wtorek, 28 majaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Żłobek z „Malucha”

W Siechnicach 28 listopada uroczyście rozpoczęto budowę drugiego w powiecie wrocławskim publicznego żłobka, który rośnie jak na drożdżach. – To moje dziecko – podkreślił burmistrz Milan Ušák, który powstanie żłobka zapowiedział w swoim programie wyborczym podczas ostatnich wyborów samorządowych.

Burmistrz Siechnic Milan Ušák słowa dotrzymał i już dzisiaj widać, że publiczny żłobek przy ul. Sienkiewicza w Siechnicach powstanie, a inwestycję uświetniło wmurowanie kamienia węgielnego, w którym udział wzięli przedstawiciele wojewody i marszałka dolnośląskiego, miejscowego duchowieństwa, wicestarosta wrocławski Waldemar Szczykutowicz, radni siechniccy i pracownicy Urzędu Miejskiego w Siechnicach.

– Pierwszy publiczny żłobek w powiecie wrocławskim powstał w gminie Długołęka, ale nasz jest większy – podkreślił burmistrz Ušák. – Został zaprojektowany na 90 miejsc, z możliwością rozbudowy do miejsc 160. Postanowiliśmy zrealizować tę inwestycję, bowiem musimy odpowiadać na potrzeby rodziców, a rozwój demograficzny Siechnic jest ewenementem w skali krajowej! Od kilku lat notujemy najwyższy przyrost naturalny i wynika to głównie z migracji nowych mieszkańców – młodych małżeństw, nazywanych dawniej małżeństwami rozwojowymi. Teraz w Siechnicach budowanych jest kilkaset mieszkań, rocznie w samym mieście osiedla się od 200 do 400 mieszkańców, a w całej gminie około 800. Ten żłobek będzie służył całej gminie. Budowany jest z rządowego programu „Maluch”, z wykorzystaniem dotacji przekraczającej 50 procent kosztów inwestycji i zastosowaniem szybkiej, szkieletowej technologii. To budynek energooszczędny, a cykl inwestycyjny wynosi około roku. Otwarcie żłobka przewidziane jest we wrześniu w przyszłym roku.

Żłobek w Siechnicach budowany jest nieopodal powstającego osiedla domów jednorodzinnych, będzie tutaj dużo zieleni i spokój, a tam, gdzie ludzie chcą mieć dzieci, tam dzieje się nieźle i przyszłość jawi się w jasnych barwach.

S.G.