niedziela, 21 lipcaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Zielone miasta

ECO-Miasto to konkurs, w którym wskazano mniejsze i duże ośrodki, dla których zrównoważony rozwój jest istotnym elementem rozwoju.

Pięć polskich miast zwyciężyło w konkursie ECO-Miasto. Jury doceniło je za promocję i wdrażanie projektów związanych ze zrównoważonym rozwojem. Wyróżnienia dla miast wręczono w ambasadzie Francji w Polsce. To właśnie ta placówka dyplomatyczna była inicjatorem konkursu. Akcja EKO-Miasto ma promować najlepsze praktyki w zakresie zrównoważonego rozwoju obszarów miejskich, wspierać niskoemisyjność i energooszczędność.

W konkursie brało udział ponad 20 samorządów. Nagrodzone miasta wyróżniły się np. napędzanym na gaz ekologicznym taborem miejskim, systemem wypożyczalni rowerów, energooszczędnymi tramwajami, ograniczeniem ruchu kołowego w centrach, czy wreszcie działami na rzecz poprawy efektywności energetycznej.

W kategorii „Mobilność zrównoważona” to Zamość okazał się być najlepszym miastem wśród tych, których wielkość waha się od 30 do 70 tys. mieszkańców. Wśród tych mniejszych doceniona została licząca około 23 tysięcy mieszkańców Kościerzyna.

Wśród miast z liczbą mieszkańców powyżej 100 tys. bezkonkurencyjna okazała się Warszawa. Stolica zwyciężyła w dwóch kategoriach: ekologicznego budownictwa oraz polityce zrównoważonej mobilności.

Natomiast mocną stroną 60-tysięcznego Ełku okazało się być budownictwo ekologiczne.Ostatnim wyróżnionym miastem był Płońsk. Liczące około 22 tys. mieszkańców miasto podobnie jak Ełk zwyciężyło w kategorii „budownictwo ekologiczne”. (bryla.pl)