wtorek, 5 marcaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Ziębice: Rok 2020 będzie rokiem Henrykowa

Day ut ia pobrusa, a ti poziwai” („Daj ja pomielę, a ty odpocznij”) – to pierwsze zapisane w języku polskim zdanie, które znalazło się wśród zapisków kroniki zakonu Cystersów w Henrykowie z 1270 roku, zwanej Księgą henrykowską. Księga ta była kontynuowana w XIV wieku i dostarczyła wielu cennych informacji o życiu społeczno-ekonomicznym Śląska, zaś w 2014 roku została wpisana na prestiżową listę Pamięć Świata UNESCO.

Henryków
Henryków

Henryków to urokliwa wieś leżąca na Przedgórzu Sudeckim w gminie Ziębice. W 1222 roku powstała tu fundacja cysterska dokonana przez kanonika Mikołaja, notariusza wrocławskiego księcia Henryka Brodatego – za jego zgodą i z określenia formalnego fundatora w osobie książęcego syna Henryka II Pobożnego. W 1227 roku przybyli tu pierwsi zakonnicy z Lubiąża. Historia Opactwa Cysterskiego w Henrykowie, tworzona przez osiem wieków, stanowi niezwykle ważny element dziedzictwa kulturowego Dolnego Śląska.

W skład obecnego zespołu obiektów, stanowiącego zabytek w skali ponadnaregionalnej wchodzą m.in.:

  • XIII-wieczny kościół Wniebowzięcia NMP i św. Jana Chrzciciela, rozbudowany w kolejnych wiekach. W kościele na uwagę zasługują przede wszystkim unikalne na skalę europejską, drewniane stalle. Ich budowa trwała 150 lat i została zakończona około 1709 roku. Można w nim też podziwiać obrazy najsłynniejszego śląskiego malarza epoki baroku, Michała Willmanna. Wielką wartość artystyczną posiadają także organy z XVII wieku oraz barokowe wyposażenie dawnej zakrystii opackiej;
  • barokowy klasztor z XVII wieku z kryjącymi w swoich wnętrzach pięknie urządzonymi salami: Purpurową, Dębową i Żółtą. Żeby poczuć unikalny klimat klasztoru, warto przejść się krużgankami klasztornymi, na ścianach których znajdują się liczne obrazy i dzieła sztuki. Do klasztoru przylegają tarasowy ogród włoski oraz ogród opacki. Na wschód zaś rozciąga się park krajobrazowy z licznymi pomnikami przyrody, miejsce pozwalające na długie spacery i wycieczki rowerowe.

Henryków wymaga wyjątkowego traktowania ze względu na szczególny, narodowy swoim mitem charakter tego miejsca. Rok 2020 będzie rokiem Henrykowa. W ramach jubileuszu 750-lecia zapisania pierwszego polskiego zdania Gmina Ziębice inicjuje i podejmuje, we współpracy z innymi instytucjami i gospodarzami obiektów, szereg działań. Chcielibyśmy m.in. objąć teren dawnego opactwa wraz z jego częścią parkową szczególną ochroną jego krajobrazu kulturowo-historycznego w ramach Parku Kulturowego. W planach jest także utworzenie Henrykowskiego Centrum Słowa, w którym zamierzamy wyeksponować tak bardzo ważną dla naszej ojczyzny część polskiej kultury. W tym czasie na terenie zespołu klasztornego odbędzie się także konferencja naukowa oraz wiele ciekawych imprez, na które już teraz Państwa zapraszamy.

Żeby odwiedzić Henryków, nie trzeba czekać jednak do 2020 roku. Wnętrza klasztoru można zwiedzać cały rok, np. podczas Dni Klasztoru Księgi Henrykowskiej – corocznej imprezy organizowanej na terenie kompleksu pocysterskiego. W tym roku odbędzie się ona w dniach 15-16 czerwca. Przybyli goście wezmą udział w świetnej zabawie
– koncertach, pokazach oraz zobaczą na co dzień niedostępne miejsca klasztoru, np. strych i piwnice.

Henryków stawia także na sport – stosunkowo nową imprezą jest Henrykowski Maraton Rowerowy z ciekawymi trasami MTB wiodącymi lasami i pagórkami Wzgórz Strzelińskich. Tegoroczna, druga edycja Maratonu, odbędzie się 15 czerwca. Start i meta zaplanowane są na terenie klasztoru, a różne długości tras usatysfakcjonują każdego rowerzystę. Więcej informacji i link do zapisów znajdziecie Państwo na: http://rajdhenrykow.pro-run.pl.

Innym, wartym zapamiętania wydarzeniem jest zaplanowany na 27 kwietnia br. Półmaraton Henrykowski – impreza dla biegaczy z całego świata. Jego malownicza trasa przebiega przez piękne zakątki gmin Ziębice i Przeworno. Podczas Półmaratonu będzie można wystartować także na dystansie 10 kilometrów w ramach 3. Dychy Księgi Henrykowskiej. Więcej informacji i link do zapisów na: http://bieghenrykow.pro-run.pl.

Gmina Ziębice to nie tylko Henryków. Unikalne na skalę europejską Muzeum Gospodarstwa Domowego, Bazylika Mniejsza, mury obronne czy XVI-wieczny układ architektoniczny miasta to doskonałe powody do odwiedzenia także Ziębic – stolicy gminy.

Do zobaczenia w najbliższym czasie w gminie Ziębice!

www.ziebice.pl