piątek, 2 grudniaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Zielona Stolica Europy

Miasto Lahti w południowej Finlandii zdobyło tytuł Zielonej Stolicy Europy 2021 roku. Nagroda dla mniejszych miejscowości, Zielonego Liścia Europy, trafiła do dwóch miast: irlandzkiego Limerick i belgijskiego Mechelen.

Ceremonia wręczenia nagród odbyła się w norweskim Oslo, które jest tegoroczną Zieloną Stolicą (w 2020 r. będzie nią Lizbona). Europejskie miasta rywalizują o uznanie ich osiągnięć w dziedzinie ochrony środowiska. Burmistrz Lahti Pekka Timonen, odbierając nagrodę – m.in. czek na 350 tys. euro – zapowiedział, że do 2025 r. jego miasto będzie neutralne pod względem emisji dwutlenku węgla.

– To nie jest plan, to się już dzieje, do tej pory zredukowaliśmy emisję dwutlenku węgla o 70 proc. w stosunku do poziomów z roku 1990, więc jesteśmy prawie u celu – oświadczył burmistrz Lahti. Dodał, że miasto angażuje w cały proces mieszkańców, którzy otrzymują finansowe benefity za redukcję emisji dwutlenku węgla. – Mamy pierwszą na świecie neutralną pod względem emisji orkiestrę symfoniczną i wolny od dwutlenku węgla profesjonalny klub sportowy. Potrzebujmy przykładów, przewodników, ludzi, którzy inspirują innych – powiedział Timonen.

Burmistrz Lahti podkreślił, że kluczową rolę w transformacji energetycznej odegrają miasta. – Miasta muszą pracować nad rozwiązaniami, muszą robić więcej. Miasta są odpowiedzią na wiele naszych środowiskowych problemów. Zrównoważone miasto musi być inspiracją dla swoich mieszkańców, musi być inkluzywne, sprawić, by wszyscy, młodzi i starzy, byli częścią tej transformacji – zaznaczył.

Unijny komisarz ds. środowiska i spraw morskich Karmenu Vella, który wręczał nagrodę dla Lahti, powiedział, że Zielona Stolicy Europy jest jedną z najtrudniejszych konkurencji dla miast, jakie organizuje Komisja Europejska. Co roku panel ekspertów ds. środowiska i jury wybierają na Zieloną Stolicę Europy jedno europejskie miasto. Nagroda przyznawana jest za udokumentowane osiągnięcia w dziedzinie standardów środowiskowych. Miasto musi być też zaangażowane w realizację ambitnych zadań na rzecz poprawy stanu środowiska i zrównoważonego rozwoju.

W założeniu, Zielona Stolica jest wzorem do naśladowania oraz źródłem inspiracji i dobrych praktyk dla innych europejskich miast. W konkursie mogą wziąć udział miasta liczące ponad 100 tys. mieszkańców. Tytuł Zielonego Liścia Europy trafia do mniejszych miejscowości.

Lahti będzie jedenastą z kolei Zieloną Stolicą Europy. Dotychczas tytuł ten nie trafił do żadnego polskiego miasta, choć w 2018 r. na krótkiej liście finałowej znalazła się Warszawa. Do tej pory tytuł zdobyły: Lizbona (2020), Oslo (2019), Nijmegen (2018) Essen (2017), Lublana (2016), Bristol (2015), Kopenhaga (2014), Nantes (2013), Vitoria-Gasteiz (2012), Hamburg (2011) i Sztokholm (2010).

Mateusz Kicka (PAP)