunice, Gromadka, Jerzmanowa, Wądroże Wielkie, Olszyna, Wołów, Siechnice, Bystrzyca Kłodzka, miasto Złotoryja, Zagrodno, Warta Bolesławiecka, Miękinia, Środa Śląska, Oleśnica, gmina Świdnica, Mściwojów, Twardogóra, miasto Chojnów i Paszowice.

Pomóż pogorzelcom!


 

Szanowni Państwo!

Prosimy o udzielenie pomocy pogorzelcom – 22 rodzinom.

Urząd Gminy Złotoryja otworzył specjalne konto w PBS Złotoryja:

37 8658 0009 0000 3593 2000 0330

Właścicielem konta jest Gmina Złotoryja

al. Miła 4, 59-500 Złotoryja

Wszelkie informacje: tel. 76 878 30 21 lub 79 815 50 04

Nie bądź obojętny na ludzką tragedię!!!