czwartek, 30 majaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Ziemia Kłodzka

 

Szlaki turystyczne: piesze, rowerowe i narciarskie prowadzące wśród malowniczego krajobrazu, uzdrowiska z pełnym wachlarzem zabiegów dla zdrowia i urody i bezcennymi wodami mineralnymi, ośrodki narciarskie, stawy łowieckie, kąpieliska oraz liczne atrakcje dla rodzin z dziećmi to doskonała oferta dla turystów, wczasowiczów i kuracjuszy. Znaleźć tu można imponujące punkty widokowe, charakterystyczne formy skalne, piękne parki, fortyfikacje, podziemne labirynty, zabytkowe budowle. Na przyjeżdżających czekają komfortowe hotele, pensjonaty i sanatoria, gwarantujące rodzinną atmosferę i domową kuchnię, gospodarstwa agroturystyczne, ośrodki spa, ale także schroniska górskie i kempingi.

 

Uzdrowiska: Kudowa-Zdrój, Duszniki-Zdrój, Polanica-Zdrój oraz Lądek-Zdrój i Długopole-Zdrój to górski, ale łagodny klimat, duża liczba słonecznych dni, lecznicze wody mineralne, nowoczesna baza noclegowa, bogata oferta zabiegów leczniczych oraz relaksacyjnych i upiększających. Atutem kurortów jest też szeroka oferta kulturalna, m.in. Międzynarodowy Festiwal Moniuszkowski w Kudowie-Zdroju, Międzynarodowy Festiwal Chopinowski w Dusznikach-Zdroju, Festiwal Marii Czubaszek „Mały Kazio” w Polanicy-Zdroju czy Lądeckie Lato Baletowe.

 

Park Narodowy Gór Stołowych to obszar wyjątkowo cenny przyrodniczo i atrakcyjny krajobrazowo. Wiatr i woda wyżłobiły w piaskowych skałach szczeliny i pęknięcia na kształt pieczar i korytarzy, a skały przybrały wygląd tajemniczych postaci. Najciekawsze miejsca Gór Stołowych to Szczeliniec, Błędne Skały, Skałki Łężyckie i Wielkie Torfowisko Batorowskie.

 

Główną atrakcją turystyczną Kłodzka – stolicy powiatu – jest Twierdza Kłodzka, bezcenny zabytek architektury militarnej, z której roztacza się widok na Kotlinę Kłodzką. Podziemna Trasa Turystyczna pozwala zajrzeć do systemu piwnic i chodników znajdujących się pod starym miastem. Ozdobą Kłodzka jest gotycki most św. Jana z figurami świętych, porównywany z mostem Karola w Pradze.

 

Ziemia Kłodzka to doskonałe miejsce do uprawiania narciarstwa zjazdowego i biegowego. Największe ośrodki narciarstwa zjazdowego to Zieleniec i Czarna Góra. Ich atuty to sprzyjający zachowaniu pokrywy śnieżnej klimat, nowoczesne wyciągi i doskonale przygotowane trasy zjazdowe o różnym stopniu trudności. Dla amatorów narciarstwa biegowego idealne miejsce to Jamrozowa Polana. Ośrodek zapewnia bezpłatne szerokie trasy biegowe, system sztucznego naśnieżania i oświetlenia tras biegowych.