poniedziałek, 12 kwietniaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Ziębice: Ostrożnie do przodu

Nic dziwnego, że budżet gminy Ziębice na rok 2021 będzie ostrożny, co znamionuje rozsądnego gospodarza, który w dobie pandemii waży wszelkie sprawy. To budżet kontynuacji zadań, remontów – przede wszystkim dróg – i opracowywania niezbędnych dokumentacji do kolejnych naborów o zewnętrzne środki finansowe.

Mariusz Szpilarewicz
Mariusz Szpilarewicz

– Mam też nadzieję, że uda nam się rozpocząć główną infrastrukturalną inwestycję – przebudowę ul. Wojska Polskiego ze skrzyżowaniem ulic Wałowej i Zamkowej – podkreśla burmistrz Mariusz Szpilarewicz. – Zadanie to realizowane jest przez Dolnośląską Służbę Dróg i Kolei we Wrocławiu. Jest to droga wojewódzka przebudowywana z pięćdziesięcioprocentowym finansowaniem przez gminę Ziębice. Ponadto w roku 2021 planujemy ubieganie się o dofinansowanie największej inwestycji ostatnich lat w naszej gminie – budowy hali sportowo-widowiskowej, a niebawem będziemy składać całą dokumentację do starostwa powiatowego, w celu uzyskania pozwolenia na budowę. Chcę też zaznaczyć, że muszla koncertowa w Ziębicach jest już prawie gotowa i cieszę się, iż udało się zakończyć skomplikowany i kosztowny dla nas remont kościoła ewangelickiego.

W przyszłym roku dochody budżetu gminy Ziębice wyniosą około 84 mln zł, z czego prawie 10 mln zł przeznaczonych będzie na inwestycje.

S.G.

Inwestycje 2020

1. Budowa kompleksu sportowego przy Szkole Podstawowej nr 2, ul. Spacerowa (boisko wielofunkcyjne z trybunami, bieżnia, skocznia, plac zabaw, monitoring).

2. Prawie 7 km wyremontowanych dróg gminnych, powiatowych i wojewódzkich (powiatowe i wojewódzkie z dofinansowaniem gminy Ziębice, odcinki wskazane przez gminę), w tym przebudowa ul. Małej w Ziębicach, droga w Skalicach, w Niedźwiedziu, Nowinie, Głębokiej, Biernacicach, w Pomianowie Dolnym, Czerńczycach, ul. Parkowa w Ziębicach.

3. Budowa bieżni lekkoatletycznej i modernizacja stadionu miejskiego w Ziębicach.

4. Remont byłego kościoła poewangelickiego.

5. Rewitalizacja fragmentu zabytkowych murów obronnych przy ul. Podwale.

6. Budowa łącznika z parkingiem przy ul. Słonecznej w Henrykowie.

7. Otwarcie przejścia pod Bramą Paczkowską.

8. Wykonanie pierwszego kroku do rewitalizacji Rynku w Ziębicach – przełożenie części kostki brukowej, wymiana oświetlenia, modernizacja monitoringu, przygotowanie programu dotacyjnego na remonty elewacji zabytkowych kamienic.

9. Wprowadzenie pierwszych działek inwestycyjnych do oferty Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

10. Poprawa bezpieczeństwa mieszkańców gminy – zakup średniego pojazdu ratowniczo-gaśniczego dla jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej w Starczówku.

11. Uruchomienie kolejnych kursów bezpłatnej komunikacji autobusowej – skomunikowanie wszystkich 29 miejscowości gminy.

12. Wdrożenie gminnego programu dotacyjnego na wymianę starych, nieekologicznych źródeł ciepła – 60 umów zrealizowanych (głównie wymiana na piece gazowe).

13. Utworzenie 10 dodatkowych miejsc w Żłobku Miejskim z wykorzystaniem dotacji z programu Maluch+.

14. Modernizacja Ziębickiego Centrum Kultury – remonty pomieszczeń biblioteki i nie tylko, wyposażenie.

15. Odnowienie małej architektury w Parku Miejskim (fontanna, dinozaury) oraz uporządkowanie kwestii prawnych oraz terenu przy pomniku w Brukalicach.

Radosnych, pełnych miłości Świąt Bożego Narodzenia

i wiele zdrowia, pogody ducha i realizacji

nawet najbardziej odważnych planów w Nowym Roku 2021

Mieszkańcom Gminy Ziębice i Czytelnikom „Gminy Polskiej”

życzą

burmistrz Mariusz Szpilarewicz

i przewodnicząca Rady Miejskiej Agata Sobków