czwartek, 2 grudniaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Zgarnij milion euro

Jesteś przedsiębiorcą lub pracujesz w organizacji pozarządowej i masz pomysł, jak zmniejszyć produkcję odpadów, wydłużyć czas przydatności surowców czy materiałów, a może wiesz, jak ograniczyć zużycie produktów? Jeżeli chociaż raz w myślach powiedziałeś „tak”, to tutaj jest dla ciebie dobra wiadomość – 22 lipca ruszył nabór finansowany z Funduszy EOG (Europejskiego Obszaru Gospodarczego), w którym możesz uzyskać nawet milion euro wsparcia na projekt wzmacniający realizację gospodarki o obiegu zamkniętym.

– Obecnie wielu z nas funkcjonuje w modelu: wytwórz, kup, zużyj, wyrzuć, przez co wytwarzamy coraz większą ilość odpadów. Gospodarka o obiegu zamkniętym ma przedefiniować nasze spojrzenie na nabywanie i wykorzystywanie produktów. Obieg zamknięty charakteryzuje się maksymalnym, a zarazem bezpiecznym dla środowiska i człowieka wykorzystaniem każdego dostępnego zasobu, surowca czy materiału. Działania w tym zakresie wspiera nowy konkurs finansowany z Funduszy EOG, którego budżet całkowity to 3 mln euro – mówi minister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

Konkurs, który odbywa się w ramach Programu „Środowisko, Energia i Zmiany Klimatu” finansowanego z Funduszy EOG, ma na celu wsparcie przedsięwzięć związanych z szeroko rozumianą gospodarką o obiegu zamkniętym. Nabór ma wzmocnić zrównoważony rozwój gospodarki oraz wesprzeć skuteczne funkcjonowanie społeczeństwa i środowiska w dobie zmian klimatycznych. O wsparcie w szczególności mogą ubiegać się projekty związane ze zrównoważoną produkcją przemysłową i konsumpcją oraz z zakresu biogospodarki.

Minimalna kwota dofinansowania jednego projektu wynosi 300 tys. euro, a maksymalnie można ubiegać się o wsparcie w wysokości 1 mln euro. Wkład własny wnioskodawcy to 15 proc. kosztów kwalifikowalnych.

Nabór rozpoczął się 22 lipca i potrwa do 22 września 2020 roku. Szczegółowe informacje o naborze dostępne są na stronie Ministerstwa Klimatu, które wdraża konkurs wspólnie z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej: www.gov.pl/web/klimat/ogloszenie-o-naborze-koncepcji-projektowych-w-ramach-dzialania-pilotazowego-wzmocnienie-realizacji-gospodarki-o-obiegu-zamknietym-goz.

(ip)

Gospodarka o obiegu zamkniętym to również szansa dla naszych małych ojczyzn. Wszyscy przecież chcemy żyć w świecie bez śmieci.