poniedziałek, 20 majaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Złotoryja – gmina: Strefa – droga w przyszłość

Rozmowa z Marią Leśną, wójtem gminy Złotoryja

Proszę przyjąć od całej naszej redakcji serdeczne gratulacje z okazji wygrania przez panią w pierwszej turze wyborów na wójta gminy Złotoryja [z poparciem 61,5 proc. – przyp. autora]. A przecież pamiętam, że wahała się pani, czy ubiegać się o to stanowisko.

– Dziękuję za gratulacje i dziękuję mieszkańcom naszej gminy za mandat zaufania, który znowu mi powierzyli. Zdecydowałam się na kandydowanie w wyborach dlatego, że nadal chcę pracować dla gminy, choć przyznaję, iż miałam pewne obiekcje, ponieważ mogłabym przejść na emeryturę i odpoczywać. Jest wiele rozpoczętych spraw i planów, co skłoniło mnie do tego, aby jeszcze raz spróbować i przepracować następne cztery lata.

Widocznie nie przyszedł jeszcze czas, aby zeszła pani z samorządowej sceny.

– Życie i mieszkańcy chcieli inaczej i prawdę mówiąc to właśnie teraz mam najwięcej czasu, aby poświecić się tej pracy, bowiem moje dzieci są już na swoim i nie mam dodatkowych obowiązków. Otrzymałam trochę niższe poparcie niż przed czterema laty, ale moim zdaniem i tak jest wysokie. To mnie cieszy, buduje i umacnia w przekonaniu, że podjęłam dobrą decyzję o kandydowaniu na wójta i mam nadzieję, że zdrowie pozwoli mi na to, abym mogła efektywnie pracować dla dobra gminy.

A tegoroczny projekt budżetu?

– Niestety, z roku na rok mamy coraz trudniej, ponieważ ciągle obarczani jesteśmy zadaniami, które w zasadzie sami musimy finansować. Dochodzi do tego nie najlepsza sytuacja gospodarcza w kraju, co także odczuwamy na dochodach gminy. Teraz brakuje nam w budżecie do planu dochodów około 800 tys. zł, co dla naszej gminy jest niemałym problemem, poza tym trochę jesteśmy zapożyczeni. Dlatego budżet na rok 2015 jest raczej skromny pod względem inwestycyjnym i będziemy realizować przede wszystkim te zadania, na które mamy już przyznane dofinansowania. Ponadto dużą wagę przywiązujemy do przygotowania dokumentacji dotyczących zadań, które będą mogły być współfinansowane i realizowane z nowego programowania unijnego. Na to musimy być dobrze przygotowani.

Co zatem będzie najważniejsze w tym roku?

– Skupimy się między innymi na drogach, oświetleniu, a ponadto pojawiła się możliwość rozszerzenia Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, więc rozmawiamy o tym z zarządem LSSE. Chcemy pomóc w przygotowaniu naszego terenu do włączenia do strefy i liczymy, że to się uda. Teren ten, położony niedaleko autostrady A4, jest od kilku lat przygotowany, z planem pod inwestycje i jest to 15 ha do zagospodarowania.

Rozmawiał Sławomir Grymin
 

Skład Rady Gminy Złotoryja na następną kadencję

Tadeusz Jan Tymczyszyn (przewodniczący), Jan Aleksander Didenkow, Sylwia Wioletta Zając, Zenon Baranowski, Bożena Anna Poparda, Edward Czesław Czapliński, Stanisław Józef Pawlus, Ewa Renata Hanczyn, Jan Zdzisław Adaszek, Władysław Włodzimierz Kot, Mariusz Przemysław Siudak, Andrzej Paweł Choczaj, Andrzej Dariusz Majchrowski, Piotr Jan Pomykała i Włodzimierz Jacek Parański.