czwartek, 13 czerwcaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Ziębice: Wszystkie ręce na pokład

Wybory samorządowe to często niewiadoma związana przede wszystkim z tym, kto przez następne lata będzie zarządzać naszymi małymi ojczyznami. A bywa różnie, lecz dla Ziębic, które przez ostatnią kadencję nie rozwijały się najlepiej, przyszedł czas powrotu do lepszego rozwoju gminy na wielu samorządowych polach – m.in. gospodarczo-ekonomicznym, turystycznym i społecznym. Ma tego dokonać nowy burmistrz wspomagany przez nową radę, a tkwiące w kilkuletnim marazmie Ziębice i społeczność tej gminy po prostu na to zasługują.

Historia Ziębic i tej ziemi od zarania obfituje w wiele wydarzeń i mogłaby stanowić kanwę i świetny scenariusz na sensacyjny film okraszony wieloma wojnami, dramatami i tragediami, które bez znieczulenia dotykały dzielnych ludzi zamieszkujących tę krainę. Tatarskie hordy, wojny husyckie, pruskie i niemieckie panowanie, ale także wspaniałe opactwo w Henrykowie i Księga Henrykowska z pierwszym zdaniem napisanym w języku polskim oraz Brama Paczkowska i piękny kościół św. Jerzego – to tylko przypomnienie czasów minionych, okresów świetności i mozolnego rozwoju Ziębic. Dlatego do dolnośląskich Ziębic warto zawitać, aby podziwiać średniowieczny układ ulic miasta, XVIII- i XIX-wieczne kamieniczki oraz urok starych świątyń konkurujących z walorami stuletniego Parku Miejskiego, gdzie spokojem emanuje piękny starodrzew.

Dzisiaj przed Ziębicami nowy rozdział, który będzie pisany przez nowy samorząd, nowego burmistrza i nową radę.

– Oceniam, że skład Rady Miejskiej w Ziębicach jest optymalny, co pokazują pierwsze tygodnie po wyborach samorządowych – ocenia burmistrz Mariusz Szpilarewicz. – Zatem jest duża szansa na to, że współpraca między władzami gminy a radnymi ułoży się dobrze, choć często dzielą nas poglądy, różne doświadczenia życiowe i preferencje polityczne. Dzisiaj pokazujemy, że możemy współdziałać, najważniejsze dla nas będą działania na rzecz całej społeczności gminy Ziębice i że pierwsze decyzje spotkają się w większości ze zrozumieniem i z aprobatą rady. Nie ma między nami podziałów, dyskusja jest rzeczowa i panuje konsensus.

Wygląda więc na to, że statek z napisem „Ziębice” będzie płynął jednym obranym kursem, po spokojnych raczej wodach, omijając niebezpieczne rafy i docierając do przyjaznych portów. Tego w ostatniej kadencji bardzo tutaj brakowało.

– Przedstawię radzie miejskiej moją koncepcję rozwoju i moje pomysły dotyczące inwestycji w kolejnych latach, wszystko przedyskutujemy, postaramy się porozumieć w najważniejszych kwestiach i ziębicki statek popłynie ze sternikiem, ale również z dobrą kadrą i sprawną maszynownią – przewiduje burmistrz Szpilarewicz.

Tego Ziębicom warto życzyć, zapraszając do odwiedzenia tego ze wszech miar interesującego miasta.

S.G.

Centrum Informacji Turystycznej w Ziębicach przy ul. Grunwaldzkiej 1, czynne od poniedziałku do piątku w godz. 10-16, w sobotę w godz. 10-14.

Rada Miejska w Ziębicach 2018-2023

Agata Sobków (przewodnicząca), Janusz Sobol (wiceprzewodniczący), Jolanta Bednarz, Wacław Iskra, Mariusz Jaźwiec, Bartłomiej Kąfera, Jerzy Koprowski, Józef Kozłowski, Marek Kuriata, Władysław Lach, Wiktor Ochał, Piotr Osiadacz, Bolesław Piękoś, Beata Pustułka, Wiesław Sala.

Z okazji Świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku 2019
Mieszkańcom Gminy Ziębice i Czytelnikom „Gminy Polskiej”
spokoju, zdrowia, pogody ducha, wielu sukcesów
i radości w życiu rodzinnym i pracy

życzą

burmistrz Mariusz Szpilarewicz

i przewodnicząca Rady Miejskiej Agata Sobków