czwartek, 18 lipcaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Ziębice: Hala, drogi i termomodernizacje

Choć budżet gminy jest całkiem spory, burmistrz MARIUSZ SZPILAREWICZ ocenia go raczej ostrożnie. Trudne dla samorządów czasy związane m.in. z inflacją i zwyżkami cen nośników energii i materiałów budowlanych nie napawają zbytnim optymizmem. Nie znaczy to jednak, że miejscowy samorząd opuszcza ręce, a wręcz przeciwnie, zaplanowano sporo zadań infrastrukturalnych, a strategicznym celem będą przedsięwzięcia drogowe i budowa hali sportowo-widowiskowej w Ziębicach. Tutaj – mimo wszystkich przeciwności – będzie się działo całkiem sporo.

Budżet gminy Ziębice na rok 2023 radni przyjęli jednogłośnie na sesji w grudniu ubiegłego roku.

– Dochody budżetu zaplanowaliśmy na 90 mln zł, a wydatki na 116 mln zł – mówi burmistrz Mariusz Szpilarewicz. – Najważniejszą inwestycją będzie budowa hali sportowo-widowiskowej w Ziębicach oraz przebudowy dróg, realizowane dzięki dużym dofinansowaniem zewnętrznym z różnych źródeł. Czekamy też na uruchomienie programów unijnych i mamy pomysły, jak najlepiej wykorzystać te fundusze, oczywiście jeśli uda nam się je pozyskać. Wszystko dlatego, że chcemy jak najmniej obciążać budżet naszej gminy, co widać także po przebudowach dróg, na które udaje nam się pozyskiwać finansowe środki zewnętrzne.

Sesja budżetowa Rady Miejskiej w Ziębicach

W roku 2023, poza udziałem finansowym w przebudowie ul. Wojska Polskiego w Ziębicach, samorząd planuje przebudowę ul. Kolejowej.

– Przejętej przez nas od Powiatu Ząbkowickiego, aby samodzielnie zadbać o stan techniczny jednej z bardziej znaczących ulic w Ziębicach – wyjaśnia burmistrz Mariusz Szpilarewicz. – Niestety, w tej materii nie mogliśmy liczyć na Powiat Ząbkowicki i dziękuję naszym radnym za to, że poparli przejęcie tej drogi. Na jej przebudowę otrzymaliśmy z Polskiego Ładu dofinansowanie w wysokości 3 325 000 zł, i za kilka dni ogłosimy przetarg. Mamy też kilka planów dotyczących przebudowy dróg w sołectwach – w Pomianowie Dolnym, Czerńczycach, ul. Słonecznej w Henrykowie, drogi Rososznica – Niedźwiednik i przebudowa drogi gminnej na Osiedlu Kopernika. Poza tym zamierzamy opracować kilka dokumentacji projektowych, aby być przygotowanym na kolejne lata. Niezmiernie istotną będzie termomodernizacja budynku szkoły podstawowej w Henrykowie (zadanie za prawie 7 mln zł), z czego 6 mln zł pochodzi z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego. Budynek ten będzie poddany całkowitej modernizacji, począwszy od dachów, poprzez wymianę stolarki okiennej i drzwiowej, a skończywszy na nowych źródłach ogrzewania – fotowoltaice i pompach ciepła. Sądzę, że dzięki temu nowoczesność trafi do podstawówki w Henrykowie, bowiem jak już coś robić, to robić dobrze. Termomodernizacji oczekują też inne obiekty użyteczności publicznej i z nadzieją patrzymy na tegoroczne programy unijne, z których spróbujemy pozyskać dofinansowanie do tych zadań. Zatem przygotowujemy dokumentację dotyczącą termomodernizacji dwóch szkół – nr 2 i nr 4 w Ziębicach – oraz budynku urzędu miejskiego.

Do wyborów samorządowych jeszcze kilkanaście miesięcy, lecz czas płynie wartko i należy już powoli się do nich przygotowywać.

– Ktoś, kto zarządza gminą, zawsze musi myśleć o przyszłości, tej bliskiej i tej dalszej – uśmiecha się burmistrz Mariusz Szpilarewicz. – Ja również myślę o przyszłościowych wyzwaniach, oczywiście jeśli mieszkańcy ponownie mi zaufają i wybiorą mnie na burmistrza. Przede wszystkim chciałbym postawić na polepszenie infrastruktury drogowej w naszej gminie. Dobrze by też było usprawnić system komunikacji wewnętrznej, która dzisiaj funkcjonuje u nas tylko w podstawowym wymiarze. To bezpłatne kursy busów, które będziemy chcieli zwielokrotnić, by mieszkańcy każdej miejscowości codziennie mieli możliwość – przynajmniej dwa razy – dojechać do siedziby gminy w Ziębicach. Poza tym postaramy się budować chodniki. Ponadto jednym z priorytetów będzie dla nas opieka senioralna i na przykład ułatwienie seniorom dostępu do usług rehabilitacyjnych.

S.G.