piątek, 14 czerwcaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Ziębice: Drogi, nieruchomości na sprzedaż i hala sportowa

Przebudowy dróg dofinansowane z zewnętrznych funduszy, wykonanie kanalizacji w porozumieniu z samorządem województwa dolnośląskiego, uzyskanie pozwolenia na budowę hali sportowej oraz atrakcyjne tereny inwestycyjne – to tylko niektóre sfery dzisiejszej samorządowej działalności samorządu w Ziębicach. A do tego współrealizacja w przyszłości ambitnego programu mieszkaniowego i zgodna współpraca radnych z władzami gminy. Dzisiaj dużo się tutaj dzieje i dzieje się mądrze dla dobra całej społeczności gminy.

Wprawdzie budżet gminy Ziębice realizowany jest niezmiernie ostrożnie i bezpiecznie, to zaplanowane dochody są osiągane.

Mariusz Szpilarewicz
Mariusz Szpilarewicz

– Wszystko dlatego, że nie zamierzamy przeszacować naszych możliwości inwestycyjnych – podkreśla burmistrz Ziębic Mariusz Szpilarewicz. – Powolutku rozpoczynamy inwestycje drogowe i realizujemy dwa zadania – w Kalinowicach Dolnych i Nowym Dworze. Chciałbym podkreślić, że zadania te były długo oczekiwane przez mieszkańców tych sołectw, a niebawem ogłaszamy kolejne przetargi. Ważne jest także to, że 21 kwietnia otrzymaliśmy dotację z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg, a pieniądze przyznano na dwa odcinki – przebudowę ulic Wałowej (dotacja 1 032 769 zł) i Mickiewicza (965 439 zł) w Ziębicach. Na te zadania mamy już wykonane dokumentacje i aktualne pozwolenia na budowę i teraz wystarczy jedynie przygotowywać zamówienia publiczne. Ponadto zawarliśmy porozumienie z samorządem województwa dolnośląskiego, na mocy którego nasza gmina będzie współfinansować remont drogi wojewódzkiej nr 395 wiodącej m.in. przez centrum Henrykowa. Gmina bierze na siebie finansowanie wykonania części kanalizacji deszczowej, która będzie odprowadzać wody opadowe z pobliskich nieruchomości i gminnych dróg, a samorząd województwa na ten cel otrzymał dotację z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Przez trzy kolejne lata wyłożymy na to zadanie niemal 874 tys. zł.

Warto zaznaczyć, że Ziębice dysponują atrakcyjnymi nieruchomościami na sprzedaż i jest to kilkanaście działek przeznaczonych pod inwestycje usługowe, produkcyjne i magazynowe, zlokalizowane w czterech obszarach o łącznej powierzchni 16,48 ha w obrębach Ziębice Wschód i Ziębice Zachód.

– Po raz pierwszy udało się nam umieścić te tereny w ofercie inwestycyjnej Wałbrzyskiej Specjalnej Stefy Ekonomicznej i zawarliśmy specjalne porozumienie na promocję tych obszarów – wyjaśnia burmistrz Szpilarewicz. – Nasze tereny są już na stronie internetowej WSSE – jedna z nieruchomości znajduje się w pobliżu Zakładu Urzędowskiego przy. ul. Przemysłowej, a trzy pozostałe obszary przy wyjeździe z Ziębic na Dębowiec. Dodatkowym walorem naszych terenów – co podkreślają też przedstawiciele WSSE – jest także to, że wszystkie te działki są własnością gminy Ziębice. Mamy też dla tych terenów przygotowane rozwiązania techniczne dotyczące ich uzbrojenia, a wsparcie WSSE jest dla nas ogromną szansą, że oferta ziębickich nieruchomości trafi szybko do szerszego grona zainteresowanych.

Ziębice będą również beneficjentem Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej, gdzie partnerem jest Krajowy Zasób Nieruchomości.

– Na naszym terenie tworzona jest SIM Sudety obejmująca swym zasięgiem kilkanaście gmin i co najmniej tysiąc mieszkań – wyjaśnia zastępca burmistrza Ziębic Małgorzata Wołczyk. – To się wszystko dopiero tworzy, a co do naszej gminy, to jesteśmy na etapie wyszukiwania odpowiednich gruntów, na których mógłby powstać blok mieszkaniowy, w którym byłyby mieszkania na wynajem z możliwością ich wykupu po kilkunastu latach na własność. Na naszym rynku widoczne jest spore zainteresowanie wynajmem mieszkań. Gmina Ziębice zainteresowana jest kilkunastoma mieszkaniami, znaleźliśmy już odpowiedni teren, który został pozytywnie zweryfikowany przez Krajowy Zasób Nieruchomości i teraz czekamy na dalsze kroki związane z tą inicjatywą.

Ziębice otrzymały pozwolenie na budowę hali sportowej, o której od wielu lat się tylko mówiło, ale dopiero ta ekipa samorządowa przekuwa marzenia w realia.

– Potrzebny jest właśnie taki pełnowymiarowy i funkcjonalny obiekt, którego nie będziemy się wstydzić, i który znacznie wzbogaci naszą bazę rekreacyjno-sportową – uśmiecha się wiceburmistrz Małgorzata Wołczyk. – Burmistrz Mariusz Szpilarewicz obiecał w kampanii wyborczej, że taka hala w Ziębicach powstanie, słowa dotrzymuje i to się właśnie dzieje.

S.G.

TERENY INWESTYCYJNE

Ziębice dysponują atrakcyjnymi nieruchomościami na sprzedaż, jest to kilkanaście działek przeznaczonych pod inwestycje usługowe, produkcyjne i magazynowe, zlokalizowane w czterech obszarach o łącznej powierzchni 16,48 ha w obrębach Ziębice Wschód i Ziębice Zachód.